Uncategorised

مسکو الحاق فنلاند به ناتو را تهدیدی مستقیم علیه روسیه خواند و هشدار داد

Finland-Nato2
در پی انتشار بیانیه دفتر ریاست جمهوری فنلاند برای الحاق بدون تأخیر این کشور به ناتو، وزارت امور خارجه روسیه روز پنج‌شنبه ۱۲ مه/۲۲ اردیبهشت‌ماه، تلاش هلسینکی برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را تهدیدی مستقیم علیه مسکو خواند و هشدار داد که دست به اقدامات تلافی‌جویانه خواهد زد.

ساعاتی پس از انتشار بیانیه‌ مشترک سائولی نینیسته، رئیس جمهوری و سانا مارین، نخست وزیر فنلاند برای الحاق سریع این کشور به ناتو، روسیه روز پنج‌شنبه ۱۲ مه/۲۲ اردیبهشت‌ماه، پیوستن هلسینکی به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی را تهدیدی مستقیم علیه مسکو خواند.
به گزارش خبرگزاری رویترز، دیمیتری پسکوف، سخنگوی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه در مورد الحاق فنلاند به ناتو در یک کنفرانس خبری گفت: «گسترش ناتو قاره ما را قطعا باثبات‌تر و امن‌تر نمی‌کند.» وی افزود: «مسکو در واکنش به این تصمیم فنلاند، ناگزیر خواهد شد گام‌های تلافی‌جویانه بردارد.»

خبرگزاری رسمی روسیه، تاس، نیز ضمن تایید این خبر در گزارشی نوشت که مسکو «تدابیر لازم را برای حفظ امنیت خود اندیشیده»‌ است. طبق این گزارش، واکنش مسکو در مورد پیوستن فنلاند به ناتو، به نزدیک شدن زیرساخت‌های نظامی این سازمان به مرزهای روسیه بستگی خواهد داشت.
هر چند سخنگوی کاخ کرملین ماهیت اقدامات تلافی‌جویانه روسیه را مشخص نکرد اما، ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور پیش از این گفته بود که فنلاند باید عواقب چنین اقدامی که روی روابط دوجانبه مسکو و هلسینکی خواهد داشت را در نظر بگیر.

دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهوری پیشین و معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه نیز گفته بود که «اگر فنلاند به ناتو بپیوندد، مسکو تسلیحات نظامی، به‌ویژه سلاح‌‌های هسته‌ای خود را در دریای بالتیک و در نزدیکی اسکاندیناوی» تقویت خواهد کرد.
به رغم هشدارهای مقامات دولت روسیه، رویترز به نقل از پنج دیپلمات و مقام رسمی نوشته است که سازمان پیمان آتلانتیک شمالی انتظار دارد کشورهای فنلاند و سوئد در اسرع وقت عضو این سازمان شوند و مسیر را برای دفاع از خود در شمال اروپا هموار کنند.

ولادیمیر پوتین با هرگونه گسترش ناتو در نزدیکی مرزهای روسیه مخالف است و این گسترش را تهدید جدی برای امنیت این کشور می‌داند. وی یکی از دلایل حمله نظامی روسیه به اوکراین را نیز احتمال پیوستن کی‌یف به سازمان اعلام کرده بود.
.
منبع: رادیو فرانسه