Uncategorised

تخمین نرخ تورم ۶.۸ درصدی امسال در کل اتحادیه اروپا/ احتمال رشد اقتصادی کمتر و نرخ تورم بالاتر از پیش‌ بینی‌ ها

Tavarom-Maskan یورونیوز: جهش اقتصادی کشورهای اروپایی پس از همه‌ گیری ویروس کرونا طی هفته‌ های گذشته تحت تأثیر چند عامل مختلف قرار گرفته است.
 
در هر چهار گوشۀ قارۀ اروپا اکنون قیمت‌ ها رو به افزایش است. تخمین زده می‌ شود که نرخ تورم در کل اتحادیه اروپا طی سال جاری به ۶.۸ درصد برسد. اقتصاد ۲۷ کشور عضو این اتحادیه تحت تأثیر تهاجم نظامی روسیه به اوکراین و تبعات آن قرار گرفته است. 
 
یکی از تبعات اصلی جنگ در اوکراین قطع رابطه اقتصادی کشورهای عضو اتحادیه اروپا با روسیه بود. کمیسیون اروپا پیش‌بینی خود از میزان رشد اقتصادی طی سال جاری را کاهش داده است. پائولو جنتلونی، کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا تغییر پیش‌بینی از نرخ رشد اقتصادی سال جاری را «تندترین تغییرات» بین دو پیش‌بینی از رشد اقتصادی خوانده است. 
 
نرخ تورم در بریتانیا که دیگر عضو اتحادیه اروپا نیست به ۹ درصد رسیده است. این رقم بالاترین میزان تورم در بریتانیا از سال ۱۹۸۲ تاکنون است. روسیه نیز با تورم ۱۷.۸ درصدی روبرو است. 
 
منشاء تورم در اروپا چیست؟:
 
اروپا و دیگر مناطق جهان پیش از تهاجم نظامی روسیه به اوکراین با افزایش قیمت انرژی روبرو بودند که عاملی تورم‌ زا محسوب می‌ شود. حمله روسیه به اوکراین نگرانی‌ های زیادی را بابت کمبود احتمالی سوخت و جایگزینی نفت و گاز وارداتی از روسیه پدید آورد. 
 
روسیه اولین تأمین‌ کنندۀ نفت، گاز و زغال سنگ کشورهای اروپایی محسوب می‌ شود. حدود یک چهارم از انرژی مصرفی در اروپا را روسیه تأمین می‌ کند. 
 
تحریم زغال سنگ وارداتی از روسیه احتمالاً از ماه اوت در اتحادیه اروپا به اجرا گذاشته می‌ شود. تلاش‌ هایی نیز برای کاستن دو سومی از واردات گاز از روسیه طی سال جاری نیز در جریان است. 
 
تحریم نفت روسیه نیز مطرح شده است، اما برخی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا مانند مجارستان که وابستگی زیادی به نفت وارداتی از روسیه دارند با آن مخالفت کرده‌ اند. 
 
قیمت بسیاری از کالاهای دیگر، از جمله مواد غذایی نیز در کشورهای اروپایی از زمان اعلام اولین قرنطینه در این کشورها به دنبال شیوع ویروس کرونا در حال افزایش است. امری که در برخی مقاطع هجوم مردم به فروشگاه‌ ها یا کمبود برخی کالاها را رقم زد. 
 
حملۀ نظامی روسیه به اوکراین این وضعیت را به مراتب بغرنج‌ تر کرده است، چرا که روسیه و اوکراین به تنهایی حدود یک سوم از گندم و جوی مصرفی در جهان را تأمین می‌ کردند. حدود دو سوم از روغن آفتابگردان مصرفی در جهان نیز از این دو کشور صادر می‌ شد. اوکراین همچنین چهارمین تأمین کنندۀ ذرت در جهان بود.
 
بنا به اعلام برنامه جهانی غذا وابسته به سازمان ملل متحد، قیمت‌ مواد غذایی در ماه‌ های فوریه و مارس رکوردشکنی کرد. بانک جهانی تخمین می‌ زند که قیمت گندم طی سال جاری ممکن است تا بیش از ۴۰ درصد افزایش یابد.
 
پائولو جنتلونی هشدار داده است که وضعیت ممکن است حتی از آنچه اکنون نهادهای اروپایی پیش‌ بینی می‌ کنند نیز بدتر شود. به گفتۀ کمیسر اقتصادی اتحادیه اروپا، پیش‌ بینی‌ های کنونی در شرایطی با وضعیتی «نامعلوم و تهدیدهای» مختلف صورت می‌ گیرد. وی تأکید کرده است که سناریوهایی که در آن رشد اقتصادی کمتر و نرخ تورم بالاتر از پیش‌ بینی‌ ها باشد «محتمل» است.