Uncategorised

۲۶۷ میلیون انسان گرفتار نا امنی شدید غذایی در سال ۲۰۲۲/ ٢ برابر شدن آن نا امنی در ٢ سال اخیر!

ghahti- yaman rfi فارسی: دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای سازمان ملل متحد روز پنجشنبه ۱۹ مه/ ۲۹ اردیبهشت‌ ماه، در مورد گسترش خطر قحطی و گرسنگی در جهان هشدار داد. وی پس از شرکت در اجلاس سازمان ملل متحد که با محوریت موضوع امنیت غذا در جهان برگزار شد همچنین تأکید کرد که هزینۀ نجات جان انسان‌ ها سر به فلک کشیده است.
 
در پی برگزاری اجلاس سازمان ملل متحد در مورد موضوع امنیت غذا در جهان، دیوید بیسلی، مدیر اجرایی برنامه جهانی غذای این سازمان (WFP) روز پنجشنبه ۱۹ مه/ ۲۹ اردیبهشت‌ ماه، در یک پیام توییتری در خصوص گسترش خطر قحطی و گرسنگی در جهان هشدار داد. 
 
دیوید بیسلی در این پیام تأکید کرد: «بحران گرسنگی در جهان به سطح بی‌ سابقه‌ ای رسیده و  در عین حال، هزینۀ نجات جان انسان‌ ها سر به فلک کشیده است». به گفته وی، هزینۀ برنامۀ جهانی غذا برای رویارویی با بحران گرسنگی طی دو سال اخیر، ٢ برابر شده است.
 
سخنان اخیر دیوید بیسلی در حالیست که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز در اجلاس غذای این سازمان روز چهارشنبه ۱۸ مه در مورد خطر کمبود مواد غذایی و گسترش گرسنگی در ماه‌ های آینده در جهان هشدار داد. طبق اظهارات دبیرکل سازمان ملل، جنگ اوکراین این خطر را بیش از پیش افزایش داده است.
 
آنتونیو گوترش همچنین در فراخوانی برای مبارزه با افزایش نا امنی غذایی در اجلاس اخیر سازمان ملل متحد در نیویورک گفت: «شمار کسانی که با نا امنی شدید غذایی دست و پنجه نروم می‌ کنند، تنها در ٢ سال اخیر ٢ برابر شده و از ۱۳۵ میلیون نفر پیش از همه‌ گیری کرونا به ۲۶۷ میلیون نفر در سال ۲۰۲۲ رسیده است.»
 
سازمان ملل متحد همچنین در گزارشی که روز چهارشنبه در مورد گسترش بی‌ سابقه نا امنی شدید غذایی منتشر کرد، گرمایش زمین، تغییرات اقلیمی، وقوع بلایای طبیعی، خشکسالی، شوک اقتصادی ناشی از شیوع ویروس کرونا و جنگ را از جمله دلایل اصلی این گسترش خواند.
 
بر اساس گزارش اخیر سازمان ملل متحد، روسیه و اوکراین از تولید کنندگان اصلی گندم، جو و روغن آفتابگردان در جهان بشمار می‌ روند و جنگ اخیر موجب شده است تا قیمت مواد غذایی در سراسر جهان به بالاترین سطح برسد. طبق این گزارش، بالا رفتن قیمت‌ ها میلیون‌ ها نفر را در معرض خطر گرسنگی قرار داده است. 
 
در بخشی از این گزارش و در توییت آنتونیو گوترش آمده است که اگر همۀ دولت‌ های جهان به دست هم بدهند و با نا امنی غذایی مبارزه‌ کنند، به اندازۀ کافی برای همه، مواد غذایی وجود دارد. اما اگر چنین تصمیمی در سطح جهان اتخاذ نشود، همه در ماه‌ های آینده با «شبح کمبود مواد غذایی» روبرو خواهند شد.
 
سازمان ملل متحد همچنین در گزارش روز چهارشنبه خود صریحاً تأکید کرده است که پایان بخشیدن به بحران کنونی و جلوگیری از تشدید این وضعیت در ماه‌ های آینده، بدون ورود محصولات از کشورهای روسیه، اوکراین و بلاروس به بازار‌های جهانی غیر ممکن است.
 
همزمان با هشدار سازمان ملل متحد در مورد تشدید نا امنی غذایی در جهان، ناظران «مرکز نظارت بر آوارگان داخلی» نیز روز پنجشنبه با انتشار گزارشی اعلام کردند که شمار آوارگان جنگ و بلایای طبیعی با ثبت یک رکورد جدید به حدود ۶۰ میلیون نفر رسیده است.
 
طبق آمار اعلام شده از سوی این سازمان بین‌ المللی بشر دوستانه و غیر دولتی، حدود ۶ میلیون از این آوارگان افغانستانی هستند. بازگشت شورشیان طالبان به قدرت در ۱۵ مه ۲۰۲۱ و همچنین خشکسالی، از جمله دلایل افزایش بی‌ جا شدگان در افغانستان عنوان شده است.