Uncategorised

واکنش جمهوری اسلامی به سخنان مدیرکل آژانس درباره سه مکان اعلام نشده

tourghuzabad

ئیس سازمان انرژی اتمی ایران رافائل گروسی را به استناد به "گزارش‌های اطلاعاتی دشمنان و در راس آن‌ها اسرائیل" متهم کرد. مدیرکل آژانس پاسخ‌های ایران درباره منشاء ذرات اورانیوم در سه مکان اعلام نشده را غیرمعتبر می‌داند.

به گزارش دویچه وله، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه، ششم ژوئن (۱۶ خرداد) بار دیگر جمهوری اسلامی را متهم کرد که به برخی از پرسش‌های این نهاد، از جمله درباره منشاء مواد رادیواکتیو کشف شده در سه مکان اعلام نشده پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای نداده است.

رافائل گروسی، این اتهام را که قبلا در پارلمان اروپا هم مطرح کرده بود در مراسم گشایش نشست فصلی شورای حکام آژانس عنوان و در جمع خبرنگاران نیز تکرار کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در گفت‌وگو با شبکه الجزیره مدعی شد پاسخ‌هایی که تا کنون به پرسش‌های آژانس داده شده دقیق بوده‌اند.

اتهام به آژانس و ماجرای تورقوزآباد

اسلامی با بیان این که گروسی برای قانع‌کننده اعلام کردن پاسخ‌های ایران اراده جدی ندارد ادعا کرد: «آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به گزارش‌های اطلاعاتی دشمنان ما و در راس آن‌ها اسرائیل استناد می‌کند.»

یکی از مکان‌های اعلام نشده که بازرسان آژانس در آن مواد رادیواکتیو کشف کردند در روستای تورقوزآباد، از توابع کهریزک و نزدیک شهرری واقع است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل سپتامبر ۲۰۱۸ (مهر ۱۳۹۷) با نشان دادن تصویرهایی مدعی شد ساختمانی در تورقوزآباد، یکی از تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و محل نگهداری اسنادی بوده که ماموران اسرائیلی موفق به ربودن آنها شده‌اند.

جمهوری اسلامی ابتدا ادعا کرد تاسیساتی که اسرائیل مدعی دستبرد به آن شده یک قالی‌شویی بود اما چند ماه بعد مجبور شد به بازرسان آژانس اجازه بازرسی از آن را بدهد.

با توجه به مورد تورقوزآباد و نمونه‌های مشابه دیگر، ادعای محمد اسلامی درباره استناد آژانس به گزارش‌های اطلاعاتی اسرائیل چندان خلاف نیست اما وجود آثار اورانیوم در مکانی که ادعا می‌شد قالی‌شویی بوده حکایت از مستند بودن این گزارش‌ها دارد.


در این رابطه