Uncategorised

تجمع بازنشستگان برای سومین روز؛ «فقط کف خیابون، به دست میاد حق‌مون»

malbakhtegan
بازنشستگان تامین اجتماعی برای سومین روز پیاپی در شهرهای مختلف ایران از جمله تهران، کرج، اهواز، اراک و یزد تجمع اعتراضی برگزار کردند.
در ویدئوهایی که از تجمع پرتعداد اراک در روز چهارشنبه، ۱۸ خرداد، منتشر شده، بازنشستگان سفره‌های خالی را به نشانه وضعیت دشوار معیشتی خود و خانواده‌هایشان حمل می‌کردند.
معترضان در این شهر شعار می‌دادند: «وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه» و با شعار «رئیسی رئیسی مرگ به نیرنگ تو»، به سیاست‌های اقتصادی دولت باوجود وعده‌های رئیس‌جمهوری انتقاد کردند.

ر اهواز نیز بازنشستگان در هوای بسیار گرم بار دیگر به خیابان‌ها آمدند و مقابل ساختمان فرمانداری این شهر شعار می‌دادند: «فقط کف خیابون، به دست میاد حق‌مون.»

در کرج نیز بازنشستگان انتقاد خود به دولت و برنامه‌های اقتصادی را با شعار «دولت شش کلاسه، نمی‌خوایم نمی‌خوایم» فریاد زدند.

گزارش‌ها همچنین حاکی از برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای تهران، یزد، کرمانشاه و شوش و هفت‌تپه است.
روزهای دوشنبه و سه‌شنبه هفته جاری نیز بازنشستگان در چندین شهر از جمله مشهد، شوشتر، ایلام، یزد، قزوین، کرج، بندرعباس، اهواز، شهرهای استان لرستان از جمله خرم‌آباد و دورود، تبریز، سیرجان، کرمانشاه، شوش، هفت‌تپه، آبادان، اصفهان و کرمان تجمع کردند.

دور اخیر اعتراضات بازنشستگان سازمان تامین اجتماعی پس از آن شروع شد که دولت روز ۱۵ خرداد که تعطیل عمومی است، اعلام کرد تنها ۱۰ درصد حقوق بازنشستگان غیرحداقل‌بگیر را افزایش خواهد داد.
بازنشستگان تامین اجتماعی می‌گویند قرار بود حقوق‌ها در سایر سطوح درآمدی به‌جز حداقل‌بگیرها ۳۸ درصد به‌ علاوه ۵۱۵ هزار تومان در سال جاری افزایش پیدا کند که این قانون رد شد و طبق اخبار منتشر شده تنها ۱۰ درصد به حقوق‌ها اضافه می‌شود که با تورم شدید در کشور همخوانی ندارد.

بازنشستگان و مستمری‌بگیران در کنار معلمان و کارگران در سال‌های اخیر بارها در اعتراض به وضعیت معیشتی خود و بی‌توجهی حکومت به خواسته‌های خود بارها تجمعات اعتراضی برگزار کرده‌اند، اما بیشتر این اعتراض‌ها با برخوردهای امنیتی مواجه شده است.
این تجمعات در شرایطی برگزار می‌شود که رهبر جمهوری اسلامی در هفته جاری در یک سخنرانی «اعتراضات مردمی» را به «دشمنان» نسبت داد و ادعا کرد که همه در کشور از حکومت و نظام جمهوری اسلامی «رضایت دارند».
.
منبع: رادیوفردا