Uncategorised

الزام کلیۀ کارفرمایان در رعایت مصوبۀ افزایش ۵۷.۴ درصدی حداقل مزد کارگری بعلاوۀ ۵۱۵ هزار تومان

dastmozd99 آرمین خوشوقتی گفت: در قانون هیچ تفاوتی بین کارفرمای دولتی و خصوصی وجود ندارد و بایستی دولت بپذیرد که حقوق کارگران مشمول قانون کارِ شاغل در شرکت‌ های دولتی و وزارتخانه‌ ها را بر اساس مصوبه‌ ی شورایعالی کار بپردازد.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا، در تصویب‌ نامه‌ ی مزدی دولت که پانزدهم اردیبهشت ماه صادر شد، «کارگران دولت» برخلاف آنچه در قانون بودجه پیرو رأی شورای نگهبان آمده بود، مشمول افزایش ١٠ درصدی دستمزد شدند؛ این درحالیست که این گروهِ شاغل در نهادهای دولتی و وزارتخانه‌ ها، همگی «کارگر» و علی‌ الاصول تابع تصمیمات مزدی شورایعالی کار هستند؛ پس از آن، از لایحه‌ ی اصلاحیه‌ ی قانون بودجه ۱۴۰۱ رونمایی شد که در این متن نیز افزایش مزد کارگرانی که حداقل‌ بگیر نیستند، حداکثر ١٠ درصد تعیین شده است.
 
کارگران دولت با ثبت بیش از ٢ هزار شکایت در دیوان عدالت اداری، خواستار ابطال تصویب‌ نامه‌ ی مزدی دولت هستند؛ آنها می‌گویند، این اولین بار است که با یک بخشنامه از شمولِ الزامات مزدیِ قانون کار مستثنا می‌ شویم.
 
آرمین خوشوقتی (کارشناس ارشد حقوق و روابط کار) در رابطه با این موضوع، بر بایدهای قانون کار تأکید می‌ کند و می‌گ وید: شورایعالی کار تنها مرجع تعیین دستمزد برای «تمام کارگران کشور» است و مصوبات این شورا در تمام بخش‌ های کارگری کشور، لازم‌ الاجراست.
 
بندهای قانونی در مورد دستمزد و معنایِ «کارفرما»:
 
این کارشناس روابط کار می‌ گوید: به استناد ماده ۴۱ قانون کار، تعیین دستمزد کارگرانِ مشمول قانون کار، جزو وظایف شورایعالی کار است. در این ماده قانونی تصریح شده است، میزان حداقل مزد، بایستی برای نقاط مختلف و صنایع متفاوت تعیین شود؛ بنابراین هیچ صنعت یا هیچ نقطه‌ ای از کشور استثنا نشده؛ ضمناً به استناد تبصره ۵ قانون طبقه‌ بندی مشاغل مصوب ۲۴ بهمن ماه ۱۳۵۲، نحوه‌ ی تأثیر افزایش مزد نسبت به سایر سطوح مزدی نیز جزو تکالیف شورایعالی کار است. بنابراین، هم تعیین حداقل دستمزد جزو وظایف شورایعالی کار است، و هم نحوه تأثیر افزایش مزد نسبت به سایر سطوح مزدی، جزو اختیارات این شورا ست.
 
وی ادامه می‌دهد: کارفرماها مکلف هستند در ازای انجام کار در ساعات قانونی به هیچ کارگری کمتر از مزد تعیین شده‌ ی جدید را پرداخت نکنند. در صورت تخلف، ضامن تأدیه‌ ی مابه‌ التفاوت مزد پرداخت شده و مزد مصوب جدید هستند. همانطور که از تبصره‌ ی ماده ۴۱ قانون کار مشخص است، «کلیه‌ ی کارفرمایان کشور» موظف به رعایت مصوبات مزدی هستند. کارفرما نیز به تعبیر ماده ۳ قانون کار، شخصی‌ ست حقیقی یا حقوقی که کارگر به حساب او کار می‌ کند. بنابراین در ماده ۳ که تعریف کارفرما را داریم، استثنایی بین کارفرمای بخش خصوصی و کارفرمای بخش دولتی گذاشته نشده است.
 
ماجرای بندی در لایحه بودجه و دستمزد ۱۴۰۱:
 
خوشوقتی در ادامه به موضوع تعیین مزد ۱۴۰۱ می‌ پردازد: در بند ۴-۱ تبصره ۱۲ لایحه بودجه‌ ی ۱۴۰۱، اینطور آمده بود که رشد حقوق و مزایا و فوق‌ العاده‌ های کارکنان تابع قانون کار که در وزارتخانه‌ ها و شرکت‌ های دولتی مشغول به کار هستند، نمی‌ تواند از ٣ درصدِ مجموعِ مندرج در آخرین حکم کارگزینیِ سال ۱۴۰۰ به اضافه‌ ی ۵۳۳ هزار و ۸۰۰ تومان بیشتر باشد. این لایحه‌ ی قانون بودجه، پس از طرح در کمیسیون تلفیق بودجه و بررسی در صحن علنی، به شورای نگهبان ارسال شد. شورای نگهبان اینطور عنوان کرد که چون منظور از کارکنان قانون کار، «کارگران» هستند، با توجه به قانون کار کشور، موضوع حقوق و دستمزد آن‌ ها در حیطه‌ ی اختیارات شورایعالی کار است و بنابراین بایستی طبق قانون کار در این رابطه اقدام شود. مجلس شورای اسلامی نیز به دلیل همین ایراد شورای نگهبان، این بخش از بند ۴-۱ تبصره ۱۲ لایحه بودجه را حذف کرد. متعاقب آن، در اسفند ۱۴۰۰، شورایعالی کار با حضور شرکای اجتماعی تعیین شده در قانون، یعنی نمایندگان دولت، بخش خصوصی کارفرمایی و نمایندگان کارگری، نسبت به تعیین حداقل مزد کارگران اقدام کرد. در این شورا، حداقل مزد ۵۷.۴ درصد و سایر سطوح ۳۸ درصد به اضافه‌ ی مبلغ ثابت ۵۱۵ هزار تومان افزایش یافت.
 
این کارشناس حقوقی با بیان اینکه «در شورایعالی کار هم نمایندگان دولت حضور دارند، هم نمایندگان کارفرمایان بخش خصوصی و البته کارگران هم حضور دارند» ادامه می‌ دهد: نمی‌ توانیم ادعا کنیم نمایندگان دولت در این جلسه حضور نداشته‌ اند و بنابراین دولت به مصوبه ی مزدی شورایعالی کار تمکین نمی‌ کند. هم وزیر کار در این نشست‌ ها حضور داشته، هم سایر نمایندگان رسمی دولت و لذا بایستی دولت از این مصوبه تبعیت کند. اما متأسفانه دولت در حال حاضر، از افزایش قانونی مزد کارگران شاغل در شرکت‌ های دولتی خودداری کرده و حقوق این کارگران به اندازه‌ ی مصوبه‌ ی شورایعالی کار افزایش نیافت. این عدم تمکین به این معناست که اینطور فرض کنیم که هزینه‌ های زندگی کارگران شاغل در بخش دولتی با هزینه‌ های زندگی کارگران شاغل در بخش خصوصی تفاوت دارد. در ماده ۴۱ قانون کار تأکید شد، حداقل مزد باید با توجه به درصد تورم اعلامی بانک مرکزی به گونه‌ ای تعیین شود که بدون در نظر گرفتن مشخصات جسمی و روحی کارگر و ویژگی‌ های کار محوله، قادر به تأمین هزینه‌ های یک خانواده ی متوسط که بعد آن توسط مراجع رسمی تعیین می‌شود، باشد؛ پس نباید در این خصوص، بین کارگری که در بخش خصوصی کار می‌ کند با کارگری که در یک شرکت دولتی اشتغال دارد، تفاوت قائل شد.
 
کارگران دولت می‌ توانند حقوق مزدی خود را استیفا کنند:
 
حال «کارگران دولت» چگونه می‌ توانند حقوق مزدی خود را استیفا کنند؛ خوشوقتی در پاسخ به این سؤال می‌ گوید: راه برای درخواستِ ابطالِ مصوبه‌ ی مزدی هیأت وزیران باز است و هر ذینفعی یا هر فردی از آحاد ملت می‌ تواند با مراجعه به هیأت عمومی دیوان عدالت اداری، تقاضای ابطال این تصویب‌ نامه‌ ی مورخ پانزدهم اردیبهشت را ثبت کند؛ حتی قبل از ابطال می‌ توان دستور توقف آن را از هیأت عمومی دیوان عدالت درخواست کرد. قاعدتاً با توجه به تصریح قانون، به نظر می‌ رسد، هیأت عمومی دیوان عدالت بایستی رأی به توقف اجرای این تصویب‌ نامه بدهد و در مرحله‌ ی بعد، آن را ابطال نماید. در قانون هیچ تفاوتی بین کارفرمای دولتی و خصوصی وجود ندارد و بایستی دولت بپذیرد که حقوق کارگران مشمول قانون کارِ شاغل در شرکت‌ های دولتی و وزارتخانه‌ ها را بر اساس مصوبه‌ ی شورایعالی کار بپردازد.
 
او اضافه می‌ کند: یک نکته وجود دارد؛ بعضاً تصور می‌ شود، چون در قانون برنامه‌ ی ششم توسعه، اینطور گفته شده که «دولت در حدود اعتباراتش، ضریب حقوق کارکنان دولت را مشخص می‌ کند»، این موضوع به کارگران مشمول قانون کار هم تسری داده می‌ شود. در حالیکه اصلاً اینگونه نیست. در همان برنامه ششم توسعه تصریح شد، این مسأله فقط محدود به «کارکنان دولت» است، نه کارکنان مشمول قانون کار. چراکه اصولاً به استناد ماده ۱۸۸ قانون کار، اشخاصی که مشمول قانون استخدام کشوری یا سایر قوانین و مقررات خاص استخدامی هستند، اصلاً مشمول قانون کار نیستند. پس وقتی در مورد مشمولان قانون کار صحبت می‌ کنیم، کارکنان دولت را مستثنا کرده‌ ایم. الان اعتراضی که داریم، به میزان حقوق کارمندان و کارکنان دولت نیست، در مورد مزد کارگران دولت است که مشمول ماده ۱۸۸ نیستند و صراحتاً تحت شمول قانون کارند.
 
سنگ بنای بدعتی جدید را نگذارند!:
 
خوشوقتی در پایان می‌ گوید: من همینجا از حقوق‌ دانان و همه‌ ی کنشگرانی که این موضوع برایشان اهمیت دارد، دعوت می‌ کنم با مراجعه به دیوان عدالت، دادخواست ابطال تبصره‌ ی ٢ بند ۳ تصویب‌ نامه‌ ی پانزدهم اردیبهشت هیأت وزیران را از هیأت عمومی دیوان عدالت اداری تقاضا کنند تا سنگ بنای بدعتی جدید برای خروج بخش گسترده‌ ای از کارگران از شمول قانون کار و مصوبات شورایعالی کار گذاشته نشود. از قضات محترم هیأت عمومی دیوان عدالت نیز درخواست دارم با اولویت بالا به این دادخواست‌ ها رسیدگی کنند و موجبات استیفای حقوق مزدی و قانونی کارگران را فراهم آورند. قانون کار لازم‌ا لاجراست و آمرانه بودن آن نباید به هیچ وجه زیر سؤال برود.