Uncategorised

رهبران آلمان فرانسه و ایتالیا به زودی به کی‌یف سفر می‌کنند

Schulz Macron

«اولاف شولتس، صدراعظم آلمان در حال برنامه‌ریزی برای سفر به ‌کی‌یف است. رئیس جمهور فرانسه و نخست‌وزیر ایتالیا نیز در این سفر شولتس را همراهی خواهند کرد. سه رهبر اروپایی احتمالا پیش از اجلاس جی۷ با زلنسکی دیدار خواهند داشت.»
 
بسیاری از رهبران اتحادیه اروپا پس از حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه برای ابراز همبستگی به کی‌یف سفر کرده‌اند، اما اولاف شولتس، صدراعظم آلمان تا کنون چنین کاری نکرده است و اکنون رسانه‌های آلمان از سفر قریب‌الوقوع شولتس به کی‌یف گزارش می‌دهند
روزنامه "بیلد آم زونتاگ" روز یکشنبه ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) نوشت اولاف شولتس قصد دارد پیش از اجلاس گروه هفت در اواخر ژوئن به کی‌یف پایتخت اوکراین سفر کند. این روزنامه به نقل از محافل دولت فرانسه و اوکراین گزارش داده است که صدراعظم به همراه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه و ماریو دراگی، نخست‌وزیر ایتالیا، در حال برنامه‌ریزی این سفر هستند. قصد آنان اعلام همبستگی با اوکراین است. 
سخنگوی دولت آلمان تا کنون گزارش سفر قریب‌الوقوع شولتس به کی‌یف را تائید نکرده است.
شولتس اخیرا  گفته است که تنها در صورتی به اوکراین سفر خواهد کرد که موارد خاصی برای گفتگو وجود داشته باشد.
 
«چرا شولتس تا کنون به اوکراین سفر نکرده است؟»
برخلاف بسیاری دیگر از سیاستمداران ارشد اروپایی، صدراعظم از زمان آغاز جنگ از سفر به کی‌یف به دلیل عدم دعوت از فرانک والتر اشتاین‌مایر، رئیس‌جمهور آلمان توسط دولت اوکراین امتناع کرده بود و این موضوع انتقادهای بین‌المللی را برانگیخت.
شولتس در آن‌زمان در بیانی انتقاد‌آمیز، رفتار و تصمیم اوکراین  در مخالفت با سفر اشتاین مایر را مانعی برای سفر خود توصیف کرده بود و گفت که با توجه به این وضعیت دلیلی نمی‌بیند به اوکراین برود.
اشتاین مایر قرار بود نیمه ماه آوریل به همراه روسای جمهوری لهستان، لتونی، استونی و لیتوانی به کی‌یف سفر کند. این سفر اما کوتاه زمانی پیش از انجام از سوی کی‌یف لغو شد. مقامات اوکراین دلیل این اقدام خود را سیاست اشتاین مایر در مماشات با روسیه در زمانی که او وزیر امور خارجه آلمان بود عنوان کردند.
روزنامه بیلد آم زونتاگ نوشته است که این مشکل اکنون حل شده است.
 
«اعلام نامزدی اوکراین برای عضویت در اتحادیه اروپا»
اوکراین امیدوار است که اتحادیه اروپا در اجلاس دو روزه سران این اتحادیه در ۲۳ و ۲۴ ژوئن این کشور را به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا اعلام کند. قرار است این اجلاس پیش از نشست سران کشورهای گروه هفت در ۲۶ و ۲۷ ژوئن برگزار شود.
کمیسیون اتحادیه اروپا در نظر دارد هفته آینده توصیه خود را در این مورد ارائه کند به همین دلیل اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا روز شنبه ۱۱ ژوئن به کی‌یف سفر کرد.
 
رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا برای دومین بار از زمان آغاز جنگ به کی‌یف سفر کرده و با ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین دیدار کرد.
رئیس کمیسیون اروپا هدف از این سفر را "همکاری بر سر موارد لازم" برای عضویت اوکراین در اتحادیه اروپا اعلام کرده است. 
 
 
منبع: دویچه وله فارسی