Uncategorised

مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی: مذاکرات باایران برای احیای برجام به بن‌بست رسیده است

grossi rafaelبه دنبال توقف مذاکرات برای احیای توافق هسته ای موسوم به برجام و عدم موفقیت تلاشها برای از سرگیری آن، رافائل گروسی مدیر کل آژانس بین المللی اتمی گفته است که این مذاکرات به بن بست رسیده است.

گروسی سه‌شنبه 24 خرداد در گفت‌وگو با شبکه «العربیه» افزود که آژانس تلاش می‌کند تا توضیحاتی را درباره برخی واقعیت‌ها در ایران بیابد و در این‌باره اشاره کرد که آژانس پاسخی برای پرسش‌های فنی خود که در ارتباط با فعالیت‌های هسته‌ای ایران مطرح ساخته، دریافت نکرده است.

او با بیان این‌که ایران درباره منشا اورانیوم کشف شده در سه سایت هسته‌ای اعلام نشده خود توضیحی ارائه نداده است، تاکید کرد تهران باید در این زمینه جزئیات روشنی ارائه دهد.

مدیرکل آژانس با اشاره به عدم همکاری ایران برای یافتن پاسخی درباره منشأ اورانیوم در سه سایت‌ اعلام نشده این کشور، اظهار داشت، دوربین‌هایی که ایران از سایت‌های هسته‌ای خود برداشته، بخش مهمی از ابزارهای نظارتی آژانس بوده‌اند که این کشور با این‌گونه اقدامات خود فعالیت‌های نظارتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را تضعیف و روند شفاف‌سازی را محدود می‌کند.

گروسی در ارتباط با تاسیسات هسته‌ای تسای کرج گفت که دوربین‌های نظارتی آژانس در این تاسیسات هسته‌ای آسیب دیده‌اند. او همچنین افزود:« از این‌که دقیقا چه اتفاقاتی در تاسیسات هسته‌ای کرج می‌افتد، بی‌خبریم».

تاسیسات هسته‌ای تسای کرج سایت‌های حساسی از جمله کارگاه‌های تولید قطعات یدکی به کار رفته در دستگا‌ه‌های سانتریفیوژ که در غنی‌سازی اورانیوم به کار می‌روند را شامل می‌شود که در ماه ژوئن گذشته هدف عملیات خرابکارانه واقع شد.

وی در بخش دیگری از اظهارات خود افزود که ایران با شتاب و در سطح 60 درصدی اورانیوم غنی‌سازی می‌کند که سطح بسیار بالایی بوده و فاصله اندکی تا غنی‌سازی 90 درصدی اورانیوم دارد.

او ابراز امیدواری کرد که ایران به میز مذاکره بازگردد و در ادامه تاکید کرد که مقامات ایرانی باید توضیحاتی را درباره موضوعات حل نشده ارائه دهند.

گروسی در ادامه اظهارات خود به «العربیه» گفت هیچ چیزی نمی‌تواند مدیرکل آژانس را از دریافت اطلاعات از کشورهای دیگر منع کند.

او افزود که بازرسان آژانس آثار اورانیوم را در تاسیسات هسته‌ای ایران یافته‌اند و این موضوعی فنی بوده و سیاسی نیست که مقامات ایرانی باید درباره آن توضیح ارائه دهند.

گروسی بدون اشاره به نام ایران، گفت که متهم کردن آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به سیاسی‌کاری بخشی از بازی اعمال فشار است و تاکید کرد که تحقیق و بازرسی دو بخش اساسی ماموریت آژانس در تاسیسات هسته‌ای ایران است و بر ضرورت ادامه ماموریت‌های نظارتی آژانس در ایران تاکید کرد.

مدیرکل آژانس در پایان این گفت‌وگو گفت که ادامه تخلف‌های هسته‌ای، ایران را از روند مذاکره دور می‌کند و تنش‌‌آفرینی به‌نفع هیچ طرفی نیست.

این در حالی است که خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» روز سه‌شنبه از محمد اسلامی، رئیس سازمان انرژی اتمی این کشور نقل کرد که تهران مشکلی برای ادامه تعامل با آژانس بین‌المللی انرژی و در چارچوب پادمان ندارد. او در پاسخ به پرسشی درباره امکان سفر مدیرکل آژانس به تهران گفت:«برنامه‌ای برای سفر گروسی به ایران نداریم».

شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی چهارشنبه گذشته با صدور قطعنامه‌ای ایران را به دلیل عدم همکاری و پایبند نبودن به تعهدات برجامی خود محکوم کرد.