Uncategorised

کاهش تقاضای ۲۰ درصدی گوشت گاوی و کاهش قیمت آن - فروش نصف قیمت تخم‌ مرغ؟

Morgh-Mahi-1 مدیرعامل اتحادیه دام سبک گفت: قیمت غلات بعنوان خوراک اصلی دام روند افزایشی به خود گرفتند و بالاتر از نرخ تورم (نقطه به نقطه و سالانه) بودند، این در حالیست که افزایش قیمت دام سبک، حتی به نرخ شاخص هم نرسید از این رو بسیاری از دامداران سبک ورشکسته شدند و دام‌ های مولد را روانه کشتارگاه‌ ها کردند.
 
افشین صدر دادرس در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا، با بیان اینکه میانگین فروش دام زنده؛ کیلویی ۶۵ تا ۷۰ هزار تومان است، گفت: روند قیمت دام زنده نزولی است.
 
وی با اشاره به بی‌ توجهی دولت‌ های دوازدهم و سیزدهم به حوزه دام سبک روستایی و عشایری، افزود: وزارت کشاورزی در حالی با اصلاح نظام یارانه‌ ای همراه شد که شرکت پشتیبانی امور دام توان تنظیم بازار نهاده را نداشت و هم اکنون قیمت جو و ذرت در بازار آزاد بالاتر از نرخ دولتی عرضه می‌شود.
 
مدیر عامل اتحادیه دام سبک تصریح کرد: قیمت غلات به عنوان خوراک اصلی دام روند افزایشی به خود گرفتند و بالاتر از نرخ تورم (نقطه به نقطه و سالانه) بودند این در حالیست که افزایش قیمت دام سبک حتی به نرخ شاخص هم نرسید از این رو بسیاری از دامداران سبک ورشکسته شدند و دام‌های مولد را روانه کشتارگاه‌ها کردند.
 
این فعال اقتصادی با بیان اینکه قیمت گوشت هفتگی در حال افزایش است، خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد دولت تلاشی برای کنترل گوشت انجام نمی‌دهد و بیشترین فشار را متوجه دامداران می‌کنند.
 
صدر دادرس با اشاره به تکرار خشکسالی‌ های شدید در سال‌ های اخیر، افزود: ظرفیت مراتع کشور به ‌شدت کاهش پیدا کرده‌ اند و لازمه این مهم این است که دام را از مراتع خارج و در بازار داخلی و خارجی عرضه کنیم.
 
به گفته وی؛ مدیر عامل شرکت پشتیبانی امور دام با افتخار اعلام کرد، روزانه ۶۰ تن گوشت خارجی وارد بازار می‌ کند، این در حالیست که بازار در شرایط رکود است و این مسائل همه دست به دست هم دادند که قیمت دام زنده کاهشی شود.
 
مدیر عامل اتحادیه دام سبک با بیان اینکه بی‌ توجهی به صنعت دام از سال ۹۸ آغاز شده است، گفت: شورای قیمت‌ گذاری، با صادرات دام موافقت کرد، اما تا زمانی شیوه نامه اجرایی این مصوبه خارج نشود، نمی‌ توان درباره آن اظهار نظر کرد. باید جزئیات طرح دیده شود و اینکه آیا قابلیت عملیاتی شدن دارند یا ندارد؟
 
صدر دادرس تأکید کرد: دامداران باید درآمد داشته باشند تا بتوانند به حیات خود ادامه بدهند، اگر این درآمد کسب نشود به خودی خود تعطیل می‌ شود. ماده ۲۰ قانون نظام دامپروری دولت را مکلف کرده است که خرید تضمینی مرغ، شیر و گوشت قرمز را انجام بدهد اما این تکلیف مانده است و عملیاتی نمی‌ شود.
 
این فعال اقتصادی با بیان اینکه خرید تضمینی دولت می‌ تواند تولیدکنندگان دام و طیور را از فروپاشی نجات دهد، افزود: با حکم و دستور نمی‌ توان کاری را پیش برد. مراد از خرید تضمینی، یعنی خرید دام با قیمت تمام شده و با خرید حمایتی متفاوت است. با خرید تضمینی دامداران هزینه و درآمد آنها متعادل می‌ شود، این در حالیست که از دهه ۸۰ به این سو خرید تضمینی دام و طیور نداشتیم.
 
بنا به اظهارات این فعال اقتصادی؛ دامداران پس از ورود و دخالت دولت و دولتی شدن تأمین و توزیع نهاده‌ ها متوجه آسیب‌ های جدی شدند، در واقع اولین و بزرگترین قربانی ورود مستقیم دولت‌ ها و دخالت آنها در این بخش هستند.
 
قیمت انواع گوشت گوسفند و گوساله در بازار:
 
همچنین در این رابطه مهدی میرزا امین عضو هیات رئیسه اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی با اشاره به افت فروش ۲۰ درصدی خرید گوشت گوساله، گفت: قیمت خرید گوشت گوساله بعد از کاهش تقاضا برای خرید این محصول نسبت به هفته گذشته ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا کرده است.
 
وی با اشاره به نرخ گوشت گوساله، گفت: مخلوط  کیلویی ۱۹۵ هزار تومان، مغز ران کیلویی ۲۱۵ هزار تومان، مخلوط گوشت گوساله (قلوه گاو و سردست گوساله) کیلویی ۱۹۵ هزار تومان، چرخ کرده یک دست قلوه گاو کیلویی ۱۷۵ هزار تومان هستند، اما از آنجایی‌ که چربی این گوشت زیاد است، بیشتر، کبابی‌ ها آن را خریداری می‌ کنند و مصرف خانوارها ندارد.
 
به گفته میرزا امین؛ فروش قصاب‌ ها کاهش پیدا کرده است و کاهش ۱۰ هزار تومانی نرخ گوشت [گوساله]، این امید را ایجاد کرده است، کسانی که گوشت را از سبد غذایی خود حذف کرده بودند، حداقل در ماه نیم کیلو مخلوط گوشت گوساله خریداری و بتوانند دو وعده غذایی با آن تهیه کنند.
 
عضو هیأت رئیسه اتحادیه تهیه و توزیع گوشت گاوی تصریح کرد: هزینه تولید دام از خرید نهاده تا حمل و نقل آن بالا رفته از این‌رو طبیعی است شاهد افزایش نرخ گوشت در بازار باشیم.
 
مشاهدات میدانی خبرنگار ایلنا، نشان می‌ دهد که قیمت شقه گوشت بره نر پرواری در واحدهای صنفی کیلویی ۱۹۲ هزار تومان، ران بره نر کیلویی ۲۳۰ هزار تومان است. البته قیمت میش بز و بره نر سن دار کیلویی ۵۰ هزار تومان از بره نر پرواری کمتر است.
 
مشاهدات ما حاکی از این مهم است که قیمت گوشت گوسفند نسبت به هفته گذشته حدود ۲۰ هزار تومان افزایشی شد. 
 
***
 
فروش نصف قیمت تخم‌ مرغ - کشتار مادر مرغ‌ های تخم‌ گذار
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن گفت: فرستادن مرغ‌های مادر تخم‌گذار به کشتارگاه‌ ها آغاز شده و وضعیت تولیدکنندگان تخم‌ مرغ بسیار نگران کننده است.
 
حمید کاشانی در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی با اشاره بلاتکلیفی صادرات تخم‌مرغ به افغانستان، گفت: بنا بر این بود که عوارض گمرک تخم مرغ خوراکی ظرف ۳۵ روز گذشته از سوی وزارت کشاورزی و صمت به گمرکات اعلام شود اما هنوز ابلاغیه‌ای به دست گمرک از سوی دفتر معاونت اول رئیس جمهور نرسیده است و این احتمال وجود دارد محموله‌هایی که در مرز افغانستان هستند فاسد شوند.
 
این فعال اقتصادی با بیان اینکه حذف عوارض صادراتی باهدف خروج تخم‌مرغ مازاد از کشور وضع شده است، افزود: اگر روند صادرات تخم مرغ تسهیل نشود زیان‌های جدی متوجه مرغداران می‌شود به نظر می‌رسد تولیدکنندگان تخم‌مرغ رها شدند و باید امیدوارم باشیم شرایط تا ۲ ماه آینده بهبود پیدا کند.
 
وی با بیان اینکه تخم‌مرغ ۵۰ درصد زیر نرخ قیمت واقعی بفروش می‌رسد، گفت: مرغداران مانده طلب‌های نهاده‌ها از تاریخ ۲۱ اردیبهشت را دریافت نکرده‌اند و هنوز تکلیف طلب نهاده مرغداران از شرکت‌های وابسته به دولت مشخص نشده است.
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن اذعان کرد: فرماندهی واحدی در بخش مدیریت کشور وجود ندارد از این‌رو بودجه در اختیار وزارت کشاورزی قرار داده نمی‌شود که بتواند در این زمینه تصمیم‌گیری و اجرا کند.
 
کاشانی با بیان اینکه تخم‌مرغ مازاد تولیدکنندگان از سوی شرکت پشتیبانی امور دام خریداری می‌شود اما دولت در قبال خرید پولی به مرغداران پرداخت نکرده است، گفت: خرید حمایتی به خریدی اطلاق می‌شود که دولت محصول و کالا را با قیمت مصوب از تولیدکنندگان خریداری و در قبال آن پول‌اش را در یک بازه زمانی مشخص پرداخت کند اما هنوز دولت پولی به مرغداران تحویل نداده است.
 
وی در پاسخ به این پرسش که آیا این احتمال وجود دارد مرغداران مرغ‌های مادر را به کشتارگاه‌های بفرستند؟ گفت: فرستادن مرغ‌های مادر تخم‌گذار به کشتارگاه‌ها آغاز شده و وضعیت تولیدکنندگان تخم‌مرغ بسیار نگران کننده است.
 
کاشانی در ادامه تاکید کرد: گرم شدن هوا میزان تقاضا برای مصرف تخم‌مرغ را تقلیل می‌دهد اما به نظر می‌رسد یک عامل ایجاد کننده شرایط فعلی نباشد و عوامل دیگری چون تعلل در تصمیم‌گیری و بی‌توجهی به نظرات کارشناسان در ایجاد این روزهای صنعت تولید تخم‌مرغ دخیل باشد.
 
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغداران میهن میزان تولید روزانه تخم‌مرغ را حدود ۳ هزار تن دانست و افزود: این حجم از تولید در زمستان مصرف می‌شود و نمی‌توان تولید را ۶ ماه نخست سال باوجود کاهش مصرف تقلیل داد از این‌رو باید با خرید حمایتی با هدف ذخیره سازی و صادرات خلع کاهش مصرف داخلی را پوشش داد.
 
بنا به اظهارات وی؛ روزانه ۲ هزار تن تخم‌ مرغ در کشور مصرف می‌شود که حدود ۵۰۰ تن آن مازاد نیاز است.