Uncategorised

افزایش قیمت تورمی ۵۲.۵ درصدی خرداد امسال نسبت به خرداد پارسال

tavaroom نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳۹.۴ درصد رسیده است که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌ دهد.
 
به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت نسبت به ماه مشابه سال قبل است. این شاخص در خرداد ماه امسال، ۵۲.۵ درصد بود، یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۵۲.۵ درصد بیشتر از خرداد سال گذشته برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌ اند.
 
نرخ تورم نقطه‌ ای خرداد ماه ۱۴۰۱ در مقایسه با ماه قبل ۱۳.۲ واحد درصد افزایش یافته است.
 
نرخ تورم نقطه‌ ای گروه عمده «خوراکی‌ ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با افزایش ۳۲.۲ واحد درصدی به ۸۱.۶ درصد و گروه «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٨ واحد درصدی به ۳۶.۸ درصد رسیده است.
 
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ ای برای خانوارهای شهری ۵۱.۴ درصد است که نسبت به ماه قبل ١٢.٢ واحد درصد افزایش داشته است.
 
همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ۵۸.۲ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١٨.١ واحد درصد افزایش داشته است.
 
نرخ تورم ماهانه خردادماه ۱۲.۲ درصد شد:
 
نرخ تورم ماهانه درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل است. نرخ تورم ماهانه خرداد ۱۴۰۱ به ۱۲.۲ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٨.٧ واحد درصد افزایش داشته است.
 
تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ ها، آشامیدنی‌ ها و دخانیات» و «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» به ترتیب ۲۵.۴ درصد و ۴.۴ درصد بوده است.
 
این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوارهای شهری ۱۱.۵ درصد است که نسبت به ماه قبل ٧.٨ واحد درصد افزایش داشته است.
 
همچنین این نرخ برای خانوارهای روستایی ١۵.٨ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ١٣.٠ واحد درصد افزایش داشته است.
 
رشد ۰.۷ درصدی نرخ تورم سالیانه نسبت به ماه قبل:
 
نرخ تورم سالیانه، بیانگر تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن است. نرخ تورم سالانه خرداد ماه ۱۴۰۱ برای خانوارهای کشور به ۳۹.۴ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٧ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد.
 
هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوارهای شهری و روستایی به ترتیب ۳۸.۹ درصد و ۴۱.۸ درصد است که برای خانوارهای شهری ۰.۶ واحد درصد افزایش و برای خانوارهای روستایی ١ واحد درصد افزایش داشته است.
 
تغییرات قیمت‌ ها در ماه جاری:
 
در گروه عمده «خوراکی‌ ها، آشامیدنی‌ ها و دخانیات» بیشترین افزایش قیمت نسبت به ماه قبل مربوط به گروه «روغن و چربی‌ ها» (روغن نباتی جامد و روغن مایع)، گروه «لبنیات و تخم مرغ» (انواع شیر، ماست، پنیر و تخم مرغ) و گروه «گوشت قرمز و گوشت ماکیان» (مرغ ماشینی، سوسیس و کالباس) است.
 
در گروه عمده «کالاهای غیرخوراکی و خدمات» گروه «هتل و رستوران» (ساندویچ و انواع غذاهای سرو شده در رستوران)، گروه «مبلمان و لوازم خانگی» (انواع شوینده) و گروه «بهداشت و درمان» (خدمات طبی سرپایی و خدمات بیمارستانی) بیشترین افزایش قیمت را نسبت به ماه قبل داشته‌ اند.
 
دامنه تغییرات نرخ تورم سالیانه در خرداد ماه ۱۴۰۱ برای دهک‌ های مختلف هزینه‌ ای از ۳۸.۳ درصد برای دهک دهم تا ۴۲.۷ درصد برای دهک اول است.
 
خبرنگار: روح الله صابر زاده