Uncategorised

کمبود و پایان دوران انرژی ارزان؟- تورم رسمی حول ١٠ درصد در اروپا و رکود و افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت و ...

Gaz Russieh رادیو فردا: رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا روز جمعه سوم تیر در پايان اجلاسی دو روزه در بروکسل هشدار دادند که دوران انرژی ارزان به سر رسیده و طرح‌ های جدیدی را برای کاهش وابستگی به گاز روسیه تصویب کردند.
 
آنها مسکو را به بهره‌ برداری از کاهش صادرات گاز به عنوان ابزار فشار متهم کردند که بخصوص در کشورهایی نظیر آلمان می‌ تواند روی تولیدات صنعتی و تأمین انرژی مورد نیاز مصرف‌ کنندگان تأثیر مهمی بجا بگذارد.
 
چارلز میشل، رئیس شورای اروپا گفت: «افزایش تورم مایۀ نگرانی جدی است. تحت تأثیر تهاجم نظامی روسیه بهای مواد غذایی، سوخت و بسیاری از کالاهای مصرفی رو به افزایش است.»
 
او یادآوری کرد که رهبران کشورهای عضو اتحادیه اروپا در مورد هماهنگ کردن اقدامات خود در این زمینه به توافق رسیده‌ اند.
 
در این اجلاس اقدامات مشخصی تصویب نشد، ولی کمیسیون اروپا مأمور شد که منابع بیشتری را برای تأمین انرژی مقرون به صرفه تضمین کند.
 
اورسولا فن درلاین، رئیس کمیسیون اروپا گفت، این اقدامات از مدتی پیش آغاز شده، حجم واردات گاز مایع از آمریکا در مقایسه با سال قبل حدود ۷۵ درصد و واردات گاز از نروژ نیز ۱۵ درصد افزایش یافته است.
 
او افزود: «کمیسیون اروپا در ماه ژوئیه طرح‌ های دیگری برای کاهش وابستگی به گاز روسیه را آماده خواهد کرد. در حال حاضر ما خود را برای بدترین حالت ممکن نیز آماده می‌ کنیم.»
 
قرار است طرح‌ های کمیسیون اروپا در اجلاس بعدی سران کشورهای عضو در ماه اکتبر مورد بحث قرار بگیرد.
 
خانم فن در لاین افزود: «ما در حال بررسی مدل‌ های گوناگونی برای جلوگیری از افزایش بهای انرژی و برق و تغییر در ساماندهی این بازار هستیم. یکی از سؤالات این است که آیا ساختار فعلی بازار انرژی در اروپا پاسخگوی نیازهای ماست؟»
 
یکی از موضوعات اختلاف برانگیز، دخالت دولت‌ ها برای کنترل بهای انرژی است. اسپانیا و پرتغال در یک اقدام هماهنگ برای بهای برق، سقف مشخصی تعیین کرده‌ اند، ولی سایر دولت‌های اروپایی هشدار می‌ دهند که چنین اقداماتی در بازار انرژی اختلال بیشتری ایجاد خواهد کرد و برای بودجه دولتی، هزینۀ سنگینی خواهد داشت.
 
روسیه از شروع تهاجم نظامی به اوکراین در پنجم اسفند، صادرات گاز به بیش از ١٠ کشور اتحادیه اروپا را کاملاً قطع کرده و یا کاهش داده است. مقامات اروپايی هشدار می‌ دهند که روسیه هر لحظه ممکن است تمامی صادرات گاز به اروپا را متوقف کند.
 
وزير اقتصاد آلمان هشدار داد، اگر ميزان صادرات گاز روسيه که اخيراً باز هم کاهش يافت، در اين حد باقی بماند، اين کشور در فصل زمستان با کمبود انرژی روبرو خواهد شد و ناگزير می‌ شود بعضی از صنايع را تعطيل کند.
 
قبل از شروع جنگ اوکراین حدود ۴۰ درصد از گاز اتحادیه اروپا از روسیه تأمین می‌ شد و جبران فقدان گاز روسیه، بخصوص در شرایطی که نرخ تورم به مرز ۱۰ درصد افزایش یافته است، برای دولت‌ ها و مردم کشورهای اروپایی چالش بزرگی خواهد بود.
 
نخست وزير بلژيک گفت، اگر به مشکل تورم توجه نکنيم، اقتصاد اتحاديه اروپا دچار رکود خواهد شد. او هشدار داد که زمستان سختی در پيش است.