Uncategorised

موج جدید تورم در حوزۀ کالاهای اساسی - ادامۀ فساد در حوزۀ واردات نهاده های دامی بعد از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی

Nahadeh-Dam-1 شفقنا: سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه موج جدید تورم در حوزه کالاهای اساسی در راه است، گفت: زیرا با وجود منابع بسیاری که در کشور داریم، وضعیت فقر و فلاکتی که در بین مردم مشاهده می شود، زیندۀ ایران اسلامی نیست.
 
ذبیح الله اعظمی ساردویی در گفتگو با خبرنگار شفقنا در خصوص واردات نهاده های دامی پس از حذف ارز ترجیحی، گفت: حذف ارز ترجیحی یکی از ضروریات بود که دولت به عنوان جراحی اقتصادی در دستور کار قرار داد و مجلس هم اختیار آن را به دولت داد، لذا ما از دولت گله داریم که وقتی در رابطه با روند حذف ارز ترجیحی مورد انتقاد مردم قرار می‌ گیرد، توپ را به زمین مجلس نیندازد.
 
او با اشاره به کوچک شدن سفره مردم، اظهارکرد: گاوداری‌ صنعتی که روزی ١١ هزار لیتر شیر تولید می کند، ١٠ هزار لیتر آن برای تولید شیر خشک اختصاص می‌ یابد و فقط هزار لیتر آن در بازار توزیع می شود؛ لذا این امر قدرت خرید مردم را کاهش داده است؛ بنابراین علاوه بر افزایش قیمت، با کمبود کالا هم مواجه هستیم.
 
واردات نهاده‌ های دامی به شرکتی سپرده شده که منابع مالی ندارد:
 
سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: با اینکه وزارت جهاد کشاورزی، ٣ شرکت مادر تخصصی دارد، اما واردات نهاده های دامی در اختیار شرکتی قرار گرفته است که منابع مالی ندارد و به صورت صوری محصولاتی را در معرض دید کشاورزان و دامداران قرار دادند و آنها هم در سامانه بازارگاه محصول را خریداری کردند، درحالی که اصلاً محصولی وجود نداشته است که قوه قضائیه به آن ورود کرده و ما هم در کمیسیون آن را پیگیری می کنیم.
 
فقر و فلاکتی که در بین مردم مشاهده می شود زینده ایران اسلامی نیست.
 
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس ادامه داد: ما ارز ترجیحی را حذف کردیم که فساد جمع شود، اما اتفاقی که مجدداً در حوزۀ واردات نهاده های دامی رخ داده، فساد محرز است. و انتظار ما از وزیر جهاد به عنوان کسی که در مجلس هم حضور داشت این است که در انتخاب مدیرانش دقت کند. زیرا با وجود منابع بسیاری که در کشور داریم، وضعیت فقر و فلاکتی که در بین مردم مشاهده م ی‌شود، زینده ایران اسلامی نیست.
 
موج بعدی کوچک تر شدن و کاهش قدرت خرید مردم در راه است/ امیدواریم مذاکرات برجام به نتیجه برسد:
 
اعظمی با اشاره به تأثیر یارانه نقدی در افزایش تورم، اظهار کرد: مردم مشکلات عدیده ای دارند و با این پول ها، بجای خرید کالاهای اساسی خود، مشکلات دیگرشان را حل می کنند، لذا این نقدینگی در بازار تأثیر گذاشته است. لذا موج بعدی کوچک تر شدن و کاهش قدرت خرید مردم در راه است و امیدواریم مذاکرات برجام به نتیجه برسد، و علیرغم اینکه عده‌ ای تأثیر برجام را در اقتصاد کشور انکار می کنند، اما قطعاً در بازار تأثیرگذار خواهد بود.
 
مرغداری‌ ها قادر به ادامۀ جوجه ریزی نیستند:
 
این نماینده مجلس خاطرنشان کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی کشاورزی، اعم از مرغداری های صنعتی، به خاطر نبود نهاده‌ ها و گران شدن آن، قادر به ادامۀ جوجه ریزی و تولید نیستند. از سوی دیگر خشکسالی و قطعی برق هم بر وضعیت کشاورزان تأثیر گذاشته است، چراکه به دلیل قطعی برق، پمپ کشاورزان هر روز به مدت ۵ ساعت خاموش است. همچنین صنایع سیمان و کارخانه فولاد هم با این قطعی برق تعطیل می‌ شوند که به راحتی باعث افزایش قیمت می‌ شود. بنابراین مردم از همه جهت تحت فشار قرار دارند.