Uncategorised

بالاترین تورم کشورهای منطقۀ یورو در بیش از دو دهۀ گذشته

tavarom1 دویچه وله فارسی: در کشورهای منطقۀ یورو، میزان تورم به بالاترین حد در بیش از دو دهۀ گذشته رسید و علت اصلی آن جهش بهای انرژی عنوان می‌ شود. پس از تجاوز روسیه به اوکراین، تورم در این کشورها رو به افزایش گذاشته و این روند ظاهراً ادامه دارد.
 
میزان تورم در کشورهای منطقه یورو در ماه ژوئن به ٨.۶ درصد رسیده که بالاترین حد از زمان تشکیل این منطقه و جایگزینی یورو با پول‌ های ملی در سال ۱۹۹۱ است.
 
علت اصلی این وضعیت، بحران انرژی پس از حمله روسیه به اوکراین و افزایش شدید قیمت جهانی حامل‌ های انرژی عنوان می‌ شود.
 
اداره آمار منطقه یورو روز جمعه، اول ژوئیه ارزیابی اولیه خود از میزان تورم در ماه گذشته را ارائه کرد که سه دهم درصد از برآوردهای قبلی کارشناسان اقتصادی نیز بیشتر است.
 
به گزارش "تاگس‌شاو"، الکساندر کروگر، اقتصاددان ارشد بانک خصوصی Hauck Aufhäuser Lampe می‌ گوید، "تراژدی تورم" وارد مرحله بعدی می‌ شود و هنوز به نقطه اوج نرسیده است.
 
تورم بیش از چهار برابر هدف‌ گذاری بانک اروپا:
 
میانگین میزان تورم در کشورهای منطقه یورو در ماه گذشته به نسبت ماه قبل، نیم درصد و در قیاس با ماه مه، یک و دو دهم درصد بیشتر شده است.
 
به این ترتیب تورم در این منطقه به بیش از چهار برابر هدف‌ گذاری بانک مرکزی اروپا (EZB) رسیده که افزایش قیمت‌ ها به میزان دو درصد را یک وضعیت ایده‌آل اقتصادی اعلام کرده است.
 
این بانک از مدتی پیش و با توجه به تنگناهای تأمین انرژی در کشورهای اروپایی و افزایش بهای آن، برای نخستین بار در دو دهه گذشته، افزایش بهره بانکی به میزان یک چهارم درصد را در دستور کار قرار داد.
 
بانک مرکزی اروپا خود را آماده برداشتن گام‌ های دیگری برای مقابله با افزایش تورم می‌ کند و برخی کارشناسان احتمال می‌ دهند، در نشست آتی در ماه سپتامبر درباره افزایش بهره به نیم درصد تصمیم‌ گیری شود.
 
بسیاری از کارشناسان، از جمله یورگ کرمر از کومرتس بانک آلمان معتقدند، بانک مرکزی اروپا باید تصمیمات قاطعانه‌ تری در این زمینه بگیرد و در همین ماه ژوئیه میزان سود بانکی را به نیم درصد افزایش دهد.
 
در همین حال شماری از ناظران ابراز نگرانی می‌ کنند که افزایش بهره بانکی می‌ تواند مانع رشد اقتصادی شود که در حال حاضر هم با مشکلات فراوانی روبروست.
 
افزایش ۴۲ درصدی بهای انرژی:
 
بر پایه داده‌ های ادارۀ آمار منطقۀ یورو، در ماه ژوئن بهای انرژی به نسبت ماه مشابه سال پیش نزدیک به ۴۲ درصد افزایش یافته و حدود ٢ درصد بیش از ماه قبل بوده است.
 
در ماه ژوئن، میزان تورم در مواد غذایی فرآوری نشده اندکی بیش از ۱۱ درصد و در بخش خدمات نزدیک به ۳.۵ درصد اعلام شده است.
 
برخلاف روند افزایشی بالا رفتن قیمت‌ ها در کشورهای منطقه یورو، این روند در آلمان کند شده است. میزان تورم در آلمان در ماه ژوئن به نسبت ماه مشابه سال پیش ٧.۶ درصد و سه دهم درصد کمتر از ماه قبل بوده است.
 
منطقه یورو شامل ۱۹ کشور عضو اتحادیه اروپا می‌ شود، اما چند کشور دیگر خارج از این منطقه نیز یورو را جایگزین پول ملی خود کرده‌ اند.