Uncategorised

سود روزانۀ ٢.٨ میلیارد دلاری صنعت نفت و گاز جهان و دریافت یارانۀ روزانۀ ۱۶ میلیارد دلاری!

Naft Dalar رادیو فردا: روزنامه گاردین روز پنجشنبه، ۳۰ تیر، گزارش داد که سود درآمد صنعت نفت و گاز جهان در نیم قرن اخیر، ٢.٨ میلیارد دلار در هر روز بوده که با آن ‌می توان هر سیاستمدار و تعلیق هر اقدامی برای بهبود وضعیت اقلیمی جهان را «خرید».
 
این گزارش از جمله بر اساس تحلیل داده‌ های بانک جهانی از شرکت‌ های نفت و گاز وابسته به دولت‌ ها و شرکت‌ های سوخت فسیلی تهیه شده است.
 
پروفسور آوی‌ اِل وِربروگن، نویسنده این تحلیل، نوشته که سود کلان کارتل‌ های کشورهایی که به طور مصنوعی، عرضۀ سوخت را محدود می‌ کردند، افزایش یافته است.
 
به نوشته آقای وربروگن که کارشناس انرژی در دانشگاه آنتورپ بلژیک است، سود سرشار و خالص ٢.٨ میلیارد دلاری در هر روز، می‌ تواند هر سیاستمدار و هر سیستم حکومتی را «بخرد» و مانع از برداشتن گام‌ های ضروری در مقابله با تغییرات اقلیمی شود.
 
دگرگونی‌ های آب و هوایی جهان مصیبت بزرگ دهه‌ های اخیر است که حتی تهدیدی برای حیات و موجودیت بشر در حال حاضر محسوب می‌ شود و آینده زندگی انسان را با خطرات بسیار جدی روبرو کرده است.
 
سه کارشناس انرژی در کالج لندن، دانشکده اقتصاد لندن و اتاق فکر موسوم به «کاربون تراکر» این تحلیل را دقیق توصیف کرده‌ اند. یکی از آنها این رقم سود خالص روزانه را که معادل یک درصد از کل ثروت جهان است، «حیرت‌ انگیز» نامید.
 
به گفته پروفسور وربروگن، سود ناب صنعت نفت و گاز دنیا در سال‌ های ۱۹۷۰ تا ۲۰۲۰ هر روز، یک میلیارد دلار بوده و از سال ۲۰۲۰ به بعد نیز بیشتر شده و ارزیابی بر این است که این رقم در سال جاری، ۲۰۲۲، حتی ٢ برابر بشود.
 
پروفسور پل اکینز از کالج لندن گفته است که شرکت‌ هایی که تولید آن‌ ها بر اساس سوخت فسیلی است، عامل اصلی تغییرات اقلیمی بوده‌ اند.
 
روزنامه گاردین در میانه بهار امسال فاش کرد که شرکت‌ های بزرگ سوخت فسیلی ده‌ ها پروژه نفت و گاز بر اساس آنچه «بمب کربنی» نامیده می‌شود تهیه کرده‌اند که وضعیت اقلیمی جهان را بسیار وخیم تر از شرایط کنونی خواهد کرد و از جمله دمای هوا را شدیداً افزایش خواهد داد.
 
صندوق جهانی پول تأکید دارد که با وجود نگرانی عمیق از آیندۀ تمدن بشری به خاطر تغییرات اقلیمی، صنعت سوخت فسیلی نیز هنوز از یارانۀ ۱۶ میلیارد دلاری در روز برخوردار می‌ شود.
 
می بُوو، مسئول یک کارزار جهانی، گفته است که باید سیستم‌ های رانتی را از بین برد و آینده جهان را بر اساس انرژی‌ های در دسترس و تجدیدپذیر بنا نهاد که هم پایدارتر است و شاید رویه‌ ای دموکراتیک هم باشد.

در این رابطه