Uncategorised

میخاییل اولیانوف: اگر تهران بخواهد مسکو با تغییر متن نهایی توافقنامه مخالفت نمی‌کند

olianefبه رغم نهایی خوانده شدن متن توافقنامه هسته‌ای که از سوی مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در اختیار طرفین مورد مذاکره در گفت‌وگوهای احیای برجام گذاشته شده است، روسیه می‌گوید ایران حق دارد خواهان اعمال تغییر در آن شود.

میخاییل اولیانوف، مذاکره کننده ارشد روسیه و نماینده این کشور نزد سازمان‌های بین‌المللی در وین دوشنبه در گفت‌وگو با بهرنگ تاج دین،‌ خبرنگار اعزامی بی‌بی‌سی درباره سخنان مذاکره کنننده ارشد اتحادیه اروپا که آماده شدن متن نهایی مذاکرات احیای برجام خبر داده، گفت این اولین بار نیست که «متن توافقنامه نهایی می‌شود.»

اولیانوف گفت: «دیر یا زود متن توافقنامه باید نهایی می‌شد. اما همان‌طور که گفتم، باید ببینیم این متن نهایی هست یا نه؟‌ فکر می‌کنم در ماه مارس هم ما یک متن نهایی داشتیم و پس از آن سه، چهار اصلاحیه داشتیم. بنابراین،‌هرگز نباید بگوییم هرگز.»

اولیانوف همچنین در پاسخ به سوال بهرنگ تاج‌دین درباره امکان اعمال تغییرات در متن توافقنامه از سوی ایران گفت:‌ «معتقدیم همه باید از نتیجه نهایی راضی باشند، مخصوصاً ایران که قربانی سیاست فشار حداکثری آمریکاست. آنها حق دارند روی خواسته‌هاشون پافشاری کنند. معتقدم اگر ایران تصمیم بگیرد که پیشنهاد دیگری را مطرح کند، مثلاً خواهان اصلاحاتی جزئی شود، روسیه قطعاً مخالفت نمی‌کند و حمایت خواهد کرد.»

یک سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا هم به طور «محتاطانه» به گزارش‌ها درباره نهایی بود متن تهیه شده به وسیله اروپایی ها واکنش نشان داد و گفت:‌ ««متنی که اروپایی‌ها می‌گویند «نهایی‌» است، به ما داده شده است. ما در حال مطالعه آن هستیم و پاسخهایمان را به اروپا می‌دهیم.»