Uncategorised

"آموزش روس‌ها برای استفاده از پهپادهای ایران در جنگ اوکراین"

pahbad-rosye
سی‌ان‌ان به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داده که برخی از نیروهای روسیه در راستای بخشی از توافق انتقال پهپادهای ایران به این کشور به منظور استفاده در جنگ علیه اوکراین، طی چند هفته گذشته در ایران آموزش دیده‌اند.
شبکه سی‌ان‌ان در گزارش جدیدی از آغاز آموزش نیروهای روسیه برای استفاده از پهپادهای ایرانی خبر داده است. به گزارش این شبکه تلویزیونی، به گفته مقامات آمریکایی، نیروهای روسیه طی چند هفته گذشته در راستای بخشی از توافق انتقال پهپادهای ایران به روسیه، در حال آموزش در ایران بوده‌اند.

پیش از این جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید اعلام کرده بود که ایران در نظر دارد پهپادهای خود را به منظور استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دهد. سالیوان همچنین در آن زمان اضافه کرده بود که روسیه قصد دارد "صدها پهپاد" از ایران خریداری کند و اطلاعات به دست آمده نهادهای اطلاعاتی ایالات متحده حاکی از آنند که ایران در حال آماده شدن برای آموزش استفاده از این هواپیماهای بدون سرنشین به نیروهای روسیه است.
اولین گزارش سی‌ان‌ان در این باره ۱۶ ژوئیه و بر مبنای تصاویر ماهواره‌ای که در اختیار این شبکه قرار گرفته بود منتشر شد که نشان می‌داد هیئت روسی دست کم دو مرتبه در ماه ژوئن در پایگاهی در کاشان از پهپادهای با قابلیت حمل موشک‌های هدایت پذیر با نام‌های شاهد ۱۹۱ و شاهد ۱۲۹ بازدید کرده است.

اگرچه حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی در تماسی تلفنی با دمیترو کولبا، وزیر خارجه اوکراین، با رد خبر ارسال پهپاد به روسیه اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی به هیچ یک از طرف‌های درگیر جنگ کمک نمی‌کند اما گزارش جدید سی‌ان‌ان در خصوص ارسال پهپادهای نظامی به روسیه، نشان می دهد که جمهوری اسلامی بر خلاف گفته امیرعبداللهیان عملا در جنگ با اوکراین در کنار روسیه قرار گرفته است.
در عین حال سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی نیز با بیان اینکه سابقه روابط ایران و روسیه در زمینه "فناوری‌های نوین، به پیش از آغاز جنگ در اوکراین برمی‌گردد" ادعا کرده بود: «در مقطع اخیر هیچ تحول خاصی در این ارتباط رخ نداده است.»

پس از انتشار گزارش‌های اولیه درباره قصد ایران مبنی بر فروش پهپادهای نظامی به روسیه، لوید آستین وزیر دفاع ایالات متحده با هشدار به ایران در قبال انجام چنین کاری اظهار داشت: «این واقعا ایده بدی است و اگر من به جای آنها بودم، این فکر را کنار می‌گذاشتم.»
به گفته جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، نخستین باری که یک هیات روسی برای مشاهده این پهپادها از این پایگاه بازدید می‌کرد ماه ژوئن بود. بنا به اظهارات مقامات ایالات متحده، هیات روسی برای بررسی دوباره این پهپادها، یک بار دیگر در ۵ ژوئیه از این پایگاه در کاشان بازدید کرده است.

مشاور امنیت ملی کاخ سفید در آن زمان اعلام کرد که ایالات متحده معتقد است ایران در حال اجرای یک برنامه فوری برای تحویل صدها فروند هواپیمای بدون سرنشین به روسیه است و قصد دارد نیروهای روسی را برای به کارگیری این پهپادها آموزش دهد.
.
منبع: دویچه وله