Uncategorised

نتیجه یک نظرسنجی: یک سوم ایرانیان مایل به مهاجرت هستند

mohajerat
تمایل به مهاجرت در بین ایرانیان طی پنج سال اخیر افزایش یافته و این تمایل میان تحصیلکردگان و جوانان بیشتر است. در یک نظرسنجی ۸۰ درصد پرسش‌شوندگان مسائل اقتصادی را انگیزه میل به مهاجرت عنوان کرده‌اند.
مرکز افکار سنجی کیو (کیو آنالتیکز) چهارشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) نتایج یک نظرسنجی با موضوع تمایل به مهاجرت را منتشر کرد که هدف آن بررسی میزان میل به مهاجرت در میان ایرانیان و انگیزه‌های آن عنوان شده است.

این مرکز کار خود را "نشر و بازنشر دقیق‌ترین آمار ممکن از منابع معتبر ایران و جهان" توصیف کرده و می‌گوید این نظرسنجی را در آذرماه انجام داده است.
بر پایه این نظرسنجی ۳۳ در صد از پرسش‌شوندگان گفته‌اند، مایلند از ایران مهاجرت کنند و ۸۰ درصد آنها دست‌یابی به موقعیت اقتصادی بهتر یا خروج از موقعیت بد اقتصادی را انگیزه تمایل به این کار عنوان کرده‌اند.

تمایل بیشتر جوانان و تحصیلکردگان به مهاجرت
ساکنان تهران و مرکز استان‌ها، جوانان و افراد با تخصیلات دانشگاهی تمایلی بیشتری به مهاجرت دارند و ۶۷ درصد افراد گفته‌اند مهاجرت دائم را ترجیح می‌دهند.
مهاجرت از ایران و به خصوص خروج نخبگان و تحصیلکردگان موضوع تازه‌ای نیست و درباره آن گزارش‌های زیادی منتشر شده است.

"واقعیت تلخ" افزایش مهاجرت پزشکان
با آغاز پاندمی کرونا موضوع مهاجرت گسترده کادر درمانی بارها در ایران مطرح شده و برخی مسئولان و کارشناسان ابعاد آن را نگران‌کننده خوانده‌اند.
داریوش طاهرخانی، دبیر شورای عالی نظام پزشکی روز سه‌شنبه به باشگاه خبرنگاران جوان گفت: «تعداد پزشکان مهاجر در سال قبل حدود یک سوم تعداد فارغ‌التحصیلان سال پیش از آن بوده است و رشد سالانه مهاجرت پزشکان واقعیت تلخی را نشان می‌دهد.»
رضا لاری‌پور، مدیرکل روابط عمومی امور بین‌الملل و سخنگوی سازمان نظام پزشکی هم ۱۸ آبان به این خبرگزاری گفته بود این سازمان در حال حاضر ماهی ۳۰۰ گواهی عدم سوءپیشینه (گوداستندینگ) برای کادر درمانی که قصد مهاجرت دارند صادر می‌کند در صورتی که این تعداد یک دهه پیش ماهی پنج تا ۱۰ گواهی بیشتر نبوده است.

واکنش خامنه‌ای به مهاجرت نخبگان
سایت تجارت‌نیوز شهریور امسال با استناد به جدیدترین آمار "رصدخانه مهاجرت ایران" نوشته بود در فاصله سال‌های ۸۰ تا ۹۱ "۳۷ درصد از دارندگان مدال در المپیادهای دانش‌آموزی، ۲۵ درصد از مشمولان بنیاد نخبگان و ۱۵ درصد از رتبه‌های زیر هزار کنکور سراسری" مهاجرت کرده‌اند.
این روند با واکنش رهبر جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای نیز روبرو شده که ۲۶ آبان با انتقاد شدید از کسانی که "جوان نخبه را به ترک کشور تشویق می‌کنند" این کار را خیانت خواند.

مرکز افکار سنجی کیو این سخنان را انگیزه نظرسنجی تمایل به مهاجرت عنوان کرده و نوشته است: «بران شدیم تا با انجام یک نظرسنجی در سطح ملی داده‌های دقیق‌تری نسبت به موضوع مهاجرت با رویکرد شناسایی عوامل، دلایل و کم و کیف این آسیب تهیه کنیم که می‌تواند در اتخاذ راهبردها و تصمیمات مراکز مختلف از جمله نهادهای تقنینی و اجرایی و همچنین پژوهشی موثر باشد.»
.
منبع: دویچه وله