Uncategorised

در سال ٢٠٢١ انسان‌ های جهان فقیرتر و کم‌ سوادتر و نا امیدتر/ حس استیصال و خشم و ترس از آینده

Afsordegui-1 دویچه وله فارسی: در سال ۲۰۲۱ از هر ۱۰ کشور، وضعیت زندگی در ۹ کشور بدتر شده است. شاخص توسعه انسانی برنامه توسعه سازمان ملل می‌ گوید، انسان‌ ها، فقیرتر، کم‌ سوادتر و نا امیدتر شده‌ اند.
 
گزارش برنامه توسعه سازمان ملل درباره شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۲۱ منتشر شده است. این گزارش نشان می‌ دهد که در ۹۰ درصد کشورها، وضعیت زندگی بدتر شده است.
 
از سال ۱۹۹۰ که این شاخص اندازه‌ گیری می‌ شود، همواره سیر صعودی داشته و برای اولین بار در سال ۲۰۲۰ و بعد در سال ۲۰۲۱ کاهش داشته است. به گفته برنامه توسعه سازمان ملل، این بدان معناست که دستاوردهای پنج سال گذشته، از بین رفته است.
 
آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل به خبرگزاری فرانسه می‌ گوید، پایین رفتن این شاخص بدین معناست که "ما زودتر می‌ میریم، کمتر تحصیل می‌ کنیم و درآمدمان کاهش می‌ یابد". نتیجه این ها، گسترش حس "استیصال، خشم و ترس از آینده" است.
 
سوئیس در بالاترین رده:
 
بر اساس گزارش برنامه توسعه سازمان ملل در سال ۲۰۲۱ سوئیس با شاخص ۰/۹۶۲ از نظر توسعه انسانی در بالاترین رتبه در فهرست ۱۹۱ کشور قرار دارد. بعد از آن، نروژ و ایسلند قرار دارند.
 
آلمان با شاخص ۰/۹۴۲ در رده نهم قرار دارد و بدین ترتیب از سال ۲۰۱۵ تاکنون، ۵ رده سقوط کرده است.
 
در اولین شاخص توسعه انسانی که در سال ۱۹۹۰ منتشر شد، ایالات متحده آمریکا در بالاترین رده قرار داشت. این کشور اما در حال حاضر به رده ۲۱ سقوط کرده است.
 
پایین‌ ترین کشورها از نظر توسعه انسانی، نیجر، چاد و سودان جنوبی هستند.
 
بحران‌ های پایان‌ ناپذیر:
 
آخیم اشتاینر، رئیس برنامه توسعه سازمان ملل می‌ گوید، دنیا از یک بحران به بحران دیگر فرو می‌ رود، بدون آنکه ریشه‌ های این بحران‌ ها شناخته شوند. او می‌ گوید: «ما در زمانی بسیار دردناک زندگی می‌ کنیم؛ فرقی نمی‌ کند که مسئله، جهانی باشد زیر آب، بدون آب، در میان شعله‌ های آتش یا جهانی که در میانه یک پاندمی است.»
 
علاوه بر این، ناظران شاهد بدبینی فزاینده در سراسر دنیا هستند. از هر ٧ انسان، ۶ نفر احساس نا امنی می‌ کنند و یک‌ سوم انسان‌ ها به یکدیگر اطمینان ندارند.
 
بزرگترین سقوط:
 
به گفته اشتاینر، کاهش شدید شاخص توسعه انسانی در سال ۲۰۲۱، از زمان تهیه اولین گزارش این شاخص در سال ۱۹۹۰ تاکنون بی‌ سابقه بوده است.
 
در بزرگترین بحران مالی حدود ۱۰ سال پیش، این شاخص تنها در ۱۰ درصد کشورها کاهش پیدا کرد، اما در آخرین گزارش در ۹۰ درصد کشورها.
 
بارقه‌ های امید:
 
اما به گفته اشتاینر، برای مثال به لطف فناوری‌ های جدید یا انواع جدید غلات، پیشرفت‌ هایی نیز وجود داشته است.
 
برای مثال در کنیا ۹۰ درصد برق مورد نیاز از طریق انرژی‌ های تجدیدپذیر تأمین شده است. رئیس برنامه توسعه سازمان ملل می‌ گوید، کشورهایی که برای سوخت‌ های فسیلی سرمایه‌گذاری کرده‌ اند، مرتکب اشتباه شده‌اند.
 
برای تعیین شاخص توسعه انسانی که از سال ۱۹۹۰ اندازه‌ گیری می‌ شود، علاوه بر داده‌های اقتصادی، عواملی مانند امید به زندگی، درآمد و طول تحصیل نیز گنجانده شده اند.