Uncategorised

سفیر ایران در بیروت: سوخت رایگان، هدیه‌ای به ملت لبنان است!

Shoukht Majani-Iran-Lobnan

«وزیر انرژی و آب لبنان در بیروت با سفیر جمهوری اسلامی در خصوص دریافت «سوخت رایگان» از ایران گفت وگو کرده است. مجتبی امانی، سفیر جمهوری اسلامی گفته است، جمهوری اسلامی ایران «آماده است تا نه تنها در زمینه تامین سوخت، بلکه در تمامی امور مربوط به بخش انرژی به ویژه ساخت واحدهای تولیدی در میان مدت به لبنان کمک کند.»
 
به گزارش ایرنا، ولید فیاض، وزیر انرژی و آب لبنان در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با مجتبی امانی، سفیر ایران در بیروت گفته است، دریافت سوخت رایگان از ایران به ابتکارعمل حسن نصرالله ، دبیرکل حزب‌الله لبنان، مطرح شده است.
ولید فیاض تاکید کرده است که لبنان از سوخت رایگان ایران برای تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌های برق خود استقبال می‌کند.
 
مجتبی امانی هم گفته است، جمهوری اسلامی ایران «آماده است تا نه تنها در زمینه تامین سوخت، بلکه در تمامی امور مربوط به بخش انرژی به ویژه ساخت واحدهای تولیدی در میان مدت به لبنان کمک کند.»
او اضافه کرده است، این سوخت رایگان هدیه‌ای « برای خدمت رسانی به ملت لبنان اختصاص داده می‌شود.»
 
ایران پیش از این طی یک سال گذشته چندین محموله سوخت در اختیار گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی است، قرار داد. اما دولت لبنان سال گذشته نسبت به اقدامات تحریمی آمریکا در این زمینه ابراز نگرانی کرد.
 
لبنان چندین دهه است که با مشکل کمبود برق روبه‌رو است. اما به دنبال بحران اقتصادی در این کشور از سال ۲۰۱۹ و سقوط ارزش پول ملی و از بین رفتن ذخایر ارزی کشور، دولت لبنان قادر نیست سوخت مورد نیاز خود را بخرد و با سوبسید عرضه کند. در نتیجه واردات سوخت برای نیروگاه‌های دولتی با مشکل مواجه شده است.
 
به همین دلیل، بیشتر نقاط لبنان تنها یک یا دو ساعت برق سراسری در روز دارند و بسیاری از مردم لبنان برای تامین برق مورد نیاز از دستگاه‌های دیزلی تولید برق استفاده می‌‌کنند.
نجیب میقاتی، نخست وزیر لبنان، ولید فیاض را مسئول تشکیل یک هیئت فنی برای دریافت سوخت رایگان از ایران کرده است.
 
رویترز به نقل از یکی از این دو مقام لبنانی می‌گوید این هیئت به زودی عازم تهران شود و موضوع دریافت سوخت مجانی را با مقامات ایران مورد بررسی قرار می‌دهد.
پیش از این حسن نصرالله، رهبر گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان، آمادگی خود را برای «ارائه مجانی سوخت ایران» به نیروگاه‌های برق لبنان، به شرط موافقت دولت لبنان اعلام کرد.
این در حالی است که تانکرهای حامل مازوت ایرانی پیشتر از بندر بانیاس سوریه به سمت لبنان بارگیری شده بودند.
پلاکاردهایی با مضمون خوش آمدگویی در مسیر تانکرها نصب شده اند که روی آنها نوشته شده است وعده راستین سید حسن نصرالله باز هم پیروزی آفرید.
 
طرف های مسئول گفته اند که درخواستها و رایزنی ها برای دریافت مقادیری از این مازوت در سراسر لبنان اعم از شمال و جنوب و بقاع و بیروت ادامه دارد. گفتنی است این مازوت در بخش های پزشکی، اقتصادی، مدارس و شبکه های تولید برق توزیع خواهد شد.
 
 
منابع: ایرنا، شبکه العالم، رادیو فردا