Uncategorised

از کردستان تا تهران اعتراض به مرگ فجیع مهسا و در دفاع از زن، زندگی و آزادی

eeterazat mahsa amini

همزمان با اعلام اعتصاب سراسری در کردستان و دیگر مناطق ایران، سرعت شبکه های اینترنتی در شهرهای کردستان، آذربایجان غربی و کرمانشاه مختل یا بسیار کُند شده است.

طبق گزارش های منتشر شده در شبکه های اجتماعی، پلیس ضدشورش به تظاهرکنندگان در دیواندره حمله و به روی آنان گاز اشک آور پرتاب کرده است و در سقز پلیس مسیرهای منتهی به فرمانداری را مسدود ساخته است. همین گزارش ها می گویند که بازاریان مهاباد، پاوه، بانه و پیرانشهر... وسیعاً به اعتصاب عمومی پیوسته اند و نیروهای امنیتی با مراجعه به منازل کسبه و بازاریانی که به اعتصاب پیوسته اند بیهوده کوشیده اند با تهدید و ارعاب آنان را به بازگشایی مغازه هایشان مجبور کنند. در سنندج یک فعال کارگری به نام لطف الله احمدی در اعتراض های دیشب یکشنبه دستگیر و به محل نامعلومی منتقل شده است.

در تهران دانشجویان دانشگاه امیرکبیر نیز در اعتراض به کشته شدن مهسا امینی با برپایی تجمع شعارهایی علیه حکومت سردادند از جمله : "خونین تمام ایران از کردستان تا تهران"، "زن، زندگی، آزادی"، "کشتن برای روی‌سری تا کی چنین خاک بر سری"...

دانشجویان دانشگاه امیرکبیر در بیانیه ای که در تجمع اعتراضی خود منتشر کردند از جمله گفتند : " روزی قاتلان مهسا و تمامی قربانیان چهار دهه‌ گذشته که چند صباحی پایه‌های کاخ ستم خود را بر سیل خون مردم‌ بنا کرده‌اند، به دست عدالت ملت سپرده خواهند شد."

در اظهاراتی جداگانه، پسرخاله مهسا امینی، عرفان مرتضایی، در مصاحبه‌ای اعلام کرد که در تظاهرات اعتراضی دیروز مردم سقز، پلیس با گلوله های ساچمه‌ای به روی تظاهرکنندگان تیراندازی کرد که در نتیجۀ آن چند نفر زخمی و دست کم یک تظاهرکننده به نام کیان درخشان در اثر جراحات وارده کشته شد. عرفان مرتضایی همچنین گفته است که مقامات با قطع اینترنت در سقز و سنندج فضایی کاملاً نظامی بر شهرهای کردستان حاکم کرده‌اند. وی همچنین گفته است که نیروهای امنیتی رژیم دیروز یکشنبه در مدرسه ای واقع در نزدیکی مسجدی که در آن مراسم ترحیم مهسا امینی برگزار بوده وسیعاً مستقر شده بودند.

منبع: رادیو فرانسه


در این رابطه