Uncategorised

شش روز پس از جان باختن مهسا امینی؛ سپاه معترضان را تهدید کرد، انانیموس سایت‌های بیشتری را هک کرد

Khizesh2-1401
در حالی شش روز از جان باختن مهسا امینی، دختر سقزی می‌گذرد که اعتراض‌ها در سراسر ایران همچنان ادامه دارد.
از سوی دیگر با وجود اختلال در اتصال به اینترنت در شش روز اخیر اما این اختلال و قطع دسترسی به اینترنت در روز گذشته بیشتر شد و دو شبکه اجتماعی پرطرفدار در ایران یعنی اینستاگرام و واتس‌اپ نیز فیلتر شدند.
همزمان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای اعتراض‌های اخیر را «توطئه دشمن» توصیف کرد.

سازمان حقوق بشر ایران: دست‌کم ۳۱ نفر در اعتراضات ایران کشته شدند
سازمان حقوق بشر ایران مستقر در شهر اسلو نروژ اعلام کرد که تاکنون کشته شدن دست‌کم ۳۱ معترض در اعتراض های اخیر ایران به ثبت رسیده است.
این سازمان اعلام کرد که اعتراضات تاکنون در بیش از ۳۰ شهر بزرگ و کوچک جریان داشته است.
این نهاد به نقل از یک منبع محلی گفت که در درگیری‌های شب گذشته در آمل ۱۱ نفر به ضرب گلوله مستقیم نیروهای امنیتی کشته شدند. همچنین حدود ۶۰ مرد و شش زن بازداشت و به زندان آمل منتقل شده‌اند.
این سازمان همچنین اضافه کرد غیر از آمل « تاکنون دو کشته در دیواندره، یک کشته در سقز، یک کشته در دهگلان، یک کشته در مهاباد، یک کشته در ارومیه، یک کشته در کرج، یک کشته در پیرانشهر، یک کشته در کرمانشاه، یک کشته در اشنویه، یک کشته در قوچان، یک کشته در تبریز، شش کشته در بابل، یک کشته در بندرانزلی و یک کشته در ایلام به ثبت رسیده است.»
این آمار در حالی منتشر می‌شود که صدا و سیمای جمهوری اسلامی در اخبار ساعت ۱۴ خود کشته شدن ۱۷ نفر را در تجمعات روز گذشته اعلام کرده بود.

وزارت بهداشت: ۶۱ آمبولانس تخریب شدند
پدرام پاک آیین، سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت که «۶۱ آمبولانس سازمان اورژانس کشور در جریان تجمعات اخیر تخریب شدند.»
برخی از افراد می‌گویند که ماموران برای انتقال دستگیر شدگان اعتراضات، از آمبولانس به جای ون و خودروهای نظامی استفاده می‌کنند.

عفو بین‌الملل: جهان باید برای مقابله با بحران مصونيت سازمان‌یافته ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران همراه شود
عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای اعلام کرد که «رهبران جهان که در نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد حضور دارند باید فورا از درخواست تاسیس یک مکانیسم مستقل تحقیقاتی و پاسخگویی بین‌المللی برای رسیدگی به بحران مصونیت ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران، حمایت کنند.»
این نهاد افزود: « این بحران بار دیگر در مرگ در بازداشت مهسا (ژینا) امینی ۲۲ ساله و به گلوله بستن معترضان که تا پایان روز ۲۰ سپتامبر (۲۹ شهریور) حال حداقل ۸ کشته و صدها زخمی به جا گذشته متبلور شده است.»
عفو بین‌الملل تاکید کرد: «نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران در حال سرکوب خشونت‌بار اعتراضات عمدتا مسالمت‌آمیزی هستند که از زمان مرگ مهسا امینی در ۲۵ روز شهریور آغاز شده است.»

این نهاد طبق شواهدی که گردآوری کرده است گفت: «بر اساس شواهد گردآوری شده از سوی عفو بین‌الملل، نیروهای امنیتی در اقداماتی غیرقانونی از گلوله‌های ساچمه‌ای شکاری و دیگر پرتابه‌های فلزی، گاز اشک‌آور، ماشین‌های آب‌پاش و ضرب‌و‌شتم با باتوم برای متفرق‌ کردن معترضان استفاده کرده‌اند.»
عفو بین‌الملل مرگ شش مرد، یک زن و یک کودک را تا روز ۲۹ شهریور ثبت کرده است. این نهاد گفت: «حداقل چهار نفر از آن‌ها بر اثر جراحات ناشی از شلیک از فاصله نزدیک گلوله‌های ساچمه‌ای از سوی نیروهای امنیتی جان باخته‌اند.»
این نهاد حقوق بشری تاکید کرد: «حداقل دو نفر نیز بینایی‌شان را در یک یا هر دو چشم از دست داده‌اند. صدها نفر دیگر، از جمله کودکان، به دلیل استفاده غیرقانونی از گلوله‌های شکاری ساچمه‌ای و مهمات دیگر، صدمات دردناکی را متحمل شده‌اند که از نظر حقوقی شکنجه یا سایر رفتارها و مجازات‌های بیرحمانه و غیرانسانی محسوب می‌شود.»

دیانا الطحاوی، معاون دفتر خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل، گفت: «فوران خشم و همدلی جهانی در مورد مرگ مهسا امینی باید با گام‌های محکم از سوی جامعه بین‌المللی برای مقابله با بحران مصونیت سازمان‌یافته ناقضان حقوق بشر از مجازات در ایران همراه شود. این بحران موجب شده که ارتکاب شکنجه‌، اعدام فراقضایی و دیگر موارد قتل‌ در ابعاد گسترده توسط مقامات ایران هم در پشت دیوار زندان‌ها و هم در جریان اعتراضات خیابانی بی‌وقفه ادامه یابد.»
وی افزود: ««دور تازه‌ی سرکوب وحشیانه اعتراضات از سوی مقامات ایران با سخنرانی ابراهیم رئیسی در سازمان ملل همزمان شده است. این واقعیت که علیرغم وجود شواهدی معتبر مبنی بر دست ‌داشتن او در جنایات علیه بشریت، به او هم‌چنان در عرصه بین‌المللی تریبون داده می‌شود یادآور تأثیر مخرب کوتاهی مکرر کشورهای عضو سازمان ملل در مقابله با مصونیت از مجازات برای جنایات سهمگین در ایران است.»

مسعود کیمیایی: هستید بیایید، نیستید نیایید، وسط بازی نکنید
مسعود کیمیایی، کارگردان ایرانی در ویدئویی گفت: «بار دیگر روزگار باروت را داریم می‌گذرانیم. با مردم نکنید. مردم بار دیگر سر موقع پاشنه کفش خود را بر می‌کشند، بلدند. مردم خودشان تصمیم می‌گیرند.»
وی افزود: «من آدم در خیابان هستم. من در ۲۵ سالگی قیصر را ساختم و این مردم را می‌شناسم.»
وی تاکید کرد اگر هستید بیایید اگر نیستید نیایید اما وسط بازی نکنید: «آن وسط باد بدبویی می‌وزد.»
کیمیایی تصریح کرد: «من غمگینم از آدم‌هایی که از هر چیزی می‌خواهند سوء استفاده کنند»
این کارگردان مطرح در پایان گفت: «درود به مردم. من همیشه با مردم هستم.»

حمایت هنرمندان از اعتراض‌های مردم؛ همایون شجریان: نکشید این مردم را
همایون شجریان، خواننده ایرانی در مطلبی در اینستاگرام نوشت: «نکشید این مردم رو این مردم سزاوار زندگی هستند نه مرگ.
این مردم سزاوار شادی و آزادی هستند. موضع من مشخص بوده و هست من همیشه در کنار مردم سرزمینم هستم.»

حمایت هنرمندان از اعتراض‌های مردم؛ علیرضا قربانی: در کنار مردم خواهم ایستاد
علیرضا قربانی، خواننده ایرانی در مطلبی در اینستاگرام نوشت: «هرگز فراموش نمی‌کنم که فرزند این ملت هستم و هر چه دارم از این مردم دارم و تا جان در بدن دارم همراه و در کنار مردم خواهم ایستاد. امروز همه باید همدل و همراه باشیم تا از این روزهای سخت عبور کنیم.»

انانیموس سایت‌های جدیدی را هک کرد
گروه هکری انانیموس اعلام کرد که سایت‌های مربوط به رهبر جمهوری اسلامی (http://khamenei.ir) و ریاست جمهوری (http://president.ir) را به همراه ۳۰۰ دوربین نظارتی در سطح شهر را هک کرده است.

صدا و سیما: ۱۷ نفر کشته شده‌اند

صدا و سیمای جمهوری اسلامی در آماری که در بخش خبری ساعت ۱۴ منتشر شد اعلام کرد که «۱۷ نفر از حاضران در اعتراضات و نیروهای پلیس در تجمعات اخیر، جان باختند.»
این نهاد جزییات بیشتری را اعلام نکرد.

سپاه معترضان را تهدید کرد
سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در بیانیه‌ای اعتراض‌های چند روز اخیر در ایران را «توطئه دشمن» توصیف کرد و گفت که این اقدامات با «رفتار داعشی» دنبال می‌شود و «محکوم به شکست» است.
این نهاد نظامی ایران در این بیانیه گفت: «از قوه قضائیه درخواست داریم شایعه سازان و دروغ پردازان در فضای مجازی و حقیقی که امنیت روانی جامعه را به مخاطره می اندازند، شناسایی و برخورد قاطعانه، عادلانه و عبرت آموز با آنان انجام دهد.»
سپاه گفته است «فرماندهی مقتدر انتظامی به مدد همراهی هموطنان عزیز و همکاری سایر نیروهای اطلاعاتی و امنیتی کشور، برگ زرین دیگری از سربلندی در صیانت از امنیت و آرامش جامعه و مردم و مقابله موفق با توطئه دشمنان را بر کارنامه افتخارات خود خواهد افزود.»
.
منبع: یورونیوز