Uncategorised

اعتراضات در بغداد؛ رهبر حزب‌الله لبنان از تظاهرات در ایران و عراق انتقاد کرد

Aragh-Tazahorat zede Iran

«در سومین سالگرد اعتراضات بزرگ عراق، هزاران نفر در بغداد و چند شهر دیگر دست به تظاهرات زدند. یکی از موارد اعتراض عراقی‌ها، نفوذ جمهوی اسلامی در دستگاه قدرت است. در اینحال، رهبر حزب‌الله لبنان مردم عراق را به قدرناشناسی در قبال تهران متهم کرد و گفت: "اگر ایران نبود آیا لبنان وجود داشت؟"»
 
در تظاهرات و درگیری‌هایی که میان عراقی‌ها و نیروهای انتظامی رخ داد، ده‌ها نفر زخمی شدند. درگیری‌های پراکنده تا حوالی نیمه‌شب شنبه اول اکتبر ادامه داشت.
 
اعتراضات گسترده‌ای که در اکتبر سال ۲۰۱۹ در شهرهای مختلف عراق شروع شد، سرانجام با سرکوب بسیار خشنی که بیش از ۶۰۰ کشته و ۳۰هزار زخمی به جا گذاشت، فروکش کرد. این حرکت بزرگ که در عراق به انقلاب "تشرین" معروف است و ماه‌ها طول کشید، در اعتراض به کل نظام حاکم و فساد مسئولان کشور شکل گرفت. همچنین نفوذ جمهوری اسلامی در دستگاه قدرت، یکی از دلایل اصلی اعتراضات بود.
بخش اصلی سرکوب عراقی‌ها توسط نیروهای شبه‌نظامی وابسته به جمهوری اسلامی  انجام شد. شروع اپیدمی کووید ۱۹ نیز باعث شد که شعلۀ اعتراضات "تشرین" کم‌کم خاموش شود.
 
اینک، سه سال بعد از آن وقایع، عراقی‌ها می‌گویند که هیچ چیز در کشور تغییر نکرده است. روز شنبه نهم مهر، علاوه بر بغداد، شهرهای بصره و ناصریه نیز شاهد تظاهرات و تجمعاتی بود. تظاهرکنندگان که اکثراً بسیار جوان بودند شعار می‌دادند "ملت خواهان سقوط رژیم است".
این در حالی است که گروه‌های مختلف شیعه نمی‌توانند بر سر انتخاب نخست‌وزیر به توافق برسند.
 
«از بغداد تا بیروت»
روز شنبه نهم مهر، در حالی که بغداد و تهران شاهد اعتراضات گسترده بود، حسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان به دفاع از جمهوری اسلامی پرداخت و شایعات مرگ خامنه‌ای را بی‌اساس دانست. او با اشاره به تظاهرات در ایران و عراق هشدار داد که "ایران هراسی اقدامی شیطانی برای تفرقه اندازی است". او حتی صریحاً از مردم عراق گله کرد و گفت: "عراقی ها چگونه می توانند ایستادگی ایران (جمهوری اسلامی) در کنار آنها و باز کردن درب انبارهای سلاح خود برای مبارزه با داعش را فراموش کنند؟"
او افزود: "اگر ایران (جمهوری اسلامی)  نبود اکنون فلسطین و قدس کجا بود و آیا لبنان وجود داشت؟"
رهبر حزب‌الله لبنان از تظاهرات مردم ایران نیز انتقاد کرد و گفت: "از هر حادثه ای در ایران برای تحریک علیه نظام جمهوری اسلامی سوء استفاده می شود... اما جمهوری اسلامی را با وجود این ملت و رهبر نمی توانند مغلوب  کنند".
حسن نصرالله تاکنون بارها از کمک‌های تهران قدردانی کرده و گفته است که بدون حمایت جمهوری اسلامی، "محور مقاومت" نمی‌تواند به حیات خود ادامه دهد.
 
 
نقل از سایت رادیو فرانسه