Uncategorised

ادامه جنبش اعتراضی مردم ایران / بنا بر سندی نیکا شاکرمی در اثر "صدمات ناشی از برخورد جسم سخت" به قتل رسیده است

shakarami nikaانقلاب اسلامی در هجرت: نزدیک به سه هفته پس از جانباختن ژینا(مهسا) امینی در مقر پلیس،پس از اینکه توسط گشت ارشاد دستگیر شد، اعتراضات مردم ایران همچنان ادامه دارند و معترضین شعار های ضد حکومتی می دهند. بنا بر خبر رسیده، از کرمانشاه، شهر حالت غیر عادی دارد و حضور نیروهای امنیتی چشمگیر است. سرکوب و ضرب و شتم مردم به ویژه توسط نیروهای لباس شخصی وحشیانه است. برخی از بازداشت شده ها به شدت شکنجه شده اند،اما این رفتارهای نظام ولایت مطلقه باعث انزجارمردم شده و نارضایتی ها هر روز ابعاد تازه ای به خود می گیرند.

دویچه وله نوشت: بنا بر گزارش‌ها معترضان در چند شهر ایران به خیابان آمدەاند و شعارهای ضد حکومتی سر می‌دهند. در همین حال سندی جدید نشان می‌دهد کە نیکا شاکرمی بر اثر "صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت" به سر به قتل رسیده است.

گزارش‌ها از ایران حاکی از ادامه اعتراضات سراسری به مرگ مهسا امینی است. گفتە می‌شود کە معترضان در تهران، قم، کرج، اصفهان، تالش، شیراز، کرمانشاه، سنندج و سقز به خیابان آمدەاند و شعارهای ضد حکومتی و حق طلبانه سر داده‌اند.

براساس تصاویر منتشر شدە در شبکه‌های اجتماعی در چندین نقطه تهران معترضان تجمع‌های پراکنده برگزار کردەاند. در برخی دیگر از تصاویر زنانی دیده می‌شوند کە روسری‌های خود را در آوردەاند، همچنین خودروها با ایجاد ترافیک سنگین و بوق‌های ممتد اعتراض خود را نشان می‌دهند.

همچنین در قم معترضان بە قتل مهسا امینی تجمع کردەاند و شعار می‌دهند: "نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم".

در کرمانشاه معترضان در چند نقطه شهر تجمع کردەاند و شعار "زن، زندگی، آزادی سر می‌دهند". خودروها بوق‌های ممتد بە صدا در می‌آورند و چند بنر تبلیغی سران جمهوری اسلامی بە آتش کشیده شدەاند.

در سقز و سنندج هم جوانان با روشن کردن آتش در محلات و ایجاد موانع برای نیروهای امنیتی و سر دادن شعارهای ضد حکومتی اعتراض خود را نشان می‌دهند. گزارش شدە کە در سنندج به سوی مردم تیراندازی شدە است. از تعداد زخمی‌های احتمالی اطلاعی در دست نیست.

"نیکا شاکرمی با اصابت جسم سخت جان باخت"

sanad nika

در حالی که مقامات قضایی مدعی شدەاند که نیکا شاکرمی، از "بالای یک ساختمان به پایین پرتاب شده" است، بر اساس این سند جدیدی که سربرگ سازمان بهشت زهرای تهران را دارد، مرگ او بر اثر "صدمات متعدد ناشی از اصابت جسم سخت" رخ دادە است.

بی‌بی‌سی فارسی این سند را منتشر کردە است. دویچه وله بە طور مستقل امکان تائید اصالت این سند را ندارد.

در همین حال صدا و سیمای جمهوری اسلامی، امشب در بخش خبری ۲۰:۳۰ گزارشی ویژه درباره نیکا شاکرمی پخش کرد و در آن با خاله و دایی نیکا گفت‌وگوی کوتاهی انجام داد. این در حالی است که خاله و دایی نیکا چند روز است که در بازداشت به سر می‌برند.

در این گزارش تلویزیون ایران مدعی می‌شود کە نیکا شاکرمی برای "تماشای تظاهرات" بە بیرون می‌رود و بعد از بازگشت، بە جای خانه خاله‌اش به آپارتمانی در "یک کوچه پایین‌تر" رفتە است و بعدتر جسد بی جان او با علائم "شکستی سر، گردن و اعضای مختلف بدن" در حیاط پشتی یک ساختمان پیدا شدە است. اما در مورد علت قتل و سقوط او از این ساختمان صحبتی به میان آوردە نشدە و در گزارش اشارە شدە کە دستگاه قضایی و پلیس هنوز پیگیر مرگ مشکوک او هستند.

نیکا شاکرمی معترض ۱۶ ساله‌ای بود که بعد از شرکت در تظاهرات، ۱۰ روز ناپدید شد و بعد جسد او را در بازداشتگاهی در کهریزک به خانواده اش نشان دادند.

طبق اعلام مادر نیکا، صورت و سر او متلاشی شده و در پزشکی قانونی اجازه رویت کامل چهره را نیز نداده‌اند.

در شبانه روز گذشتە هشتگ نیکا شاکرمی بیشتر از دو میلیون بار توییت شدە است و در حال حاضر بە به ترند نخست در توییتر فارسی تبدیل شده است.

منبع: دویچه وله


در این رابطه