Uncategorised

اجرای حکم اعدام سه زندانی در زندان نیشابور و زنجان

Edam-Iran

خبرگزاری هرانا – سحرگاه روز های پنج‌شنبه ۲۱ مهر و شنبه ۲۳ مهرماه، حکم سه زندانی که پیشتر از بابت اتهامات مرتبط با مواد مخدر و قتل به اعدام محکوم شده بود، در زندان های نیشابور و زنجان به اجرا در آمد.

به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از سازمان حقوق بشر ایران، طی روزهای پنج‌شنبه ۲۱ مهر و شنبه ۲۳ مهرماه ۱۴۰۱، سه زندانی در زندان نیشابور و زنجان اعدام شد.

هویت این زندانیان “رضا قره‌ لو، علی‌ محمد سعیدی و صادق افکنده، ۴۳ ساله” عنوان شده است.

در این گزارش به نقل از یک منبع مطلع آمده است: “رضا قره‌ لو از حدود سه سال پیش، به اتهام قتل یکی از دوستانش بازداشت و به اعدام محکوم شد. همچنین صادق افکنده از حدود چهار سال پیش با اتهام حمل مواد مخدر بازداشت و تا زمان اعدام در زندان مرکزی زنجان بود و علی‌ محمد سعیدی با اتهام قتل عمد به اعدام محکوم شده بود.”

تاکنون اعدام این زندانیان از سوی رسانه‌ های داخل ایران و یا منابع رسمی اعلام نشده است.
بر اساس گزارش سالانه مرکز آمار، نشر و آثار مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران در بازه زمانی (اول ژانویه ۲۰۲۱ تا ۲۰ دسامبر ۲۰۲۱) دستکم ۲۹۹ شهروند اعدام شدند و ۸۵ تن دیگر به اعدام محکوم شدند. از جمله اعدام شدگان باید به اعدام ۴ کودک-مجرم اشاره کرد.

بنا بر همین گزارش بیش از ۸۸ درصد اعدام های صورت گرفته در ایران توسط دولت یا نهاد قضایی اطلاع رسانی نمی‌شوند که نهادهای حقوق بشری اصطلاحا آن را اعدام “مخفیانه” می‌خوانند.