Uncategorised

ممنوعیت بازدید از پاسارگاد و تخت جمشید در روز بزرگداشت کوروش

Pasargad

وزارت میراث فرهنگی ایران در اطلاعیه ای، از ممنوعیت سه روزۀ بازدید از پاسارگاد و تخت جمشید خبر داد. ممنوعیت بازدید از این دو مجموعۀ تاریخی که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده اند، در حالی اعلام شده است که روز ۷ آبان، روز بزرگداشت کوروش کبیر بنیانگذار سلسله هخامنشی است.

در حالی که فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی برای تجمع در روز ۷ آبان که روز کوروش نامگذاری شده، منتشر شده بود، وزارت میراث فرهنگی ایران، با انتشار اطلاعیه‌ای در بعد از ظهر روز جمعه ۶ آبان، اعلام کرد که مجموعه‌های تاریخی پاسارگارد و تخت جمشید از روز پنجشنبه ۵ آبان تا روز شنبه ۷ آبان تعطیل خواهند بود.

روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی این وزارتخانه، در این اطلاعیه تأکید کرد که «بر اساس مصوبه شورای امنیت کشور به منظور حفظ امنیت گردشگران»، تصمیم به تعطیلی این دو مجموعه تاریخی گرفته شده است.

ریاست شورای امنیت کشور با وزیر کشور است و این شورا اخبار و گزارش های امنیتی را جمع بندی و تحلیل و در صورت نیاز اعمال محدودیت‌هایی را به وزیر کشور پیشنهاد می کند.

خبر ممنوعیت بازدید از پاسارگاد و تخت جمشید در حالی اعلام شده است که برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی نیز روز گذشته گفتند که مسیرهای منتهی به آرامگاه کوروش با خاکریز و موانع بتُنی، مسدود شده است.

اطلاعیۀ وزارت میراث فرهنگی مبنی بر تعطیلی تخت جمشید و پاسارگاد، در آستانه روز بزرگداشت کوروش کبیر بنیان‌گذار و نخستین پادشاه سلسله هخامنشیان، منتشر شده است.

در سال‌های اخیر شمار زیادی از مردم در روز ۷ آبان، برای بزرگداشت این روز که «روز کوروش» می‌نامند، در پاسارگاد و در مجاورت آرامگاه بنیانگذار سلسله هخامنشی در چند کیلومتری شیراز در استان فارس، گرد هم می آیند.

این در حالی است که در چند سال گذشته، اقدام های امنیتی برای جلوگیری از حضور مردم در مجموعۀ باستانی پاسارگاد در آستانۀ روز بزرگداشت کوروش، تشدید شده و مسیر منتهی به آرامگاه کوروش نیز در این روز مسدود می شود.

این اقدام به ویژه از سال ١٣۹۵ که هزاران تن برای شرکت در مراسم گرامی‌داشت روز کوروش در پاسارگاد تجمع کرده و شعار دادند، شدت گرفت.

دادستان شیراز در آن سال، اعلام کرد که شماری از تجمع کنندگان در پاسارگاد دستگیر شده اند و پرونده قضایی برای این افراد تشکیل شده است.

در روزهای اخیر، شیراز نیز مانند شماری دیگر از شهرهای ایران به صحنۀ اعتراضات تبدیل شد و در روز ۴ آبان، حرم شاهچراع شاهد حمله‌ای بود که منجر به کشته شدن شماری از زائران شد اما داعش در بیانیه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفت

منبع: رادیو فرانسه