Uncategorised

سرکوب بی‌رحمانه معترضان، شورای امنیت جلسه برگزار می‌کند

sarkob
یورش دسته‌جمعی به معترضی در نازی‌آباد و شلیک از نزدیک به او خشم و انزجار عمومی را برانگیخته است. شورای امنیت با حضور شیرین عبادی، حقوقدان و نازنین بنیادی، بازیگر و فعال مدنی سرکوب عریان اعتراضات در ایران را بررسی می‌کند.
شورای امنیت آماده نشست بررسی سرکوب اعتراضات در ایران می‌شود. این جلسه به دعوت آمریکا و آلبانی تشکیل خواهد شد و قرار است شیرین عبادی، حقوقدان و نازنین بنیادی، فعال مدنی نیز توضیحاتی در آن ارائه دهند.

در تازه‌ترین نمونه، ماموران جمهوری اسلامی پس از یورش جمعی به شهروند معترضی در محله نازی آباد تهران، از نزدیک به او شلیک کردند و با موتور از رویش رد شدند. ویدئوی مربوط به این صحنه، خشم و انزجار عمومی را برانگیخت و جای انکار و فرافکنی برای مقامات باقی نگذاشت. روابط عمومی نیروی انتظامی از دستور ویژه برای بررسی ماجرا و "شناسایی متخلفین" خبر داد و در اطلاعیه‌ای عنوان کرد که پلیس "به هیچ عنوان رفتار خشن و غیرمتعارف" را تایید نمی‌کند.
لیندا توماس گرینفیلد، سفیر آمریکا در سازمان ملل در توییتی نوشته که واشنگتن در قبال حملات خشونت بار به تظاهرکنندگان سکوت نخواهد کرد: «نمایندگی آمریکا و آلبانی، سایر کشورهای عضو و رهبران جامعه مدنی گرد هم می‌آیند تا سرکوب وحشیانه از سوی دولت ایران را محکوم کنند و معترضان شجاع را در کانون توجه قرار دهند.»

امیرسعید ایروانی، سفیر جمهوری اسلامی در سازمان ملل، اما در نامه‌ای به نمایندگان دایمی کشورهای عضو و ناظر این سازمان، از آنها خواسته که جلسه را تحریم کنند. ایروانی در این نامه که به رؤیت رویترز رسیده، اعتراضات جاری در ایران را یک موضوع داخلی توصیف کرده و گفته است: «اگر شورای امنیت در این باره بحث کند، برای ارتقای حقوق بشر اثر معکوس خواهد داشت.»
ایروانی آمریکا را متهم کرده که "صلاحیت سیاسی، اخلاقی و حقوقی" برگزاری چنین نشستی را ندارد.

چهره بدون رتوش جمهوری اسلامی
کاربران فضای مجازی، فیلم خشونت ماموران را با هشتگ نازی آباد همرسانی کرده‌ و ماوقع را چهره بدون رتوش جمهوری اسلامی نامیده‌اند.
پروانه سلحشوری، نماینده سابق مجلس در این زمینه در توییتی نوشته است: «این ماموران چگونه انسانیت زدایی شده‌اند که جنایت نازی‌آباد را رقم می‌زنند. می‌گویند از زن و بچه خودشان هم نمی‌گذرند. محض یادآوری، هیچکدام شما عزیزتر از سعید امامی نیستید که خودش در زندان فجیعانه مرد و با خانواده‌اش همان کاری را کردند که شما می‌گویید با زن و بچه خودتان می‌کنید.»

اشاره سلحشوری به فحاشی‌ها و تهدیدهایی است که نیروهای سرکوب در یورش با بمب صوتی و گاز اشک آور به اکباتان و چیتگر، در بلندگوها تکرار کرده‌اند. در ویدئوهای موجود، آنها می‌گویند: «اگر پایش برسد سر ناموس و زن و بچه‌های خودمان را می‌بریم اما نمی‌گذاریم به این مملکت آسیبی برسد.»
هم‌زمان، شبکه حقوق بشر کردستان ویدئویی منتشر کرده که کشته شدن یک شهروند ۴۰ساله در بانه با تیراندازی نیروهای نظامی - امنیتی از فاصله نزدیک را مستند می‌کند.

طبق توضیح شبکه یاد شده، این ویدئو از طریق دوربین‌های مدار بسته خانه‌های اطراف ضبط شده است. واقعه در پنجم آبان روی داده و شهروندی که جان باخته، مطلب سعیدپور نام داشته است.
در این میان، سازمان عفو بین‌الملل در واکنش به رویکرد بی‌رحمانه سرکوبگران در نازی‌آباد، خواستار رسیدگی شورای حقوق بشر سازمان ملل به جنایات جمهوری اسلامی شده است. این سازمان یادآوری کرده که مصونیت ناقضان حقوق بشر از مجازات، دست نیروهای امنیتی را برای تیراندازی به معترضان باز گذاشته است.
.
منبع: دویچه وله