Uncategorised

گزارشی از افرادی که روز گذشته دستگیر و بازداشت شده اند

Zendaniane Siasiاعتراضات سراسری؛ بازداشت ۵ شهروند از جمله دو نوجوان در شهرهای مختلف
خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر، ۵ شهروند از جمله دو نوجوان در جریان اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در شهرهای سنندج، زاهدان، دزاپ و سروان بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از کولبرنیوز، روز دوشنبه ۱۶ آبان ماه ۱۴۰۱، یک شهروند در سنندج بازداشت شد.
براساس این گزارش، امیر حسینی، ورزشکار ساکن سنندج بعد از ظهر روز دوشنبه توسط نیروهای اطلاعات سپاه به همراه ضرب و شتم بازداشت شد.
از سوی دیگر رسانک خبر از بازداشت چهار شهروند از جمله دو نوجوان در شهرهای زاهدان، دزاپ و سراوان را داد.
روز دوشنبه ۹ مهرماه ۱۴۰۱، دو نوجوان با هویت «محمد رخشانی آزاد ۱۷ ساله و علی رخشانی آزاد ۱۶ ساله هر دو فرزند حسین» به صورت جداگانه توسط نیروهای امنیتی در زاهدان بازداشت شدند.
همچنین، روز جمعه ۲۹ مهرماه، اسماعیل گرگیج، ۲۶ ساله، فرزند محمود و ساکن روستای چاه رحمان لار از توابع شهرستان دُزاپ توسط نیروهای امنیتی در این شهرستان بازداشت شد.
براساس این گزارش، روز جمعه ۱۳ آبان ماه، حسیب الله حسین بر، ۲۵ ساله و دبیر ادبیات مدرسه امام سجاد سراوان توسط نیروهای امنیتی در این شهر مجروح و بازداشت شد.
در این گزارش آمده است، آقای حسین بر به علت جراحات ناشی از اصابت گلوله ساچمه ای به بیمارستان رازی سراوان منتقل و بعد از مراحل درمان مجددا به بازداشتگاه منتقل شده است.
تاکنون از محل نگهداری و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

====
مصطفی نیلی، وکیل دادگستری بازداشت شد
خبرگزاری هرانا – مصطفی نیلی، وکیل دادگستری امروز دوشنبه ۱۶ آبان ماه، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز دوشنبه ۱۶ آبان ۱۴۰۱، مصطفی نیلی، وکیل دادگستری توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
فاطمه نیلی خواهر آقای نیلی با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام این خبر نوشته است: “یک ساعت قبل پس از بازرسی منزل مادرم، مصطفی نیلی را بازداشت کرده و با خود بردند.”
در تاریخ ۲۳ مردادماه سال گذشته، ۹ تن از وکلا و فعالان مدنی از جمله مصطفی نیلی، آرش کیخسروی، مهدی محمودیان، محمدرضا فقیهی، محمدهادی عرفانیان کاسب، مریم افرافراز و لیلا حیدری در جریان برگزاری جلسه‌ای در دفتر انجمن حمایت از حقوق شهروندی در تهران بازداشت شدند.
جلسه نخست رسیدگی به اتهامات آقای نیلی در تاریخ ۵ آبان ماه ۱۴۰۰، جلسه دوم مورخ ۲۷ فروردین ۱۴۰۱ در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران و جلسه سوم  و آخر روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد.
آقای نیلی از بابت اتهامات «تشکیل گروه معاند نظام به هدف برهم زدن امنیت و فعالیت تبلیغی علیه نظام» به چهار سال حبس و دو سال محرومیت از فعالیت‌های رسانه‌ای و همچنین دو سال محرومیت از اشتغال به حرفه وکالت، محکوم شد. حکم صادره عینا به تایید دادگاه تجدیدنظر استان تهران، رسیده بود.
======

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۴ شهروند از جمله ۳ دانش آموز
خبرگزاری هرانا – طی روزهای اخیر ۴ شهروند از جمله ۳ دانش آموز به نام های هدیه پوررضا، آتنا فرهمند، مبینا عیسی‌ زاده، رحیم براهویی و فرید مرادی در شهرهای تهران، لاهیجان و زاهدان توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند. همچنین یک شهروند بازداشتی در زاهدان آزاد شد.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از کانال شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، طی روزهای اخیر ۲ دانش آموز در میدان انقلاب لاهیجان توسط نیروهای امنیتی بازداشت شدند.
در این گزارش هویت این دانش آموزان هدیه پوررضا، ۱۷ ساله و مبینا عیسی‌ زاده، عنوان شده است. پیشتر نیز هرانا از بازداشت یک دانش آموز دیگر به نام آتنا فرهمند خبر داده بود.
همچنین یک نوجوان ۱۷ ساله روز جمعه ١٣ آبان ماه توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان زاهدان بازداشت شد.
حال وش هویت این نوجوان را “رحیم براهویی” ١٧ ساله، فرزند نعیم عنوان کرد.
از سوی دیگر شوراهای صنفی دانشجویان کشور، از بازداشت فرید مرادی، دانش‌ آموخته کارشناسی ارشد جغرافیای سیاسی دانشگاه تربیت مدرس، خبر داد.
بر اساس گزارش این شورا، آقای مرادی عصر امروز ۱۶ آبان مقابل محل کار خود توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده است.
به گزارش کمپین فعالین بلوچ، شنبه ٧ آبان ماه ۱۴۰۱، یک شهروند بازداشت شده توسط نیروهای اداره اطلاعات زاهدان پس از گذشت چهار هفته آزاد شد.
در این گزارش، هویت این شهروند “عبدالوحید کبدانی” (براهویی) فرزند حسین و اهل زاهدان عنوان شده است.
وی روز شنبه ٩ مهر ماه پس از خروج از منزل توسط نیروهای اداره اطلاعات شهرستان زاهدان بازداشت شده بود.
======

مرئی‌شدن کودکان در اعتراضات خیابانی/ حامد فرمند
ماهنامه خط صلح – قتل مهسا امینی، زن جوان کرد به دست مأموران «پلیس امنیت اخلاقی» در اواخر شهریور ۱۴۰۱ به اعتراضات گسترده‌ای علیه جمهوری اسلامی دامن زد. در این اعتراضات کودکان، به خصوص کودکان نوجوان نقش محوری ایفا می‌کنند، اما شاید مهم‌تر از نقش آن‌ها در این اعتراضات مرئی‌شدن کودکان در جریان جنبش‌های اعتراضی باشد. از حدود ده روز قبل از آغاز اعتراضات سراسری گروه دیگری از کودکان به صورت گسترده در اعتراضی خیابانی دیده شدند: کودکان افراد زیر حکم اعدام در زندان مرکزی کرج.
در این مطلب کوتاه حضور کودکان در تجمع خانواده‌ی افراد زیر حکم اعدام را تحلیل می‌کنیم و هرجا که نیاز بود، آن را با حضور کودکان در اعتراضات سراسری در واکنش به قتل مهسا امینی مقایسه خواهیم کرد.
کودکان در اعتراضات: حق کودک یا استفاده‌ی ابزاری
موارد اخیر حضور خیابانی کودکان برای اولین‌بار اتفاق نیفتاده است، اما بر اساس شواهد و نوع کنشگری کودکان می‌توان چنین برداشت کرد که ما وارد مرحله‌ی تازه‌ای شده‌ایم. پیش از این و در تجمعات مختلف مانند اعتراضات صنفی یا حتی تجمعات علیه حکم اعدام کودکان، به خصوص کودکان خردسال را با پلاکادرهایی در دست دیده‌ایم؛ کودکانی که لزوماً درکی از نوشته‌ای که حمل می‌کنند، ندارند؛ حضورشان هم بیش‌تر از جلب ترحم با انتشار عکس‌ و تصویرشان در فضای مجازی نبوده است. هرچند نوع کنشگری کودکان در جریان اعترضات علیه جمهوری اسلامی و نحوه‌ی حضور کودکان در تجمع خانواده‌ی زندانیان محکوم به اعدام تفاوت‌هایی دارد، اما تا حد زیادی در این امر اشتراک دارند که کودکان به صورت پررنگی فضا را اشغال کرده‌اند و حق خودشان را مطالبه می‌کنند.
البته اطلاعات ما از خانواده‌ی زندانیان محکوم به اعدام چندان زیاد نیست و تمام تحلیل ما مبتنی بر مشاهدات و تصویر و نوشته‌های منتشرشده است. بر اساس این اطلاعات کودکانی در سنین مختلف خواستار توقف حکم اعدام پدرانشان بودند. برخی از این کودکان پلاکاردهایی در دست داشتند و برخی دیگر دور و بر سایر کودکان و بزرگسالان می‌چرخیدند. این تصاویر گوشه‌ای از مطالبه‌گری کودکانی را نشان می‌دهد که حق بودن با والدین، حق بر سلامتی روان و حق رشد و بقایشان نادیده گرفته یا نقض شده است.
اما آن‌چه حضور این کودکان را با کودکانی که در اعتراضات بعد از قتل مهسا امینی حضور یافتند، متفاوت می‌کند، آشکاربودن گروه اجتماعی است که خانواده‌های افراد زیر حکم اعدام به آن تعلق دارند. اعضای زندانی این گروه از خانواده‌ها با اتهام مواد مخدر در زندان بودند و آن‌ها همیشه با انگ اجتماعی مرتبط با این اتهامات و جرایم زندگی کرده‌اند. مرئی‌شدن حضور این افراد و کودکانشان قدم مهمی بود در مسیر انگ‌زدایی و جلب هم‌دلی اجتماعی با خانواده‌ی زندانیان. کودکان آن‌ها نماینده‌ی هزاران کودکی‌اند که به دلیل زندانی‌شدن والدینشان علاوه بر تمام آسیب‌های روانی، رفتاری و جسمی انگ اجتماعی را هم با خود حمل می‌کنند.
در چنین موقعیتی است که حضور کودکان در اعتراضات حق اساسی شنیده‌شدن را به ما یادآوری می‌کند و از ما به عنوان اعضای جامعه می‌خواهد تا این حق را مراعات کنیم.
هرچند جامعه هنوز آماده‌ی دیدن کودکان در فضاهایی که همیشه توسط بزرگسالان اشغال شده، نیست، اما حوادث بعد از قتل مهسا امینی نشان داد که کودکان برای این‌که ما حضور آن‌ها را جدی بگیریم و محیط را برای فعالیت امن آن‌ها مهیا کنیم، صبر نخواهند کرد.
کودکان در تجمعات: آسیب‌ها و چالش‌ها
این که کودکان پیش از آن‌که محیط فعالیت اجتماعی و اعترضات مدنی «دوستدار کودک» باشد، در این فضاها حضور دارند، به معنای بی‌نیازی ما به ایجاد امنیت و حمایت از آن‌ها نیست، بلکه معنایش این است که برای ایجاد امنیت برای کودکان فرصت زیادی نداریم؛ البته فراموش نکرده‌ایم که در نظام جمهوری اسلامی ایران خشونت علیه کودکان، از جمله کودکانی که در اعتراضات حضور دارند، امری عادی و سیستماتیک است، اما این موضوع نیز از بار مسئولیت ما، جامعه‌ی بزرگسالان کم نمی‌کند.
یکی از نکات مهم ضرورت همراهی با کودکان در جریان اعتراضات و تجمعات است. بر اساس تصاویر منتشرشده از تجمع خانواده‌ی افراد زیر حکم اعدام -‌احتمالاً بیش‌تر به دلیل موقعیت روانی خانواده‌ها و نگرانی شدید از اعدام عزیزانشان- در موارد زیادی کودکان تک‌افتاده و تنها بودند یا در شرایط پرتنش احساسی بزرگسالی اطراف آن‌ها نبود. گرچه قضاوت بر اساس تصویر محدود منتشرشده نمی‌تواند مبنای تحلیل یک رویداد باشد، اما بر اساس شواهد و تجربه‌ی نگارنده در مواجهه با خانواده‌ی افراد زندانی و دیدن تصاویر کودکان محصلی که در جریان تظاهرات علیه جمهوری اسلامی به تنهایی در خیابان‌ها حضور داشتند، بی‌توجهی به نیازهای روانی و احساسی کودکان امری معمول است. در چنین شرایطی فعالان مدنی و گروه‌های مردمی می‌توانند نقش محوری ایفا کنند. آن‌ها می‌توانند از موقعیت احساسی خانواده‌ها فاصله بگیرند و تمرکز خود را بر نیاز کودکان بگذارند. کودکان خردسال و بزرگسال هرکدام نیازهای ویژه‌ای دارند که آگاهی از آن لازمه‌ی مداخله‌ی سالم برای حمایت از این کودکان است.
اما به همان اندازه که امنیت کودکان در اعتراضات و تجمعات اهمیت دارد، شنیده‌شدن صدای خود کودک نیز مهم است. این که کودکان نماینده‌ی خواست‌ها و نیازهای خودشان باشند و نه تکرارکننده‌ی درخواست‌های بزرگسالان یکی از چالش‌های بزرگ محقق‌شدن حق کودکان بر شنیده‌شدن است. جامعه‌ی بزرگسال نیاز دارد تا شنیدن کودکان را تمرین کند؛ شنیدن بدون قضاوت که کودک بتواند بدون القای خواست بزرگسال دغدغه‌های خودش را کشف و با زبان خودش بیان کند. شاید تحلیل درست حضور کودکان در اعتراضات بعد از قتل مهسا امینی و به‌چالش‌کشیدن توانایی ما در شنیدن کودکان بتواند راه را برای شنیدن تمام کودکان، از جمله کودکان افراد زندانی، زندانیان زیر حکم اعدام و افراد اعدام‌شده باز کند.
======

اعتراضات سراسری؛ بازداشت ۶ شهروند در شهرهای مختلف
خبرگزاری هرانا – در روزهای اخیر ۶ شهروند در شهرهای مریوان، سنندج و ممسنی در ارتباط با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، روز یکشنبه ۱۵ آبان ۱۴۰۱، مشعل علمداری، شهروند ساکن ممسنی توسط نیروهای امنیتی بازداشت شد.
یک منبع مطلع در خصوص بازداشت این شهروند زن به هرانا گفت: “وی اوایل آبان ماه بدون حجاب اجباری، در خیابان های این شهر قدم زد و پس از چند روز بازداشت شد. اتهام مطروحه علیه این شهروند شعارنویسی و فعالیت های اعتراضی در فضای مجازی عنوان شده است. خانم علمداری به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی در شیراز منتقل شده است اما از مکان دقیق نگهداری وی اطلاعی در دست نیست”.
همچنین وبسایت کردپا، از بازداشت ۵ شهروند معترض در شهرهای سنندج و مریوان خبر داد.
براساس این گزارش، هویت این شهروندان رحمت (فامیلی نامشخص)، اسماعیل (فامیلی نامشخص)، جمال کرمی و شاهو کرمی در سنندج و شاخوان خاوری در مریوان عنوان شده است.
بازداشت آقای خاوری روز دوشنبه ۱۶ آبان صورت گرفته است و تا کنون از محل نگهداری هیچ یک از شهروندان اطلاعی در دست نیست.
از سوی دیگر، شهریار شمس، دانشجوی دانشگاه آزاد تهران شمال کماکان در زندان اوین در اعتصای غذا بسر میبرد.
شهریار شمس، زندانی سیاسی و یکی از بازداشت شدگان اعتراضات دیماه ۹۶، روز سه شنبه ۵ مهرماه امسال بازداشت و در تاریخ ۲۴ مهرماه با تودیع وثیقه آزاد شده بود. وی مجددا روز شنبه ۱۴ آبان توسط نیروهای امنیتی در بازداشت شد و در اعتراض به بازداشت شبانه و غیرقانونی خود در بند ۲۰۹ زندان اوین دست به اعتصاب زد.
======