Uncategorised

هشتمین هفته اعتراضات دانشجویی: این آخرین پیامه، اعدام کنین قیامه

eteraz1401 daneshjou

دانشگاه‎ها و دانشکده‎های مختلف کشور در امروز ۲۱ آبان ۱۴۰۱ شاهد اعتراض، تجمع و تحص دانشجویان بود.

این هشتمین هفته اعتراضات دانشجویی پس از جانباختن مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد است.

دانشجویان دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی در اعتراض به بازداشت و زندانی کردن دانشجویان تحصن کردند.

در همین رابطه برای چندمین روزی پیاپی تحصن دانشجویان دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه شریف در لابی دانشکده، برای آزادی هم‌دانشگاهی‌های بازداشتی خود، ادامه یافت.

دانشجویان دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران نیز در اعتراض به تداوم بازداشت ماهان گچپزان، دبیر شورای صنفی این دانشکده، تحصن کردند.

همچنین دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ در اعتراض به سرکوب شدید دانشگاه و مردم امروز تجمعی اعتراضی ترتیب دادند. دانشجویان در این تجمع شعارهای «این آخرین پیامه، اعدام کنین قیامه» و «نه روسری، نه توسری، آزادی و برابری» سر دادند.

در دانشگاه الزهرا نیز به یاد خدانور لجعی پرفورمنسی اعتراضی ترتیب داده شد.

در دانشگاه خوارزمی واحد کرج نیز با شعار «ملت چرا نشستین، ناجی ما تو هستی» تجعی اعتراضی شکل گرفت.

دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان ضمن صدور بیانیه‎ای اعلام کردند که به اعتصابات دانشجویی خواهند پیوست.

در بیانیه دانشجویان این دانشگاه آمده است: «بار دیگر اعلام می‌کنیم که ما دانشجویان دانشگاه هنر اصفهان در روزگاری که تابوت جوانان اینگونه بر دوش پیاده‌روها غرق می‌شود، در کلاس‌های درس اعم از حضوری یا مجازی حاضر نخواهیم شد. ما اعتصاب را تا رهایی بی قید و شرط دانشجویان بازداشت شده و اختتام پرونده‌ی آن‌ها، رفع تعلیق و محرومیت برخی دانشجویان، برطرف شدن فضای امنیتی دانشگاه، پایان کشتار و اعمال خشونت علیه مردم معترض و برقراری امنیت دانشجویان و دانش‌آموزان ادامه خواهیم داد و از اعتصابات و حق‌خواهی دیگر دانشجویان کشور حمایت می‌کنیم.»

همچنین دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، علی‌رغم تهدید دانشگاه به تجدید بخش، حذف درس و اعمال نمره صفر، در حمایت از دانشجویانی که به ناحق تعلیق شده‌اند، دست به اعتصاب و عدم شرکت در کلاس‌ها و بیمارستان‌ها زده‌اند.

دانشجویان این دانشگاه طی بیانیه‎ای اعلام کردند که دیگر دانشجویان مشغول به تحصیل در بخش‌های اورولوژی، بیهوشی، پوست، رادیولوژی، طب اورژانس، عفونی، قلب، نورولوژی و ENT در اعتصاب هستند و بخش‌های ماژور داخلی و زنان، از قبیل خون، روماتولوژی، نفرولوژی، هماتولوژی، غدد، تنفس و زنان از فردا به این اعتصاب می‌پیوندند.

دانشجویان اعتصاب کننده دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان همچنین اعلام کرده‌اند، جهت حمایت از دوستان خود که ممنوع الورود شده‌اند در هیچکدام از جلسات امتحان شرکت نمی‌کنند.