Uncategorised

آوار مشکلات بر سر بیمه‌شدگان سازمان تامین اجتماعی/ عدم پرداخت سهمیه دارو به خاطر نداشتنِ نیرو!

Daroukhane-Kambood

«دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: کمبود نیرو باعث شده برخی داروخانه‌های تامین اجتماعی قزوین مسئول فنی نداشته باشند و علوم پزشکی هم اخطار داده که چون داروخانه‌های تأمین اجتماعی مسئول فنی ندارند، سهمیه‌ی دارو به آن‌ها تعلق نگیرد. این چه کاری است؟ چرا همیشه مشکلات بر سر بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی آوار می‌شود؟»
 
عیدعلی کریمی (دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین) در گفتگو با خبرنگار ایلنا، در اعتراض به سیاستهای سازمان تامین اجتماعی گفت: مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی دستور بستن داروخانه‌های شبانه روزی درمانگاه‌های تأمین اجتماعی را داده‌‍اند. بستنِ داروخانه‌های شبانه روزی باعث می‌شود کارگران و بازنشستگانی که شب به دارو نیاز پیدا می‌کنند، مجبور شوند هزینه‌ی دارو را آزاد پرداخت کنند. 
 
وی افزود: ممکن است هزینه‌ی این داروها به قدری بالا باشد که فرد نتواند آن دارو را تهیه کند. این اقدامات بازی با جان مردم است. ما از رئیس سازمان تامین اجتماعی و وزیر کار می‌خواهیم این دستور را لغو کنند. 
 
وی در ادامه با اشاره به کمبود نیرو در داروخانه‌ها گفت: کمبود نیرو باعث شده برخی داروخانه‌های تامین اجتماعی قزوین مسئول فنی نداشته باشند و علوم پزشکی هم اخطار داده که چون داروخانه‌های تأمین اجتماعی مسئول فنی ندارند، سهمیه‌ی دارو به آن‌ها تعلق نگیرد. این چه کاری است؟ چرا همیشه مشکلات بر سر بیمه‌شدگان سازمان تأمین اجتماعی آوار می‌شود؟ 
 
کریمی گفت: آیا جذب نیروی فنی خیلی سخت است که دستورِ قطع کردنِ سهمیه‌ی دارو می‌دهند؟! ما به مدیرعامل تامین اجتماعی می‌گوییم هر چه سریع‌تر مسئول فنی برای داروخانه‌های تأمین اجتماعی قزوین جذب کند تا بیمه‌شدگان دچار مشکل نشوند. 
 
دبیر اجرایی خانه کارگر قزوین گفت: مشکل دارو بدونِ این دستورالعمل هم وجود دارد و با این دستورها مشکلات بیشتر می‌شود. این درحالیست که کارگران و بازنشستگان بارها هزینه‌ی بیمه پرداخت می‌کنند اما جایی که باید نمی‌توانند از آن استفاده کنند. 
 
این فعال کارگری گفت: کارگران و بازنشستگان با وجود داشتنِ بیمه تأمین اجتماعی و بیمه تکمیلی بخش زیادی از هزینه‌ی درمان را خود پرداخت می‌کنند. 
 
کریمی گفت: ما در قزوین دو بیمارستان و شش درمانگاه نیم‌بند تأمین اجتماعی داریم. آزمایشگاه یکی از درمانگاه‌ها تعطیل شده است. چرا باید این اتفاق بیفتد؟ چرا به جای اینکه اوضاع روز به روز بهتر شود، بدتر می‌شود؟! 
 
وی با اشاره به بدهی دولت به سازمان تأمین اجتماعی گفت: سال گذشته ۹۰هزار میلیارد تومان برای سازمان تأمین اجتماعی در نظر گرفته شد اما این بدهی هنوز پرداخت نشده است. وقتی این بدهی‌ها پرداخت نمی‌شود، تأمین اجتماعی به همه جا بدهکار می‌شود؛ از داروخانه گرفته تا بیمارستان خصوصی همه از تامین اجتماعی طلب دارند و برای همین به کارگر و بازنشسته خدمات ارائه نمی‌دهند. 
 
این فعال کارگری گفت: وزیر کار به دولت فشار بیاورد تا این طلب پرداخت شود. از طرفی مدیرعامل تامین اجتماعی به جای تعطیل کردن و برداشتنِ یک سری از خدمات، مشکلات را حل کند و بدهی را بگیرد. 
کریمی تصریح کرد: ما اجازه نمی‌دهیم داروخانه‌های شبانه‌روزی تعطیل شوند. تامین اجتماعی نیز هر چه زودتر به فکر تامین نیروی فنی باشد تا سهمیه‌ی دارو قطع نشود.