Uncategorised

جنگ اوکراین؛ حمله موشکی به لهستان اختلاف نظر در ناتو را آشکار می‌کند

Okrayn-Nato
مسئول حمله موشکی به خاک لهستان هنوز مشخص نشده است اما نحوه واکنش کشورها به این حادثه قبل از مشخص شدن واقعیت، آموزنده بوده است.
اوکراین سریعا روسیه را مقصردانست و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری، آن را "حمله موشکی روسیه به امنیت جمعی" و به همین دلیل «تحولی مهم در تشدید تنش» توصیف کرد.

دیمیترو کوله‌با، وزیر امور خارجه اوکراین گفت: «اینکه اصابت این موشک‌ در جریان دفاع ضدهوایی اوکراین روی داده تئوری توطئه است». بعدا به نظر رسید که ادعاها در مورد مسئولیت روسیه بی‌اساس است.
این نوع لفاظی‌ها کم کم کاسه صبر برخی دیپلمات های غربی را لبریز می‌کند. آنها بیم دارند لحن و مطالبات حداکثری اوکراین خطر افزایش به اصطلاح "خستگی از اوکراین" را در میان متحدان غربی افزایش دهد.

کشورهای حوزه بالتیک واقع در خط مقدم جنگ احتمالی با روسیه به سرعت خواستار احراز دفاع جمعی ناتو شدند. گیتاناس ناوسدا، رئیس جمهور لیتوانی در توییتر خود گفت: «از هر وجب از خاک ناتو باید دفاع کرد» و دیگران گفتند که این حادثه به معنی لزوم حمایت بیشتر نظامی از اوکراین است.

آرتیس پابریکس، وزیر دفاع لتونی، گفت که ناتو می‌تواند امکانات دفاع هوایی بیشتری برای لهستان و «بخشی از خاک اوکراین» فراهم کند. کاجا کالاس، نخست وزیر استونی، گفت که غرب باید کمک‌های نظامی، بشردوستانه و مالی بیشتری در اختیار اوکراین قرار دهد.
در مقابل، واکنش اولیه آمریکا و دیگر کشورهای غربی شامل دعوت به آرامش و انتظار برای آشکار شدن واقعیت‌ها بود.

در میان آنان، تمایل آشکار به اجتناب از هر گونه تشدید تنش با روسیه مشهود بود زیرا افزایش تنش می‌تواند به معنی الزام به پاسخ نظامی جمعی ناتو باشد. مقامات آمریکایی از اولین کسانی بودند که این نظر را مطرح کردند که این موشک‌ها متعلق به دفاع هوایی اوکراین بوده است.
آنچه این حادثه آشکار می‌سازد این است که در جنگ اشتباه روی می‌دهد. برخی سامانه‌های موشکی مورد استفاده قدیمی هستند و با توجه به مقیاس حملات موشکی روسیه و دفاع در برابر آنها، شاید تعجب آور باشد که چنین حادثه‌ای تاکنون رخ نداده بود.

اما وقایع ۲۴ ساعت گذشته نشان می‌دهد که اگر جنگ بار دیگر به طور اساسی‌تر به قلمرو ناتو کشیده شود، ممکن است واکنش اعضای سازمان آنطور که برخی انتظار دارند یکسان و همسو نباشد.
.
منبع: بی بی سی