Uncategorised

حداقل ۷۰ پرواز از تهران و مسکو برای ارسال تجهیزات نظامی و پهباد به روسیه

iran air دویچه وله فارسی: روزنامه‌ نگاران تحقیقی یک نشریه بریتانیایی فاش کردند که هواپیماهای غیرنظامی ایرانی در انتقال سلاح به روسیه مشارکت دارند. پهپادهای انتحاری که روسیه علیه اوکراین به کار گرفته از جمله محموله‌های این هواپیماها بوده‌اند.
 
نشریه هوانوردی اتریش و نشریه فوربس بریتانیا روز چهارشنبه، ۱۶ نوامبر (۲۵ آبان) گزارش دادند چهار شرکت هواپیمایی غیرنظامی ایران‌ در ارسال تجهیزات نظامی جمهوری اسلامی به روسیه همکاری کرده‌اند.
 
بنابر این گزارش، ۴ هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ متعلق به شرکت‌ های ایران‌ ایر، ماهان‌ ایر، قشم فارس‌ ایر و سها ایر تسلیحاتی، از جمله پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۶ را به روسیه منتقل کرده‌ اند.
 
٢ نشریه یاد شده به گزارشی از روزنامه‌ نگاران تحقیقی استناد کرده‌ اند که نخستین بار ۱۲ نوامبر در نشریه بریتانیایی " i " منتشر و ٢ روز بعد به‌ روز شد.
 
این روزنامه‌ نگاران در تحقیقات خود دریافته‌ اند که هواپیماهای غیرنظامی شرکت‌ های ایرانی دست‌ کم ۷۰ بار بین تهران و مسکو پرواز کرده و تسلیحات ساخت جمهوری اسلامی را در اختیار روسیه گذاشته‌اند.
 
نتایج این تحقیقات حاکی است انتقال تسلیحات به روسیه با هواپیماهای غیرنظامی جمهوری اسلامی از آغاز تجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین در ۲۴ فوریه امسال حدود ٢ بار در هفته جریان داشته است.
 
در هفته‌ های گذشته و با افزایش موفقیت‌ های نیروهای اوکراینی در بازپس‌ گیری برخی از شهرهای اشغالی، ارتش روسیه بیش از پیش شهرهای پر جمعیت و زیرساخت‌ های غیرنظامی اوکراین را با موشک و پهپاد هدف قرار داده است.
 
حمله به اوکراین با پهپادهای ساخت ایران:
 
روسیه در این حمله‌ ها از پهپادهای ساخت جمهوری اسلامی، به خصوص پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۶ نیز استفاده کرده است. ایران مدت‌ها ارسال پهپاد به روسیه را تکذیب می‌ کرد، اما وزیر خارجه دولت ابراهیم رئیسی سرانجام ۱۴ آبان (پنجم نوامبر) به این کار اعتراف کرد.
 
به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، حسین امیرعبداللهیان ضمن طرح این ادعا که جمهوری اسلامی "مقدار محدودی پهپاد" در اختیار روسیه قرار داد، مدعی شد این پهپادها "ماه‌ ها قبل از جنگ اوکراین" به روسیه تحویل داده شدند.
 
ادعای ارسال پهپادها به روسیه "ماه‌ ها" قبل از تجاوز نظامی به اوکراین با شواهد موجود همخوان نیست، زیرا منابع خبری بیش از ۴ ماه پس از آغاز حمله، از بازدید مقام‌ های روسی از پهپادهای ساخت ایران در فرودگاه کاشان خبر داده بودند.
 
جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید ۲۵ تیر در بیانیه‌ ای اعلام کرد، آمریکا تصاویر ماهواره‌ ای و اسنادی در اختیار دارد که نشان می‌ دهند یک هیأت روسی برای بازدید از پهپادهای تهاجمی ایران، دست‌ کم ٢ بار در ماه ژوئن از کاشان بازدید کرده‌ اند.
 
سابقۀ سوء استفاده از هواپیمای غیرنظامی:
 
استفاده از هواپیماهای غیرنظامی برای جابجایی تسلیحات و نظامیان، ناقض قوانین سازمان بین‌ المللی هوانوردی (ایکائو) است که جمهوری اسلامی هم در آن عضویت دارد.
 
سابقۀ افشای سوء استفاده جمهوری اسلامی از هواپیماهای غیرنظامی به سال‌ ها پیش باز می‌ گردد. دستگاه‌ های اطلاعاتی کشورهای غربی سال ۲۰۱۳ اعلام کردند که هواپیماهای ٢ شرکت ایران‌ ایر و ماهان‌ ایر در انتقال نیرو و تسلیحات به سوریه دست دارند.
 
شرکت ماهان‌ ایر در سال ۲۰۱۹ از سوی دولت فدرال آلمان تحریم شد و علت این کار همکاری احتمالی این شرکت با گروه‌ های تروریستی اعلام شده است.
 
پیش از آن، گزارش‌ های زیادی از همکاری ماهان‌ ایر با نیروی قدس، واحد برون مرزی سپاه پاسداران جمهوری اسلامی که در فهرست گروه‌ های تروریستی ایالات متحده قرار دارد منتشر شده بود.
 
شرکت ماهان‌ ایر در فهرست شرکت‌ های تحریم شده ایالات متحده آمریکا نیز قرار دارد و تحریم‌ ها علیه آن نوامبر سال پیش تمدید شد.
 
بر پایه برخی گزارش‌ ها، جمهوری اسلامی قصد دارد تعدادی موشک بالستیک زمین به زمین نیز برای استفاده در جنگ اوکراین در اختیار روسیه قرار دهد.