Uncategorised

خبرهای جنبش مقاومت مردم ایران در جمعه ۴ آذر ۱۳۴۱

Tazahorat-Amini Jina-1
 بی بی سی:
 
انتقاد ماموستایان مهاباد از سکوت مراجع تقلید شیعه در دفاع از مظلومان:
 
ماموستایان مهاباد با انتشار بیانیه‌ ای خشونت حکومت ایران با معترضان در مناطق کردنشین ایران را محکوم و از سکوت مراجع تقلید شیعه انتقاد کرده‌ اند.
 
در این بیانیه، که یکی از روحانیون سنی آن را در حضور دیگر ماموستایان می‌ خواند، گفته شده که دستگاه‌ های امنیتی ایران «علیرغم ادعای رأفت اسلامی» به «خشونت و سرکوب بی رحمانه» متوسل شده‌ اند و بخصوص در شهرهای با جمعیت کُرد، آشکارا از گلوله‌ های جنگی علیه اعتراضات خیابانی استفاده می‌ کنند.
 
ماموستایان مهاباد می‌ گویند: «اعتراضات اخیر ناشی از چهل سال ظلم و ستم مضاعف» بوده و مردم، به ویژه اقلیت‌ هایی مانند کردها و بلوچ‌ ها به عنوان «شهروندان درجه دو و سه» تحت تبعیض بوده‌اند.
 
آنها گفته‌ اند: «با گذشت ٢ ماه از حوادث دلخراش کشور، جای تعجب و تأسف است که مراجع تقلید و حوزه‌ های علمیه علمه هیچ واکنشی نشان نداده‌ اند، در صورتی که باید مطابق وظیفه خود، به دفاع از مظلومان برآیند».
 
آنها «بازداشت فله ای بدون تحقیق، هتک حرمت خانواده‌ها، و تخریب اموال شخصی و ایجاد رعب و وحشت و ضرب و شتم افراد از جمله کودکان و زنان» را محکوم کرده‌اند و گفته‌اند حکومت برای ارعاب به نمایش جنگ‌افزار سنگین در شهرهای کرد روی آورده است.
 
ماموستایان «به منظور پیشگیری از سو استفاده بدخواهان» از معترضان خواسته‌ اند که از تخریب اموال عمومی یا خصوصی، خودداری کنند.
 
آنها همچنین تأکید کرده‌ اند که «اتهام سرسپردگی به خارج، اغتشاش، و تجزیه‌طلبی» وارد نیست و «کردستان چشم و چراغ و پارۀ تن ایران است».
 
تظاهرات در زاهدان  برغم جو امنیتی شدید:
 
بر اساس ویدیوهای منتشرشده در شبکه‌ های اجتماعی، برغم جو امنیتی شدید، اعتراضات در زاهدان، امروز ۴ آذر با فرا رسیدن شب ادامه یافت.
 
بنا بر گزارش‌ ها، ده ها نفر در اعتراضات امروز در این شهر مجروح شده اند که تعدادی زیادی از آن ها هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفتند.
 
مردم معترض شعارهایی علیه حکومت و در همبستگی با شهرهای کردنشین ایران سر دادند.
 
اعتراضاتی هم از شهرهای دیگر استان سیستان و بلوچستان، از جمله در خاش و چابهار گزارش شده است.
 
پیکر عباس شفیعی از کشته شدگان اعتراضات یک هفته در گروگان نیروهای "امنیتی":
 
برادر عباس شفیعی از کشته‌ شدگان اعتراضات اخیر در یک ویدیو توضیح داده که چگونه نیروهای امنیتی یک هفته پیکر برادرش را برای ساکت نگه‌داشتن پدر و مادر او گروگان گرفتند.
 
آقای شفیعی که از آنچه بر برادرش و خانواده‌اش گذشته است صحبت کرده در این ویدیو می‌گوید «عباس شفیعی در روز ۱۲ آبان، چهلم حدیث نجفی از محل کارش خارج می شود و نیروهای امنیتی با باتوم و پوتین هایشان او را مورد ضرب و شتم شدید قرار می دهند. در حالیکه او فریاد می زد «محل کارم اینجاست». سپس از فاصله نزدیک با گلوله ساچمه ای به او شلیک کردند.»
 
به گفته آقای شفیعی عباس سرانجام بعد از عمل پیوند رگ در ۱۴ آبان جان باخت.آقای شفیعی می‌گوید ماموران پیکر عباس را برای ساکت نگه‌داشتن خانواده‌اش یک هفته گروگان گرفتند و اجازه دفن ندادند. و در نهایت در آرامگاهی دور افتاده که خواسته خانواده‌اش نبود، به خاک سپردند.
 
حمایت از وریا غفوری فوتبالیست بازداشت شده پس از برد ایران از ولز:
 
جمعی از معترضان در نازی‌آباد تهران، در پی پیروزی تیم فوتبال ایران در برابر ولز به خیابان آمدند و در حمایت از وریا غفوری، بازیکن سرشناس فوتبال ایران شعار دادند.
 
آقای غفوری که سال‌هاست سخنانی در نقد تبعیض در جمهوری اسلامی به زبان آورده و از حامیان اعتراض‌های اخیر در ایران است روز پنجشنبه دستگیر شد.
 
گسترش حمایت از وریا غفوری از سوی چهر‌ه‌ های شناخته شدۀ داخل و خارج از ایران:
 
خسرو حیدری از مربیان تیم استقلال در حساب اینستاگرام خود با انتشار عکس‌هایی از آقای غفوری و پرویز برومند، فوتبالیست دیگری که او هم در جریان اعتراضات بازداشت شده نوشت: «جای ورزشکار در زندان نیست.»
 
کریم باقری مربی پرسپولیس، در حساب اینستاگرام خود عکس آقای غفوری را با دو قلب قرمز و آبی منتشر کرده است.
 
پیشتر شاهزاده رضا پهلوی هم با انتشار ویدیوهایی از اظهارات انتقادی آقای غفوری در حساب توییتری خود نوشته بود: «صدای وریا غفوری و دیگر زندانیان سیاسی هستیم و به چیزی کمتر از آزادی قانع نیستیم».
 
حمایت از وریا غفوری در نازی آباد تهران:
 
ویدیوی منتشر شده ۴ آذر، از نازی آباد تهران نشان می‌دهد، مردم پس از برد ایران مقابل ولز در حمایت از وریا غفوری شعار می‌ دهند.
 
‌شعارهای «مرگ بر دیکتاتور» پس از برد ایران مقابل ولز در نازی آباد تهران:
 
این ویدیو از اعتراضات امروز چهارم آذر در نازی آباد تهران در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است.
 
در تصاویر دیده می‌ شود که معترضان پس از برد ایران مقابل ولز به خیابان آمده و شعار «مرگ بر دیکتاتور» و «آزادی، آزادی» می‌دهند.
 
تصاویری از خوشحالی طرفداران حکومت ایران و مأموران از نتیجه این بازی نیز در نقاط مختلف ایران منتشر شده است.
 
‌شادی تنها مأموران "امنیتی" از پیروزی تیم ملی فوتبال ایران در مقابل تیم فوتبال ولز؟:
 
یک شهروند از گیشا در تهران، از مشاهداتش در این محله پس از برد ایران مقابل ولز در یک فایل صوتی که برای بی‌ بی‌ سی فرستاده است،‌ می‌گوید. ‌
 
به گفته این شهروند، مأموران امنیتی که پیش از این روی موتور مردم را می‌ زدند و به آنها تیراندازی می‌ کردند، پس از برد ایران با گذاشتن گل در لوله اسلحه خود با فریاد در خیابان‌ های گیشا حرکت می‌ کردند. ‌
 
این شهروند می‌ گوید، به غیر از آنها کس دیگری را ندیده است که پس از بازی در خیابان شادی کند.
 
شعارهای ضد حکومتی و شادی هواداران حکومت پس از فوتبال ایران- ولز:
 
تصاویری که در شبکه‌ های اجتماعی و خبرگزاری‌ های ایران منتشر شده است حاکی از آن است که در برخی مناطق "هواداران حکومت" در همراهی با مأموران امنیتی پس از پیروزی تیم ملی فوتبال ایران مقابل ولز شادی می‌ کنند.
 
در عین حال برخی مخالفان حکومت هم در خیابان جمع شده و با بوق زدن و شعارهای ضدحکومتی اعتراض خود را نشان می‌دهند.
 
اعتراض مخالفان تیم ملی فوتبال ایران به شادی هوادارنش؟:
 
ویدیوهایی که امشب ۴ آذر در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده٬ شعارهای معترضان را در واکنش به شادی هواداران تیم ملی در شهرهای مختلف استان البرز نشان می‌ دهد.
 
تظاهرات شبانه در تهران، کرج و اصفهان، در ساعات پایانی دهمین هفتۀ جنبش اخیر ایران: 
 
با تاریک شدن هوا، تصاویری از تظاهرات ضد حکومتی در شهرهای تهران، کرج و اصفهان در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است. همزمان، اعتراض‌ ها در شهر زاهدان نیز تا فرارسیدن شب ادامه دارد.
 
در تصاویری که از فردیس کرج منتشر شده، معترضان شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌ دهند.
 
در روز جمعه ساعتی بعد از پایان بازی ایران و ولز، تصاویری از نازی‌ آباد تهران منتشر شد که در آن معترضان شعارهایی نظیر «آزادی آزادی» سر می‌ دادند.
 
در این روز اعتراض‌ ها در زاهدان نیز به خشونت کشیده شد و گزارش‌ های بسیاری از تیراندازی مأموران امنیتی در این شهر منتشر شد.
 
هنوز روشن نیست که آیا در جریان اعتراض‌ های روز جمعه کسی کشته شده‌ است؛ یا نه.
 
روز جمعه، آخرین روز از دهمین هفته تظاهرات سراسری در ایران بود که در پی کشته شدن مهسا امینی آغاز شد.
 
تقدیم جایزۀ بهترین رمان سال در کانادا به کشته شدگان جنبش اخیر مردم ایران توسط بهاران بنی احمد:
 
رمان « prophetess " نوشتۀ بهاران‌ بنی‌ احمدی، برندۀ بهترین رمان سال ۲۰۲۲ در کانادا شد.
 
در این مراسم که سالانه توسط فدراسیون نویسندگان کبک در کانادا برگزار می‌ شود، بنی احمدی جایزه خود را به مهسا امینی، حدیث نجفی، نیکا شاکرمی و تمام کشته شدگان انقلاب ایران تقدیم کرد و از حضار خواست تا صدای مردم ایران باشند.
 
وی که در ایران سابقۀ بازی در چندین فیلم و سریال را دارد هم‌ اکنون در سینما و تلویزیون کانادا به نقش آفرینی می پردازد.
 
رمان « prophetess" به زبان انگلیسی در دسترس است و به زودی به فرانسه ترجمه خواهد شد.
 
هک خبرگزاری فارس و انتشار تصویری از اعتراضات جاری در صفحه اول آن توسط یک گروه هکری به نام بلک ریوارد (پاداش سیاه):
 
خبرگزاری فارس در توییتر خود گفته با این هک، «برای لحظاتی» سایت خبرگزاری فارس از دسترس خارج شد. نیم ساعت پس از هک این سایت هنوز در دسترس نیست، هرچند دیگر، تصویری که هکرها در آن قرار دادند نیز دیده نمی‌ شود.
 
هکرها خبرگزاری فارس را به «انتشار دروغ، شایعه‌ پراکنی، پرونده‌ سازی علیه مردم ایران» متهم کرده و می‌ گویند، اطلاعات این خبرگزاری را ضبط کرده و از سرورهای آنها پاک کرده‌ اند.
 
این گروه هکری مدعی است مطابق اطلاعاتی که به آن دست یافته، خبرگزاری فارس «بولتن‌ های محرمانۀ خبری به نهاد رهبری و سپاه» می‌ فرستاده است.
 
گروه هکری مدعی نزدیک به ۲۵۰ ترابایت اطلاعات خبرگزاری فارس را از تمام سرورهای آن پاک کرده است.
 
بلک ریوارد پیش از این مدعی رخنه اطلاعاتی به شرکت مادر نیروگاه هسته‌ ای بوشهر شد و اسناد و اطلاعاتی از جزئیات فعالیت‌ های هسته‌ ای ایران منتشر کرد.
 
دستگاه‌ های حکومتی ایران هدف رخنه‌ های امنیتی پیاپی هستند. در اعتراضات جاری یک بار هم تلویزیون حکومت ایران هک شد.
 
بلاتکلیفی الهه محمدی دو ماه پس از بازداشت:
 
همسر الهه محمدی، گزارشگر مراسم خاکسپاری مهسا (ژینا) امینی، خبر داده که خانواده خانم محمدی موفق به دیدار او شده‌اند.
 
سعید پارسایی در توییتر خود نوشته که ««بی خبری و بلاتکلیفی و شرایط نامناسب زندان رنجورش کرده بود. چهره‌اش لاغر شده بود.»
 
او در عین حال با اشاره به آزادی برخی از هم‌بندی‌های همسرش افزوده: «آنچه در او باقی مانده مقاومت است و دلتنگی و خواهرنگی برای دوستان و هم اتاقی‌های سابقش.»
 
الناز محمدی، که او نیز خبرنگار است، درباره ملاقات با خواهرش گفته: «قفل دوماهه بغض مادرم دیروز و بعد از دیدن صورت رنجور الهه شکست.»
 
به گفته آقای پارسایی، الهه محمدی ۱۷ روز را تحت فشار و در سلول انفرادی ۲۰۹ وزارت اطلاعات سپری کرده است و پس از آن هم و ۴۱ روز بی‌دلیل در بازداشت و بلاتکلیفی مانده است.
 
الهه محمدی و نیلوفر حامدی دو خبرنگاری هستند که وزارت اطلاعات و سازمان اطلاعات سپاه در متنی طولانی ادعاهایی اغراق آمیز و غیرمستند درباره آنها منتشر کردند.
 
عزاداری مادر شمال خدیری پور، معترض کشته شده مهابادی:
 
ویدیویی از عزاداری مادر شمال خدیری‌پور، معترض کشته شده مهابادی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است. مراسم خاکسپاری او بامداد امروز چهارم آذر برگزار شد و گفته شد «شمار زیادی از نیروهای حکومتی خانواده او را به سوی مهاباد همراهی کرده بودند تا پیکرش شبانه و مخفیانه خاکسپاری شود». بنا به اطلاع شبکه حقوق بشر کردستان، شمال خدیری‌ پور ۳۲ ساله بر اثر تیراندازی نیروهای سپاه پاسداران زخمی شده بود و به دلیل شدت جراحات در بیمارستان خمینی ارومیه جان داد.
 
اعتراضات در زاهدان/ ویدیویی از انتقال زخمی‌ ها به بیمارستان:
 
‌ویدئو یی که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، نشان می دهد امروز ۴ آذر نیروهای امنیتی با شلیک مستقیم به سمت معترضان، تعدادی از معترضان را کشته و زخمی کرده اند. از آمار دقیق کشته و زخمی ها در زاهدان تا این لحظه اطلاعی در دست نیست.
 
اعتراضات در زاهدان/ انتقال مجروحان به درمانگاه مسجد مکی:
 
ویدیوهایی از انتقال زخمی‌ های اعتراضات امروز چهارم آذر زاهدان به درمانگاه مسجد مکی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است. تصاویری از شلیک به معترضان در زاهدان هم منتشر شده است.
 
گزارش‌ ها از تیراندازی به معترضان در شهرهای سیستان و بلوچستان:
 
فعالان بلوچ می‌ گویند، در شهرهای زاهدان و خاش به سوی معترضان تیراندازی شده است.
 
بعضی از ویدئوهای منتشرشده حاکی از آن است که کسانی که به سوی معترضان شلیک می‌کنند لباس بلوچی به تن دارند.
 
بیانیه کانون نویسندگان ایران به مناسبت روز جهانی منع خشونت علیه زنان:
 
کانون نویسندگان ایران به مناسبت ۲۵ نوامبر، روز جهانی منع خشونت علیه زنان در بیانیه‌ای، گفته است که از شهریورماه امسال «در پی قتل ستم‌کارانه‌ مهسا (ژینا) امینی، که مرگی ناشی از بیماری زمینه‌ای وانمود شد، و سیل جوانان جان‌به‌لب‌رسیده‌ که با فریاد (زن، زندگی، آزادی) خیابان‌ها و محوطه دانشگاه‌ها را تسخیر کردند، شاهد انواع خشونت بر زنان بوده‌ایم.‌‌»
 
در این بیانیه همچنین گفته شده که «از این پس این روز یادآور دختران جوانی خواهد بود که تنها برای یک زندگی انسانی در ایران قربانی خشونت شدند.»
 
در بخش دیگری از این بیانیه گفته شده که جهان «دلاوری زنان جوان و نوجوانی را خواهد ستود که از مرگ و هم‌سرنوشتی با «خواهران میرابال» هراسی به دل راه ندادند، آزادی خود را طلب کردند و در این راه چندان پای فشردند که همراهانی بسیار از هر جنس و سن و از هر قوم و مسلک یافتند.
 
۲۵ نوامبر سالروز کشته شدن «خواهران میرابال» است، مبارزانی اهل جمهوری دومینیکن که در بیست‌وپنجم نوامبر سال ۱۹۶۰ به جرم مخالفت با دیکتاتوری حاکم به دست مأموران سازمان امنیت ارتش به قتل رسیدند.
 
سازمان ملل این روز را به عنوان روز جهانی منع خشونت علیه زنان نامگذاری کرده است.
 
وحید جلیلوند کارگردان سینما: هر کسی به نحوی معترض بود،‌ انگ اغتشاشگر خورده است:
 
‌وحید جلیلوند، کارگردان سینمای ایران در ویدیویی از برخورد با معترضان به شدت انتقاد کرده و از «تصمیم‌گیران واقعی» ایران خواسته که مرز بین اغتشاش و اعتراض را مشخص کنند.
 
او گفت: «هر کسی در این مدت، به نحوی از انحا معترض بود به وضع موجود، انگ اغتشاشگر خورده است، به او گفتید از غرب فرمان می گیری، منافقی، تجزیه طلبی، معاندی و هکذا ...، در بین این همه اساتید دانشگاه، دانشجو، هنرمند، ورزشکار، توده مردم، کارگر، طبقات محروم یک معترض وجود نداشت؟ همه اغتشاشگر بودند».
 
تداوم اعتراضات در زاهدان و زخمی شدن دهها نفر در این شهر:
 
خبرگزاری حال‌وش با انتشار ویدیوهایی گفته برغم جو امنیت شدید، اعتراضات در زاهدان امروز (۴ آذر) ادامه دارد و مردم همچنان در خیابان‌های این شهر هستند.
 
این خبرگزاری همچنین گفته است، دهها نفر در اعتراضات امروز در این شهر مجروح شده اند که تعدادی زیادی از آن ها هدف شلیک مستقیم نیروهای نظامی قرار گرفتند.
 
در این ویدیوها شعارهای ضد حکومتی از جمله «مرگ بر سپاهی» شنیده می‌ شود.
 
اعتراضاتی هم از شهرهای دیگر استان سیستان و بلوچستان از جمله در خاش و چابهار گزارش شده است.
 
شبکه حقوق بشرکردستان: ۱۰۵ شهروند کرد از آغاز اعتراضات کشته شدند
 
شبکه حقوق بشر کردستان گفته است که براساس آمار گردآوری شده از سوی این شبکه از زمان آغاز اعتراضات در ایران در بیش از دو ماه گذشته تا کنون، دست کم «۱۰۵ شهروند کرد» در اعتراضات در شهرهای مختلف کردستان و همچنین در نقاط دیگر ایران کشته شده‌اند.
 
به گفته این شبکه حقوق بشری «۱۱ نفراز این جان باختگان کودک» هستند.
 
بر اساس این گزارش این افراد در استان‌های آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، ایلام، تهران، خراسان رضوی، قزوین و استان البرز کشته شده اند.
 
جواد نکونام خواهان آزادی وریا غفوری:
 
جواد نکونام، سرمربی تیم فولاد خوزستان، خواهان آزادی وریا غفوری شد.
 
آقای نکونام، که پیشتر کاپیتان تیم ملی فوتبال ایران هم بوده، گفته جای وریا غفوری در زندان نیست.
 
گفته شده بازداشت روز پنجشنبه وریا غفوری پس از تمرین تیم فولاد خوزستان انجام شده است.
 
گزارش‌هایی از خودداری بازیکنان فوتبال از حضور در تمرین منتشر شده است.
 
خبری هم از استعفای مدیر این باشگاه منتشر شد که البته گفته شد باشگاه با آن مخالفت کرده است.
 
حضور زنان در اعتراضات امروز زاهدان:
 
ویدیوها از اعتراضات امروز چهارم آذر زنان در زاهدان در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است.
 
معترضان شعار می‌ دهند: «مرگ بر دیکتاتور»، «بی‌ شرف، بی‌ شرف».
 
به نظر می‌ رسد، این اولین حضور محسوس زنان در اعتراضات زاهدان طی هفته‌ های اخیر است.
 
شعار «از بلوچستان تا کردستان، جانم فدای ایران» در اعتراضات تفتان:
 
‌در ویدیوهایی که امروز ۴ آذر از اعتراضات تفتان، در سیستان و بلوچستان در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده، شنیده می‌ شود که معترضان شعارهایی از قبیل «مرگ بر خامنه‌ ای» و «از بلوچستان تا کردستان، جانم فدای ایران» سرمی‌ دهند.
 
در جمعه های گذشته هم اعتراضاتی در شهرهای مختلف این استان برگزار شد.
 
محکوم دانستن قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل توسط رژیم ولایت فقیه:
 
وزارت خارجه ایران با صدور بیانیه‌ ای قطعنامه شورای حقوق بشر سازمان ملل را « قویاً محکوم کرده و کاملاً مردود» دانسته است.
 
در این بیانه، از این قطعنامه به عنوان «اقدامی ضد ایرانی» گروه معدودی از کشورهای غربی نام برده شده است.
 
شورای حقوق بشر سازمان ملل روز گذشته با تصویب قطعنامه‌ ای، ساز و کاری ویژه برای راستی آزمایی و حقیقت یابی در باره کشتار و سرکوب معترضانی که بعد از کشته شدن مهسا امینی در ایران به خیابان آمدند، تعیین کرد.
 
بر اساس این مصوبه، رئیس شورای حقوق بشر موظف شد که به شکل مستقل، کار تحقیق و ثبت موارد نقض حقوق بشر در ایران را از روز ۲۵ شهریور (۱۶ سپتامبر)، برعهده بگیرد.
 
در بیانیه وزارت خارجه همچنین از شورای حقوق بشر که برای تأمین منافع کوتاه مدت تعداد معدودی از کشورهای غربی چنین قطعنامه «ضد ایرانی» را تصویب کرده، ابراز تأسف شده است.
 
شعار علیه علی خامنه ای در سراوان:
 
سراوان هم مانند چند شهر دیگر سیستان و بلوچستان، امروز صحنۀ اعتراضات با شعارهای ضد حکومتی بوده است.
 
معترضان شعار «مرگ بر خامنه‌ ای» و «مرگ بر دیکتاتور» سر داده‌ اند.
 
خبر سازمان حقوق بشری هه نگاو از ضرب و شتم و بازداشت ۶ نفر از ساکنان ثلاث باباجانی:
 
سازمان حقوق بشری هه نگاو گفته است که «۶ نفر» از ساکنان ثلاث باباجانی از شهرهای کرمانشاه روز چهارشنبه (۲ آذر ماه) پس از «برخورد فیزیکی شدید» توسط نیروهای حکومتی «ربوده شدند.»
 
این سازمان اسامی این افراد را آرمان بابایی، آرمان بدیعی، آرمین محمدی، بصیر اتابک، لقمان رحیمی و امیر رحیمی اعلام کرده است.
 
هه نگاو گفته براساس اطلاعات بدست آورده د راین مورد «نیروهای حکومتی با ورود به منازل این شهروندان، آن را مورد ضرب و شتم قرار داده و ربوده است.»
 
این سازمان حقوق بشری همچنین گفته که از وضعیت سلامت این افراد و محل نگهداری آنها خبری در دست نیست.
 
هه نگاو گفته که براساس آمار ثبت شده توسط این سازمان در دو ماه گذشته بیش از «۵۰۰۰ شهروند کرد» توسط نهادهای حکومتی جمهوری اسلامی بازداشت شده اند که هویت «۱۲۰۰ نفر» از آن ها مشخص شده است.
 
شلیک گاز اشک آور به سوی معترضان در خاش:
 
‌ویدیوهایی که به دست بی‌ بی‌ سی فارسی رسیده اند، نشان می‌ دهند روز جمعه ۴ آذر، نیروهای امنیتی در خاش در سیستان و بلوچستان، به سوی معترضان گاز اشک آور شلیک می‌ کنند.
 
حمایت تظاهر کنندگان زاهدان از تظاهر کنندگان کردستان:
 
مانند هفته‌ های گذشته پس از نماز جمعه اهل سنت زاهدان تظاهرات بزرگ اعتراضی در این شهر برگزار شده است.
 
معترضان در زاهدان شعارهایی در حمایت از اعتراضات کردستان داده‌ اند.
 
معترضان در یکی از شعارهایشان می‌ گویند: «کرد و بلوچ برادرند، تشنۀ خون رهبرند». 
 
آنها همچنین درحمایت از کردستان شعار می‌ دهند: «کردستان، کردستان، حمایتت می‌ کنیم»
 
بی توجهی علی خامنه ای به نامۀ محمد خاتمی:
 
محمد علی ابطحی، از فعالان سیاسی اصلاح‌ طلب در ایران، از مکاتبه محمد خاتمی با رهبر جمهوری اسلامی خبر داد، اما گفت، به او بی‌ توجهی شده است.
 
آقای ابطحی در اینستاگرامش نوشته: «در اعتراضات اخیر، علیرغم مکاتبۀ آقای خاتمی با رهبری و ملاقات اصلاح‌ طلبان با مسئولان عالیرتبه برای جلوگیری از خشونت و اصلاح امور، نشانه‌ا ی از اینکه خواسته‌ ها مورد توجه حاکمیت قرار گرفته باشد، نیست، که کاش بود».
 
آقای خاتمی به تازگی گفته است، سرنگونی جمهوری اسلامی «ناممکن و نامطلوب» است.
 
او در سال‌ های اخیر بارها مواضع مشابهی گرفته است و حتی در جریان جنبش سبز خواهان عذرخواهی معترضان از «ظلم» به نظام و رهبری شده بود. با وجود این تلاش‌ های آقای خاتمی و دیگر چهره‌ های مشابه، رهبر جمهوری اسلامی و دستگاه‌ های وابسته به او، کوچکترین امتیازی به اصلاح‌طلبان نمی‌ دهند.
 
اصلاح‌ طلبان از اعتراضات سراسری دی ۱۳۹۶ و سر گرفتن شعار «اصلاح‌ طلب، اصول‌گرا/ دیگر تمام است ماجرا» بسیاری از هواداران خود را هم از دست داده‌ا ند.
 
در انتخابات ریاست جمهوری قبلی، اصلاح‌ طلبان از ناصر همتی حمایت کردند که تنها ٣ درصد أای آورد که این موضوع دستمایۀ تحقیر و تمسخر اصلاح‌ طلبان بوده است.
 
تقویت یگان‌ های زرهی سپاه پاسداران در غرب و شمال غرب ایران:
 
محمد پاکپور، فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران، اعلام کرده است که این نیروی نظامی، یگان‌ های زرهی خود را در غرب و شمال غرب ایران تقویت می‌ کند.
 
جمعیت کُرد و ترک ایران ساکن آن مناطق هستند. مناطق کردنشین، بویژه شاهد شدیدترین سرکوب‌ های اعتراضات جاری بوده‌ اند و استان کردستان پس از سیستان و بلوچستان، صحنه مرگبارترین برخوردهای نیروهای امنیتی بوده است.
 
آقای پاکپور گفته است، ممانعت از ورود اعضای «گروهک‌ های تجزیه طلب مستقر در اقلیم شمال عراق» دلیل تشدید حضور امنیتی سپاه است.
 
در تصاویری که در روزهای اخیر از جوانرود و مهاباد منتشر شدهاند، استفاده از سلاح‌ های نیمه سنگین مانند دوشکا علیه معترضان بی دفاع دیده می‌ شود.
 
گروه‌ های کرد ایرانی، عمدتاً به دنبال افزایش اختیارات محلی و خودمختاری هستند، اما این سیاست را در چهارچوب مرزهای کنونی و بدون هدف جدایی از ایران دنبال می‌ کنند.
 
بیانیه دانش‌ آموختگان دانشگاه علامه طباطبایی درباره برخوردهای امنیتی و بی‌خبری از صحرا رضایی:
 
شماری از دانش‌ آموختگان دانشگاه علامه طباطبایی با امضای بیانیه‌ ای نسبت به برخوردهای امنیتی با دانشجویان هشدار داده و از «تمامی اساتید و مسئولانی که اندکی وجدان در وجود خود احساس می کنند» خواسته‌ اند تا برای احقاق حقوق دانشجویان تلاش کنند.
 
این بیانیه به صحرا رضایی، دانشجوی افغان که مدتی است ناپدید شده نیز پرداخته است.
 
در این بیانیه آمده «در حالی‌که ۳۱ روز از بازداشت صحرا رضایی شهروند افغانستانی و دانشجوی روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی می‌گذرد، او بعد از بازداشت هیچ تماسی با خانواده خود نداشته و خانواده صحرا بارها به بازداشتگاه‌ ها و بیمارستان‌ ها و حتی سردخانه‌ ها برای پیدا کردن زنده یا حتی جنازه دخترشان مراجعه کرده‌ اند، اما خبری از او در دست نیست».
 
امضا کنندگان بیانیه، که در حساب‌ های انجمن دانشجویان متحد منتشر شده است، از عدم همکاری مقام‌ های دانشگاه در پیگیری وضعیت خانم رضایی انتقاد کرده‌ اند.
 
صحرا رضایی روز ۲۶ مهر ۱۴۰۱ و همزمان با حضور سخنگوی دولت ابراهیم رئیسی در دانشگاه علامه طباطبایی پس از تماسی که از دانشگاه با خانواده خود گرفت، ناپدید شده است.
 
هستی امیری، محمد خانی، ملیکا قراگوزلو، میلاد عبدی، حسین برزو، جمشید مظفری، هدی توحیدی، نازیلا معروفیان، مجید مسافر و مجید دری از دیگر دانشجویانی هستند که در این بیانیه به برخورد امنیتی با آنان اعتراض شده است.
 
هشدار کارکنان نیروگاه سنندج درباره استقرار مأموران امنیتی داخل نیروگاه:
 
شماری از کارگران نیروگاه سیکل ترکیبی سنندج با انتشار بیانیه‌ ای درباره استقرار مأموران امنیتی در این نیروگاه هشدار داده‌ اند.
 
این کارگران ضمن توصیف اعتراضات جاری به عنوان «قیامی رادیکال و فراگیر» درباره پیامدهای احتمالی «استقرار نیروهای نظامی و شبه نظامی در داخل نیروگاه و فراهم کردن فضایی امنیتی، ایجاد مزاحمت و تشویش برای کار کردن و نیز ایجاد شبهه و حساسیت برای روستا های قلیان و ننله در همجواری نیروگاه» هشدار داده‌ اند.
 
آنها در این بیانیه، که کانال تلگرامی اتحادیه کارگران آزاد آن را منتشر کرده است، خواهان خروج نیروهای امنیتی از نیروگاه شده اند و گفته‌اند که «نیروگاه سنندج و هر مرکز تولیدی به مثابۀ بخشی از ثروت مردم نیازی به حضور نیروهای غیر همکار ندارد و تأمین امنیت محل کار به عهدۀ خود کارگران آن محل کار و مردم همجوار است».
 
استفاده مأموران نظامی و شبه نظامی جمهوری اسلامی از اماکن و وسایل غیرنظامی برای مقاصد امنیتی، یکی از محورهای انتقاد از آنان است. بخصوص استفاده از آمبولانس و نا امن کردن بیمارستان‌ ها به شدت محکوم شده است.
 
بازداشت آمنه زمانی در یورش "مأموران" به جلسۀ شبکه یاری کودکان کار:
 
فعالان مدنی در ایران می‌ گویند که مأموران امنیتی به یک جلسه شبکه یاری کودکان کار حمله کرده و یکی از فعالان حقوق کودک را بازداشت کرده‌ اند.
 
بنابر این گزارش‌ ها، آمنه زمانی، فعال حقوق کودک، در این هجوم مأموران بازداشت شده است. رفتار مأموران در حمله به جلسۀ ظهر روز پنجشنبه ۳ آذر شبکه یاری کودکان کار، خشن و ارعاب آمیز توصیف شده است.
 
مأموران به جز بازداشت خانم زمانی، وسایل الکترونیکی فعالان شبکه یاری را هم ضبط کرده‌ اند.
 
شبکه یاری یک تشکل مردم نهاد است که اعضا آن را انجمن‌ های حامی کودکان تشکیل می‌ دهند و شماری از داوطلبان و مدیران این تشکل‌ ها در جلسۀ آن حاضر بوده‌ اند.
 
تاکنون اطلاعی از محل نگهداری آمنه زمانی و نهاد بازداشت کنندۀ او در دسترس نیست.
 
بیش از ۱۴ هزار نفر را بازداشت کرده‌ اند و صدها نفر از روزنامه‌ نگاران، فعالان مدنی، ورزشکاران، هنرمندان و چهره‌ های سیاسی در میان بازداشت شدگان هستند.
 
برادر جمشید مختاری جونقانی خواستار معرفی قاتل برادرش:
 
بهنام مختاری جونقانی، برادر جمشید که در جریان اعتراضات اردیبهشت ۱۴۰۱ در جونقان کشته شد، با انتشار ویدیویی از معرفی نشدن قاتل برادرش انتقاد کرده است.
 
او می‌گوید که پس از کشته شدن برادرش، خانواده پیکر او را در یخ نگه داشته بودند، به این شرط پیکرش را تحویل مسئولان استان و شهرستان فارسان داده‌ اند که قسم خورده‌ اند قاتل او را معرفی کنند. ب
 
به گفته بهنام مختاری، با گذشت ۶ ماه از این اتفاق، «هیچگونه اقدامی روی پرونده انجام نشده است، جز اینکه اطلاعات سپاه نامه‌ ای روی پرونده فرستاد و گفت که دادسرای فارسان و پلیس آگاهی، لطفاً با ما به صورت محرمانه نامه‌ نگاری کنید. ما حاضریم با شما همکاری‌ کنیم». 
 
مسمومیت گستردۀ غذایی در دانشگاه صنعتی اصفهان:
 
«شوراهای صنفی دانشجویان کشور» در کانال تلگرامی خود از مسمومیت گسترده در میان دانشجویان خوابگاه دانشگاه صنعتی اصفهان «به دلیل کیفیت غیراستاندارد غذا» در شب چهارشنبه دوم آذر، خبر داده است.
 
بر اساس این گزارش، بسیاری از دانشجویان به بهداری دانشگاه منتقل شده اند و «جمعیت دانشجویان مسموم شده به گونه ای است که امکانات بهداری دانشگاه توان پشتیبانی ندارد».
 
یک دانشجوی این دانشگاه به بی‌ بی‌ سی گفت که صدها نفر در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه مسموم شده اند و بسیاری به بیمارستان های اطراف دانشگاه، از جمله «شهید اشرفی» و «۹ دی» منتقل شده اند.
 
دانشگاه صنعتی اصفهان، از جمله دانشگاه هایی است که در ٢ ماه اخیر بارها صحنه اعتراضات ضدحکومتی بوده و دانشجویان هدف حمله مأموران دولتی قرار گرفته اند.
 
به گفته این دانشجو، دانشجویان کارزاری برای برکناری رئیس دانشگاه راه انداخته اند.
 
حمایت معترضان در اکباتان به زبان کردی از کردستان:
 
‌ویدیوهایی از اکباتان تهران در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده اند که نشان می‌ دهند، معترضان شامگاه سوم آذرماه به خیابان رفتند و شعارهایی در حمایت از کردستان، مهاباد، و همچنین «مرگ بر دیکتاتور» سرمی‌ دهند.
 
شعار در هفت‌ حوض و تهرانپارس در حمایت از کردستان:
 
ویدیوهای ارسالی از محله‌ های هفت‌حوض و تهرانپارس در تهران نشان می‌ دهند که معترضان شامگاه ۳ آذر به خیابان رفته در حمایت از کردستان و مهاباد شعار می‌ دهند.
 
در این ویدیوها شعارهایی، از جمله «از کردستان تا تهران جانم فدای ایران» و «مهاباد، کردستان، جانم فدای ایران» شنیده می‌ شود.
 
معاون سیاسی وزیر خارجه رژیم ولایت فقیه: مهسا امینی کشته نشده، بلکه فوت کرده است!
 
علی باقری، مذاکره کننده ارشد هسته‌ ای ایران و معاون سیاسی وزیر خارجه ایران در تازه‌ ترین اظهار نظر گفته است که «مهسا امینی کشته نشده، بلکه فوت کرده است».
 
آقای باقری همچنین تأکید کرد که «آمار و ارقامی که در ارتباط با تلفات حوادث اخیر ایران منتشر می‌ شوند، چنین داده‌ هایی قطعاً صحت ندارند».
 
وی بدون اشاره به تعداد کشت ه‌شدگان حوادث اخیر توسط نیروهای امنیتی و ارائۀ آماری در خصوص آنها، گفت که «طبق آمار رسمی، ۵۰ نفر از نیروهای پلیس در اغتشاشات به شهادت رسیده‌ اند و چند صد نفر دیگر نیز زخمی شده‌ اند».
 
گفتنی است که مقامات جمهوری اسلامی از ابتدای اعتراضات پس از مرگ مهسا امینی، مرگ کشته شدگان شناخته شده را به دلیل‌ های دیگری اعلام می‌ کنند تا بدین ترتیب نیروهای امنیتی را تبرئه کنند.
 
از جمله این دلایل ساختگی مرگر، می‌ توان به «بیماری زمینه‌ ای» برای مهسا امینی، «خودکشی» برای سارینا اسماعیل‌ زاده و نیکا شاکرمی و «مسمومیت ناشی از الکل» برای نگین عبدالملکی و «اُوِر دوز» و «مصرف دارو» برای یلدا آقا فضلی و یا «گاز گرفتگی توسط سگ» برای اسراء پناهی اشاره کرد.
 
حمایت از کردستان در گلشهر کرج:
 
بر اساس ویدیوی ارسالی به بی‌بی‌سی امشب ۳ آذر معترضان در کرج تجمع و اعتراض کرده و شعارهایی علیه حکومت و در راستای همبستگی سر دادند. 
 
در ویدیویی که در شبکه‌ های اجتماعی از گلشهر کرج منتشر شده است، یکی از معترضان می‌ گوید که معترضان برای حمایت از مهاباد و جوانرود به خیابان آمده‌ اند.
 
دفن شبانۀ پیکر شمال خدیری‌ پور در حضور نیروهای حکومتی:
 
گزارش ها از ارومیه حاکیست که دستگاه های حکومتی پیکر شمال خدیری‌ پور، شهروند ٣٢ ساله، که بعد از زخمی شدن در جریان اعتراضات در تیراندازی مأموران درگذشت را تحویل خانواده اش داده اند. 
 
شبکه حقوق بشر کردستان پیشتر گزارش داد، آقای خدیری‌ پور روز پنجشنبه سوم آذر به دلیل شدت جراحات در بیمارستان خمینی ارومیه جان خود را از دست داد.
 
گزارش می‌ شود که پیکر این شهروند پنجشنبه شب در ارومیه به خانواده‌ اش تحویل داده شد و «شمار زیادی از نیروهای حکومتی آنها را به سوی مهاباد همراهی می‌ کنند تا شبانه و مخفیانه پیکرش را خاکسپاری کنند».
 
تظاهرات ایرانیان مونترال کانادا در همبستگی با جنبش مردم در ایران:
 
ویدیوهای ارسالی از مونترال کانادا نشان می‌ دهند که در تجمعی در حمایت از معترضان از ایران، شعارهایی از جمله «خامنه‌ ای بداند، بزودی سرنگون است» داده می‌ شود.
 
معترضان همچنین خطاب به یونیسف می‌ گویند که آیا «نابیناست و نمی‌ بیند که در ایران مردم را می‌ کشند».
 
گروهی از علمای سیستان و بلوچستان خواستار برگزاری رفراندوم با حضور ناظران جهانی:
 
علمای شهرستان های راسک، آشار و سرباز بزرگ در سیستان و بلوچستان در پایان نشست خود در قطعنامه ای به شدت از شرایط امروز ایران انتقاد کرده اند و خواستار رسیدگی به موضوع «سرهنگ متجاوز شهرستان چابهار به دختر مظلوم دشتیاری» شده اند.
 
این قطعنامه کشتار معترضان در زاهدان، خاش و شهرهای کردنشین را محکوم می کند و خواستار محاکمه «تمامی قاتلان هموطنان ما در جای جای ایران عزیز» می شود.
 
آنها می نویسند: «بیش از ٢ ماه است که کشور بحرانی ترین وضعیت خود را سپری می کند. ملتی که سال ها از ناکارآمدی، فساد و ظلم می‌ نالیدند، اکنون برای پایان این وضع موجود، به خیابان آمده اند، متأسفانه به جای اینکه فریاد آنها شنیده شود و به حقوق قانونی شان رسیدگی گردد، ماشه تفنگ به روی آنها چکانده، و جوانان نازنین غرق در خون به سینه قربستان سپرده می شوند».
 
آنها در این قطعنامه یازده درخواست را مطرح کرده اند که اولین آنها برگزاری رفراندوم آزاد «با نظارت متنفذین مردمی و حضور ناظرین جامعه جهانی جهت روشن شدن خواست و انتخاب مردم» است.
 
آنها همچنین خواستار توقف فوری دستگیری ها و سرکوب معترضان می شوند و می گویند حکومت باید اجازه دهد، معترضان «بدون مزاحمت مأمورین سرکوبگر» برای بیان نارضایتی تجمع کنند.
 
بر اساس این بیانیه، اتهام های «واهی» علیه معترضان، مثل «تجزیه طلبی» و «مرتبط ساختن آنها با کشورهای خارجی»، شکنجه و اعتراف گیری تلویزیونی باید متوقف شود.
 
آنها خواستار آزادی همۀ زندانیان سیاسی، عقیدتی و معترضین، از جمله مولانا فضل الرحمن کوهی که ٣ سال است زندانی شده است، می شوند.
 
آزادی ماموستا محمد خضرنژاد، مولانا حافظ عبدالرحیم، مولانا امان الله بلوچی، سایر علما و روحانیت شیعه و سنی، و دانش آموزان و دانشجویان زندانی، از دیگر خواسته های این گروه است.
 
آنها تأکید می کنند که «کشور نباید وابسته به یک حزب، مذهب، دین و تفکر خاص باشد» و می گویند که نهادها حق دخالت در عزل و نصب ائمه جمعه و جماعات و مدیران مدارس را ندارند.
 
در بند ششم این قطعنامه آمده است: «موضوع سرهنگ متجاوز شهرستان چابهار به دختر مظلوم دشتیاری هرچه سریعتر حل و فصل و سرانجام به مجازات قانونی رسانده شود».
 
اوایل مهر ماه مولانا عبدالغفار نقش بندی، امام جمعه موقت راسک، از قوۀ قضائیه خواست، خیلی زود به پرونده «تجاوز یک فرمانده انتظامی به دختری نوجوان» رسیدگی کند که ظاهراً پاسخی دریافت نکرده است. این موضوع باعث نا آرامی در منطقه شده است.
 
تیراندازی مأموران "امنیتی" در محله‌ ای در دهدشت:
 
ویدیویی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده اند که گفته می‌ شود مربوط به تیراندازی به سمت معترضان محله جابر سیتی است. 
 
هرانا نوشته است که تاریخ ضبط آن مربوط به اعتراضات مردمی سه شنبه شب ۱ آذرماه است. در این ویدیو، افراد لباس شخصی دیده می‌ شوند که به نظر می‌ رسد به فردی که اسلحه در دست دارد می‌ گویند به کدام سمت شلیک کند.
 
در روزهای اخیر تصاویر بسیاری از سرکوب خونین معترضان در شهرهای کردستان، کرمانشاه و آذریجان غربی، منتشر شده اند.
 
آتش زدن بیلبورد هفته بسیج در یزد:
 
ویدیویی از یزد به دست بی‌ بی‌ سی رسیده که نشان می‌ دهد، بنر تبلیغات حکومتی هفتۀ بسیج، آتش زده شده است. 
 
محل ویدیو میدان مدرسی و زمان آن حدود ساعت ۱۱ شب سوم آذر، عنوان شده است.
 
سازمان «بسیج مستضعفین» پنجم آذر ۱۳۵۸ تشکیل شد و به این مناسبت هر سال در ایران یک هفته به عنوان «بسیج» نامیده می‌ شود.