Uncategorised

دولت آمریکا بخشی از تحریم‌های نفتی ونزوئلا را لغو کرد

Naft o Gaz-Venezoela

«وزارت خزانه‌داری ایالات متحده روز شنبه اعلام کرد که به شرکت نفتی شورون، دومین شرکت بزرگ نفتی آمریکا، مجوزی شش ماهه برای استخراج نفت در ونزوئلا و صادرات آن به بازار آمریکا را داده است.»
 
رویترز می‌گوید، وزارت خزانه‌داری آمریکا امتیازات دیگری به این شرکت فعال در ونزوئلا اعطا کرده است. اما محدودیت‌هایی نیز برای دادن پول نقد به حکومت ونزوئلا اعمال کرده است.
 
مقامات آمریکایی در این زمینه گفته‌اند، این مجوز به‌گونه‌ای طراحی شده است که اجازه نمی‌دهد شرکت دولتی نفت و گاز ونزوئلا «پترولئوس دی ونزوئلا» از فروش نفت شرکت شورون درآمدی به دست آورد.
این مجوز برای شش ماه صادر شده است و می‌تواند پس از این مدت دوباره تمدید شود.
 
شرکت نفتی شورون نیز در بیانیه‌ای گفته است: مجوز صادر شده توسط دولت ایالات متحده «شفافیت بیشتری را به بخش نفت ونزوئلا خواهد داد» و به این شرکت اجازه می‌دهد از فروش نفتی که در حال حاضر در سرمایه‌گذاری مشترک خود با «پترولئوس دی ونزوئلا» تولید می‌شود، بهره مند شود.
 
بعد از تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ونزوئلا در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی و اروپایی مانند انی، رپسول، «او ان جی سی» هند و حتی شورون آمریکا نتوانسته‌اند میلیاردها دلار بدهی خود از دولت ونزوئلا را دریافت کنند.
 
به دنبال این تحریم‌های آمریکا در سال ۲۰۱۹ ، شورون معافیتی برای باز پرداخت بدهی‌های خود دریافت کرد. اما اما این معافیت یک سال بعد به حالت تعلیق درآمد. قبل از این تحریم‌ها، چهار شرکت مشترک «پترولئوس دی ونزوئلا» به همراه شورون حدود ۲۰۰ هزار بشکه در روز نفت خام تولید و به سراسر جهان صادر می‌کردند.
 
این مجوز برای کاهش تحریم نفتی ونزوئلا همزمان با توافق نمایندگان حکومت نیکلاس مادورو با مخالفان در مکزیکو سیتی صادر شده است. دو طرف توافق کرده‌اند که سازمان ملل بر پروژه‌های اجتماعی «توزیع غذا، بهداشت و زیرساخت‌ها» در این کشور نظارت کند.
قرار است برخی از منابع مسدود شده ونزوئلا برای تامین مالی پروژه‌های اجتماعی آزاد شود.
 
به دنبال پیروزی نیکلاس مادورو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۸ ، مخالفان نتیجه این انتخابات را نپذیرفتند و آن را غیرآزاد و همراه با تقلب اعلام کردند.
 
آمریکا و بیش از ۵۰ کشور جهان نیز با اعلام حمایت از خوان گوایدو به عنوان رئیس جمهوری موقت ونزوئلا، خواستار کناره‌گیری نیکلاس مادورو از قدرت شده‌ بودند.
 
 
 
منبع خبر: سایت رادیو فردا