Uncategorised

ابراز نگرانی خانواده آرش صادقی از وضعیت جسمانی او در زندان

sadeghi arashخانواده آرش صادقی، زندانی سیاسی که به سرطان مبتلاست، نسبت به وضعیت او در زندان جایی که از مراقبت های پزشکی محروم مانده ابراز نگرانی کرده اند.

در روزهای اخیر با ابراز نگرانی حسین، پدر آرش صادقی، از وضعیت او کارزاری در شبکه های اجتماعی در حمایت از این فعال اجتماعی به راه افتاده است.

نام این فعال از ابتدای نوامبر بیش از یک و نیم میلیون بار در توییتر استفاده شده است.

به گزارش خانواده و نزدیکان آرش صادقی حال او که مبتلا به سرطان استخوان است در زندان وخیم است و به درمان، دارو و رژیم غذایی خاص خود دسترسی ندارد.

آرش صادقی بارها بازداشت و زندانی شده است و همواره در زمینه حقوق زندانیان و حقوق بشر به فعالیت‌هایش ادامه داده است.

او اردیبهشت ماه گذشته بعد از تحمل پنج سال و نیم مجازات حبس از زندان رجایی شهر کرج آزاد شده بود با این حال بعد از شروع اعتراضات سراسری علیه حکومت جمهوری اسلامی بار دیگر بازداشت شد.

آقای صادقی در تابستان سال ۲۰۱۶ در دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی، توهین به رهبری، تشکیل گروه‌های غیر قانونی و تبلیغ علیه نظام به ۱۵ سال حبس محکوم شد و با لازم الاجرا شدن حکم ۴ سال حبس تعلیقی جمعا ۱۹ سال حکم زندان دارد.

او همسر گلرخ ابراهیمی ایرایی، دیگر زندانی وجدان است که برای نوشتن داستانی منتشر نشده درباره سنگسار با حکمی غیابی به ۶ سال زندان محکوم شد.

آقای صادقی ابتدا در سال ۱۳۸۸ بازداشت شد. در زمانی که موقتا از زندان آزاد بود، ماموران برای بازداشت او به خانه‌اش رفتند که به گفته فعالان حقوق بشر، همین "یورش ماموران امنیتی" موجب سکته مادر آقای صادقی و در نهایت مرگش شد.

او بار دیگر در خرداد ماه سال ۱۳۹۵ بازداشت و برای تحمل حبس به زندان اولین منتقل شد. مقام های جمهوری اسلامی او را در مهر ماه سال ۱۳۹۶ به زندان رجایی شهر کرج که به خاطر استاندارد پایین نگهداری زندانیان مورد انتقاد است منتقل کردند.

او در سال ۹۶ در اعتراض به بازداشت دوباره همسرش گلرخ ایرایی برای بیش از هفتاد روز در اعتصاب غذا بود که به گزارش هرانا "صدمات جبران ناپذیری به سلامت جسمی او وارد کرد."

آرش صادقی در زندان به سرطان استخوان "کندروسارکوما" دچار شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

اما گروه های حقوق بشر می گویند محرومیت او از ادامه درمان در دوران حبس باعث بروز مشکلات جسمی بسیاری شد.

به گزارش گروه های حقوق بشری پزشکان معالج آرش صادقی معتقد بودند که او باید هر چهار ماه یک بار پس از عمل جراحی به بیمارستان اعزام و دوره‌های درمانی را طی می‌کرد.

منبع: بی بی سی