Uncategorised

کمپین حقوق بشر: اعتصابات سراسری در صنایع کلیدی ایران

kamiun-daran
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران می‌گوید که ماه نوامبر نقطه عطفی در اعتصابات سراسری ایران بود به طوری که در این ماه حداقل در ۲۰ شهر از ۱۲ استان اعتصاب روی داده است. از شهریور تا کنون حداقل ۱۲ فعال کارگری بازداشت شدند.
کمپین بین‌المللی حقوق بشر در ایران طی اطلاعیه‌ای از اعتصابات گسترده در بخش‌های کلیدی کارگری در ایران خبر داده است. بر اساس این گزارش بخش‌های کلیدی صنایع نفت، حمل و نقل عمومی، کامیونداران و کارگران کارخانه‌ها در دوماه اخیر به اعتصابات سراسری پیوسته‌اند.

هادی قائمی، مدیر اجرایی این کمپین در این باره گفته است: «این کارگران ستون فقرات اقتصاد ایران هستند. این واقعیت که بسیاری از کارگران در اعتصاب هستند در حالی که رهبران کارگری در میان هزاران نفری هستند که از ماه سپتامبر بازداشت شده‌اند، میزان نارضایتی علیه حکومت را نشان می‌دهد.»
بر اساس یافته‌های کمپین بین‌المللی حقوق بشر، کارگران اعتصابی علاوه بر تمرکز روی حقوق معوقه پرداخت‌نشده‌شان، شعار "مرگ بر دیکتاتور" نیز سر می‌دهند. از جمله آنها ویدئویی است که از تظاهرات رانندگان کامیون در ترمینال اکبرآباد تهران در روز اول آذر منتشر شد.

در روز دوم آذر (۲۳ نوامبر) اتحادیه تشکل‌های کامیون‌داران و رانندگان ایران بیانیه‌ای را منتشر و در آن اعلان اعتصاب و اعتراض کرد. در این بیانیه ضمن اشاره به انبوه مشکلات و معضلات این صنف آمده است: «ما چطور می‌توانیم با این مشکلات سازش کنیم در حالی که الان تمامی مردم برای حق‌خواهی بلند شده‌اند.»
این اتحادیه از روز ۵ آذر اعلان اعتصاب سراسری کرده و از همه همکاران در سراسر کشور خواسته تا در این اعتصابات شرکت کنند.
هادی قائمی درباره این فراخوان می‌گوید: «این اعتصابات که هم‌زمان با اعتراضات سراسری زنان و مردان علیه جمهوری اسلامی رخ می‌دهد نشان دهنده شجاعت غیرقابل وصف در مواجهه با خشونت دولتی است. این افراد نیازمند همبستگی بین‌المللی هستند.»

هادی قائمی همچنین به کارزاری اشاره کرده که تابستان امسال برای اخراج ایران از فدراسیون بین‌المللی کار تهیه شد. هم‌زمان با نشست سالانه سازمان بین‌المللی کار از ۲۷ مه (ششم خرداد) به مدت دو هفته، شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران و شمار دیگری از تشکل‌های صنفی با انتشار طوماری خواستار اخراج نمایندگان جمهوری اسلامی ایران از هیات مدیره سازمان بین‌المللی کار شدند.
بر اساس بیانیه کمپین بین‌المللی حقوق بشر بخش‌هایی که از شهریورماه با آغاز اعتراضات سراسری تا کنون به اعتصابات پیوسته‌اند، از این قرارند: صنعت نفت و گاز، باربری، حمل و نقل عمومی، خودروسازی، صنایع فولاد، تولید لوزم خانگی، پتروشیمی و صنایع غذایی و تنقلات.

اعتصاب در ۲۰ شهر از ۱۲ استان
بنا بر اطلاعات این کمپین، ماه نوامبر نقطه عطف اعتصابات سراسری بوده و در حداقل ۲۰ شهر از ۱۲ استان ایران اعتصاب روی داده است؛ استان‌های تهران، یزد، کرمانشاه، کردستان، اصفهان، هرمزگان، فارس، خوزستان، بوشهر، قزوین، البرز و آذربایجان شرقی.

کمپین بین‌المللی حقوق بشر نوشته فعالیت‌های مسالمت‌آمیز کارگری در جمهوری اسلامی ایران به عنوان جرمی علیه امنیت ملی تلقی می‌شود و این فعالان با خطر دستگیری و صدور احکام سنگین روبرو هستند.
این کمپین نام ۱۲ فعال کارگری را که از شهریورماه تا کنون بازداشت شده‌اند منتشر کرده است: داود رضوانی در تهران، عرفان کهزاد در کرج، ندا ناجی در تهران، عابد توانچه در تهران، مظفر صالح‌نیا در سنندج، لطف‌الله احمدی در سنندج، زانیار دباغیان در سنندج، خبات دهدار در سنندج، امیر چمنی در تبریز، حسین کوشی در تبریز، کامران ساختمانگر در سنندج و صالح زمانی در سنندج.

در همین مدت، رضا شهابی، عضو سندیکای رانندگان شرکت واحد که از اردیبهشت ماه در زندان به سر می‌برد در روز ۶ آذر به دلیل وخامت حالش به بیمارستان خمینی تهران متقل شد.
همچنین نسرین جوادی دیگر فعال کارگری زندانی نیز از روز سوم آذر دچار آنفولانزای شدید شده و به خدمات مناسب پزشکی دسترسی ندارد.
هادی قائمی می‌گوید: «جمهوری اسلامی با زیر گذاشتن اصول اساسی، نهادهای بین‌المللی را به سخره می‌گیرد. این نهادها برای حفظ اعتبار خود باید اقدام فوری علیه دولت ایران انجام دهند.»
.
منبع: دویچه وله