Uncategorised

واکنش ایران به اظهارات رییس‌جمهور چین در عربستان/ دومین بیانیه چین در یک روز، اینبار در رابطه با جزایر سه گانه

Chin-Shoraye hamkari Khalij Fars

«روز گذشته، در پایان نشست سران عربستان و چین در ریاض بیانیه مشترکی صادر شد. در این بیانیه، دو طرف بر لزوم تقویت همکاری‌های مشترک برای تضمین صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران توافق کردند و از ایران خواستند با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی همکاری کند و رژیم عدم اشاعه را حفظ کند و بر لزوم احترام به اصل حسن همجواری و عدم مداخله در امور داخلی کشور‌ها تاکید کردند.»
 
انتخاب: محمد جمشیدی معاون سیاسی دفتر رئیسی در توییتر نوشت: همکاران چینی به یاد داشته باشند که وقتی سعودی و آمریکا از گروه های تروریستی داعش و القاعده در سوریه حمایت کردند و با تجاوز نظامی وحشیانه یمن را ویران کردند، این ایران بود که با تروریست ها جنگید تا ثبات و امنیت در منطقه مستقر شود و تروریسم به شرق و غرب تسری نیابد.
 
«موضع گیری چین علیه تمامیت ارضی ایران»
به فاصله یک روز از صدور بیانیه مشترک چین و عربستان٬ این کشور در رابطه با جزایر سه گانه بیانیه مشترکی با کشورهای جنوبی خلیج فارس منتشر کرد.
 
در بیانیه پایانی نشست اجلاس مشترک سران چین و شش امیرنشین حوزه خلیج فارس که در پایتخت عربستان برگزار شد، از «پرونده هسته‌ای، موشک‌های بالیستیک، پهپادهای نظامی و حمایت از گروه‌های تروریستی» به عنوان مشکلات حوزه خلیج فارس در روابط با ایران یاد شده است.
در بند ۱۲ این بیانیه مشترک آمده است: «رهبران از تلاش‌های مسالمت‌آمیز شامل ابتکارها، پیشنهادهای امارات برای رسیدن به راهکار صلح آمیز برای مسأله سه جزیره تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی،از راه مذاکرات ۲جانبه بر مبنای قوانین بین‌المللی حمایت می‌کنند.»
چین در شرایطی پای این بیانیه را امضا کرده‌است که جمهوری اسلامی ایران جزایر سه‌گانه را جز جدایی ناپذیر از خاک ایران و ادعاهای امارات در مورد این سه جزیره را مردود و غیرقابل مذاکره می‌داند.
 
روز گذشته نیز چین و عربستان در بیانیه مشترکی از جمهوری اسلامی خواستند از مداخله در امور داخلی کشورها خودداری کرده و با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز همکاری کند. به گزارش خبرگزاری رویترز در آخرین روز از سفر رئیس جمهوری چین به عربستان سعودی پس از دیدار شی جین‌پینگ رئیس‌ جمهور چین با محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در ریاض ، دو کشور از جمهوری اسلامی همچنین خواستند به «رژیم منع اشاعه» تسلیحات هسته‌ای و نیز «اصول حسن همجواری» احترام بگذارد.
 
در بیانیه مشترکی که روز جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱ منتشر شد دو کشور بر لزوم تقویت همکاری‌ها برای تضمین ماهیت صلح‌آمیز برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی توافق کردند.
 
در ادامه این بیانیه مشترک با تاکید بر اهمیت تعهد شبه‌نظامیان حوثی تحت حمایت جمهوری اسلامی به آتش‌بس از حوثی‌ها خواسته شده که با نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن و ابتکارها و تلاش‌ها برای برقراری صلح در یمن همکاری کنند.
چین و عربستان سعودی همچنین بر «اهمیت ثبات» در بازار نفت تاکید کردند.