Uncategorised

سازمان ملل: در یمن بیش از ۱۱ هزار کودک کشته یا زخمی شده‌اند

kudakane jamanیونیسف برای مبارزه با بحران انسانی در یمن به ۴۶۰ میلیون یورو نیاز دارد. تاکنون بیش از ۱۱ هزار کودک در جنگ داخلی یمن کشته، معلول یا زخمی شده‌اند. آتش‌بسی که در آوریل ۲۰۲۲ منعقد شد در اوایل اکتبر به پایان رسید.

بر اساس گزارش سازمان ملل متحد، از زمان تشدید جنگ داخلی یمن در حدود هشت سال پیش، بیش از ۱۱ هزار کودک در یمن کشته، معلول یا مجروح شده‌اند. نهاد بین‌المللی حمایت از کودکان "یونیسف" روز دوشنبه ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) گفت: «شمار واقعی قربانیان این مناقشه به احتمال بسیار بیشتر است.»
کاترین راسل، مدیر یونیسف گفت: «هزاران کودک جان خود را از دست داده‌اند و صدها هزار نفر دیگر در معرض خطر مرگ ناشی از بیماری‌های قابل پیشگیری یا گرسنگی قرار دارند.»
به گفته این نهاد سازمان ملل متحد، حدود ۲،۲ میلیون کودک یمنی دچار سوءتغذیه حاد هستند. از هر چهار کودک یک کودک زیر پنج سال سن دارد و بیشتر آنها در معرض خطر ابتلا به وبا، سرخک و سایر بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن هستند. تقریباً چهار هزار پسر نوجوان نیز از سال ۲۰۱۵ به عنوان کودک‌سرباز به جنگ اعزام شده‌اند.

آتش‌بس به پایان رسید

در گزارش پیشین سازمان ملل رقم کودکان کشته، مجروح یا معلول شده در یمن ۱۰ هزار و ۲۰۰ نفر عنوان شده بود. راسل گفت: «برای اینکه کودکان در یمن حتی کوچک‌ترین شانسی برای آینده‌ای مناسب داشته باشند، طرف‌های درگیر، جامعه بین‌المللی و همه افراد دارای نفوذ باید اطمینان حاصل کنند که از آنها محافظت و حمایت می‌شود».

به همین دلیل "به فوریت" برای مقاله با بحران انسانی به ۴۸۴،۴ میلیون دلار ( بیش از ۴۶۰ میلیون یورو) نیاز است.

در این فقیرترین کشور شبه جزیره عربستان، جنگ نیابتی میان نیروهای دولتی تحت حمایت کشورهای عربی و شورشیان شیعه حوثی مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران در جریان است. آتش‌بسی که در آوریل ۲۰۲۲ اجرایی و دو بار تمدید شد، در اوایل اکتبر به پایان رسید.

بر اساس گزارش سازمان ملل، حدود ۳۸۰ هزار نفر از زمان آغاز درگیری‌ها کشته شده‌اند که بیشتر آنها در نتیجه مستقیم درگیری‌ها بوده‌اند. میلیون‌ها نفر دیگر بی‌خانمان و مجبور به فرار شده‌اند. سازمان ملل جنگ و پیامدهای آن در یمن را به عنوان بدترین بحران انسانی جهان اخیر طبقه‌بندی کرده است.