Uncategorised

در پی معلق شدن تفاهم‌نامه استرداد از سوی بلژیک، جمهوری اسلامی شهروند بلژیکی را به ۲۸ سال زندان محکوم کرد

beljiki-mahkoum
یک سخن‌گو به‌نیابت از خانواده اولیویه واندکاستیل، کنش‌گر بلژیکی در امور بشردوستانه، روز چهارشنبه خبر داد که او توسط رژیم جمهوری اسلامی به ۲۸ سال زندان محکوم شده‌است.
اولیویه ون اشتایرتگم، با تاکید بر این‌که اطلاعاتی از اتهام‌های وارده در اختیار ندارد، به خبرگزاری فرانسه گفت که دولت بلژیک آن‌ها را از صدور چنین حکمی مطلع کرده‌است.
او با اشاره به این‌که اولیویه از ماه فوریه در یک سلول انفرادی محبوس است، اظهار کرد که خانواده این امدادگر در امور بشردوستانه، پس از دریافت این خبر تازه، ویران شده‌است.

سخن‌گوی خانواده واندکاستیل همچنین گفت که هیچ راه‌حلی که قابل جایگزینی باشد، وجود ندارد. او افزود: می‌توانید مجسم کنید؟ اگر راهی وجود نداشته باشد، اولیویه تا سال ۲۰۵۰ در زندان خواهد ماند، او در آن‌‌زمان تقریبا ۷۰ ساله خواهد شد.
خانواده اولیویه واندکاستیل می‌گویند که او بیست و چهارم فوریه در تهران بدون هیچ دلیلی بازداشت شد.
از سوی دیگر روز پنج‌شنبه هفدهم آذرماه دادگاه قانون اساسی بلژیک یک «تفاهم‌نامه بلژیکی‌ایرانی برای انتقال محکومان» را که دولت بلژیک در ماه ژوئیه به‌واسطه همراهی پارلمان مصوب کرده‌بود، معلق کرد.

این تفاهم‌نامه امکان مبادله اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی را که در بلژیک به ۲۰ سال زندان محکوم شده‌بود، با دولت ایران فراهم می‌کرد.
به‌گفته خبرگزاری فرانسه، با معلق شدن این تفاهم‌نامه، امکان استرداد اولیویه واندکاستیل نیز از دست رفت و اکنون خانواده اولیویه در مورد امکان بازگشتش به‌شدت ناامید شده‌اند.
معاهده انتقال که در ماه مارس ۲۰۲۲ میان بروکسل و تهران بلافاصله پس از دستگیری اولیویه واندکاستیل امضا شد، موضوع اعتراض‌های متعدد مخالفان ایرانی تبعیدشده، در بلژیک بوده‌است.

در نگاه مخالفان، متنی که تصویب شد، راه را برای تسلیم‌ بروکسل به تهران و عفو احتمالی اسدالله اسدی، دیپلماتی ایرانی که در سال ۲۰۲۱ در بلژیک دادگاهی شد، باز می‌کند.
اسدی به‌دلیل هدایت یک عملیات برنامه‌ریزی شده "تروریستی" علیه مخالفان رژیم حاکم بر ایران، به تحمل ۲۰ سال زندان محکوم شده‌است.

هفته پیش در جریان یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل، ناتالی واندکاستیل، خواهر این زندانی امدادگر از «شکنجه روانی وصف‌ناپذیر» که برادرش متحمل شده‌است گفت. او اظهار کرد که اولیویه، در یک «نبرد حقوقی و سیاسی» که میان جمهوری اسلامی ایران و بلژیک درگرفت، به «گروگان» گرفته شده‌است.
ناتالی افزود: از ۲۹۰ روز پیش، ارتباطات انسانی با اولیویه قطع شده است {...} روزها می‌گذرد و خانواده‌مان از هم می‌پاشد.
او گفت: ما غمگینیم، ویرانیم، دست‌ها و پاهایمان به‌واسطه این بی‌عدالتی قطع شده‌است.
ناتالی این حرف‌‌ها را در حضور مادرش بر زبان آورد که او نیز از شدت احساسات، چشمانش قرمز شده‌بود.
.
منبع: رادیو فرانسه