Uncategorised

شعار "بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی" در زاهدان/ مولوی عبدالحمید: کسی که نکشته اعدام نکنید - کودکان را آزاد کنید

Abdolhamid-molavi بی بی سی فارسی: مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های نماز جمعه این هفته با ابراز تاسف از«اتهام محاربه و حکم اعدام» برای دکتر حمید قره‌ حسنلو گفت: «جامعه پزشکی ایران همه نگران و پریشان حکم ایشان است. او و خانواده‌ اش آزاد بشوند».
 
حمید قره‌ حسنلو همراه با ۴ نفر دیگر به اتهام «نقش داشتن» در قتل یک بسیجی «با ضربات چاقو» به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده است. همسر او، فرزانه قره‌ حسنلو نیز به «۲۵ سال حبس نفی بلد در اهواز» محکوم شده «به نحوی که تحت مراقبت بوده و با هیچ کس معاشرت و ملاقات نداشته باشد».
 
در نماز جمعه هفته گذشته هم آقای عبدالحمید با غیر شرعی خواندن حکم اعدام برای معترضان گفته بود:«کجای شریعت گفته که برای کشته شدن یک بسیجی، به پنج نفر حکم اعدام دهید؟»
 
به گفته او: «کسی که قتل نکرده و فقط راهی را بسته و چاقویی زده، از نظر قرآنی و شرعی قتل او صحیح نیست».
 
آقای عبدالحمید در ادامۀ خطبه‌ ها از تعلیق دانشجویان معترض انتقاد کرد و گفت: «دانشجویانی که سر و صدایی می کنند، اعتراضی می کنند. بگذارید حرفشان را بزنند و درس بخوانند و بیایند کلاس. آن ها را از علم و دانشگاه محروم نکنید».
 
او خطاب به حکومت گفت: «به ملت بیندیشید. نمی‌ شود حکومت کرد وقتی ملت ناراضی باشد. این ملتی که ٣ ماهه تمام است که اعتراض دارد هم در داخل، هم در خارج از ایران.»
 
امام جمعه سنی های زاهدان با اشاره به زندانی شدن کودکانی که در اعتراضات اخیر دستگیر شده اند گفت: « این ها را آزاد کنید. این ها سن بسیار پایینی دارند. این‌ ها کودک هستند. سخت نگیرید. محاربه اعلام نکنید. حتی اگر محارب هم بودند نباید اعدام بشوند. جوانانی که کسی را نکشتند نباید اعدام و قصاص شوند. آیات قرانی می گویند اگر کسی، کسی دیگر را کشته باید قصاص کرد که این بهترین برداشت از آن آیات است. کسی که کسی را نکشته، نباید اعدام شود».
 
به نظر می‌ رسد اشاره آقای عبدالحمید به اعدام محسن شکاری و مجیدرضا رهنورد در تهران و مشهد است که به اتهام محاربه اعدام شدند.
 
مولوی عبدالحمید در ادامه با بیان روایاتی از پیامبر اسلام گفت: «دینی که در آن گذشت و مسامحه نباشد، اگر در دینی ترحم نباشد، آن دین روحی ندارد و در آن خیری نیست.»
 
عبدالحمید اسماعیل‌ زهی در بخش دیگری از خطبه‌ های نماز جمعه با ابراز خرسندی از همدلی مردم با مردم استان های مرزی گفت: «تا پیش از این بعضی مردم ایران نسبت به همدیگر بی‌ تفاوت بودند و اگر همدلی داشتند هم، کم‌ رنگ بود. ساکنان شهرهای بزرگ مثل تهران شاید به مردم ساکن شهرهای مرزنشین و حاشیه‌ نشین نگاه محبت‌ آمیز و همدلی‌ ای که امروز هست را نداشتند».
 
در اعتراضات اخیر ایران، معترضان بارها با سردادن شعارهایی مانند «از زاهدان تا کردستان، جانم فدای ایران» با مردم مناطق کردنشین و بلوچ نشین پس از سرکوب‌ های حکومتی ابراز همدردی کردند.
 
آقای اسماعیل‌ زهی با اشاره به بازداشت همراه با خشونت ٢ روحانی سنی کردستان در خانه هایشان خواستار آزادی شان شد. او همچنین خواستار آزادی ٢ روحانی بلوچ، مولانا کوهی و مولانا عبدالغفار نقشبندی شد.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان خطبه ها از کشته شدن مولوی عبدالواحد ریگی نیز ابراز تأسف کرد.
 
پیش ازاین شورای تأمین استان سیستان و بلوچستان در بیانیه‌ ای اعلام کرده بود که مولوی عبدالواحد ریگی روز پنجشنبه ۱۷ آذر «توسط افراد ناشناس ربوده» و کشته شده است.
 
مولوی ریگی از چهره‌ های شناخته شده اهل سنت در استان سیستان و بلوچستان و امام جماعت مسجد امام حسین خاش بود.
 
با پایان نماز جمعه اهل سنت این هفته در زاهدان، جمعیت انبوهی از معترضان به خیابان ریخته و شعارهایی علیه حکومت سر دادند.
 
معترضان در زاهدان شعار دادند «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی». یک شعار دیگر معترضان این بود «این ملت آزادی می‌ خواهد، کشور آبادی می‌ خواهد.
 
شهروندان در سیستان و بلوچستان از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران هدف سرکوب مأموران مسلح حکومت بوده‌ اند. سازمان حقوق بشر ایران که مقر آن در نروژ است می گوید از زمان شروع اعتراضات سراسری در ایران، در مجموع ۱۱۸ نفر در سرکوب معترضان در استان سیستان و بلوچستان کشته شده‌ اند.