Uncategorised

پرونده هسته ای ایران؛ احتمال سفر مدیرکل آژانس به تهران در اوایل ژانویه

در پی عدم شفاف سازی ایران در مورد وجود آثار اورانیوم غنی شده و ارائه توضیحات معتبر از لحاظ فنی برای وجود ذرات اورانیوم با منشأ انسانی در «تورقوزآباد»، «ورامین» و «مریوان» مذاکرات برای احیای توافق هسته ای متوقف شد. در تلاش برای برداشتن این مانع و سرگیری مذاکرات یک هیئت فنی از کارشناسان آژانس به دعوت سازمان انرژی اتمی ایران، عازم ایران شد.اما، بنا به گزارش پولیتیکو هیچ پیشرفتی در دیدار روز یکشنبه این هیئت برای مذاکره بر سر آنچه آخرین مانع باقیمانده برای توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای ایران می‌خوانند، حاصل نشد.

به گزارش پولیتیکو مقامات ایرانی ایده دعوت از رافائل گروسی، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی را برای بازدید از تهران در دیدار روز یکشنبه با کارشناسان آژانس مطرح کردند.

grossi rafaelبه گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، در ادامه این مطلب آمده است: به گفته دو دیپلمات ارشد اروپایی، گروسی، که آخرین بار ۹ ماه پیش به این کشور سفر کرده بود، ممکن است در اوایل ژانویه به تهران برود تا همچنان به ایران برای همکاری با آژانس در تحقیقات طولانی مدت این نهاد درباره برنامه هسته‌ای گذشته ایران فشار آورد.

هیچ پیشرفتی در روز یکشنبه برای مذاکره بر سر آنچه آخرین مانع باقیمانده برای توافق بر سر احیای توافق هسته‌ای ایران می‌خوانند، حاصل نشد.

مقامات ایرانی سه سال است که در مقابل تحقیقات آژانس سنگ اندازی کرده اند و نتوانسته اند توضیحات «از لحاظ فنی معتبر» ارائه کنند.