Uncategorised

دفاع علی شمسی‌ پور از شیوه‌ نامه جدید برای دانشجویان و نسبت دادن آنها به خارج و ضد انقلاب!

Daneshjou-1 رادیو فردا: در واکنش به انتقادهای گسترده دانشجویان و استادان از آیین‌نامه انضباطی جدید در دانشگاه‌ ها، سخنگوی وزارت علوم از آن دفاع کرد و آیین‌نامه پیشین را «نامتناسب» با اعتراضات دانشجویی اخیر عنوان کرد.
 
به گزارش «اعتماد‌آنلاین»، علی شمسی‌ پور، روز جمعه،‌ دوم دی، اعتراضات اخیر در دانشگاه‌ها را «بی‌سابقه» خواند و ضمن تاکید بر ضرورت «به‌‌روزرسانی» آیین‌نامه انضباطی دانشجویان «متناسب با وضعیت امروز دانشگاه‌ها» گفت: «مدیریت دانشگاه‌ها و کمیته‌های انضباطی بر مبنای تغییر رویکرد اغتشاشات اخیر باید ابزار در دست داشته باشند و تغییرات آیین‌نامه انضباطی جدید، متناسب‌سازی این ابزار است که به صورت حداقلی اتفاق افتاده است.»
 
مقامات جمهوری اسلامی همواره از واژه «اغتشاشات» برای اشاره به اعتراضات مردمی و دانشجویی استفاده می‌کنند.
 
در آیین‌نامه انضباطی جدید که روز یکم آذر با امضای وزرای علوم و بهداشت به دانشگاه‌ها ابلاغ شد، مجازات‌هایی که برای دانشجویان «متخلف» در نظر گرفته شد، شدیدتر شده و تا «اخراج کامل دانشجو از دانشگاه»، «اخراج دانشجو از دانشگاه با محرومیت از تحصیل در کلیه دانشگاه‌ها تا پنج سال» و «ابطال پایان‌نامه و رساله و مدرک تحصیلی» افزایش یافته است.
 
همچنین در این آیین‌ نامه، مواردی هم که به عنوان «تخلف» ذکر شده گسترش یافت و بویژه محدودیت‌ های شدیدتری در زمینه فعالیت دانشجویان در محیط دانشگاه و فضای مجازی در نظر گرفته شد.
 
ابلاغ آیین‌ نامه جدید انتقادهای گسترده دانشجویان و استادان دانشگاه را در پی داشت، از جمله ده‌ ها عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در نامه‌ ای به رئیس این دانشگاه ضمن اعتراض به این آیین‌نامه خواستار بازگشت به شیوه‌نامه قبلی شدند.
 
در این نامه خطاب به رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، از «بازنگری تنگ‌ نظرانه شیوه‌ نامه اجرایی آیین‌ نامه انضباطی»، بعنوان «ابزاری برای خاموش ساختن صدای اعتراضات دانشجویان» نام برده و گفته شد که در آن «اصول به شکلی ویرایش یافته که به جای آنکه برخورد انضباطی را حتی از دادرسی منصفانه قضایی، به نگاه تربیتی-پرورشی تلطیف کند، بسیاری حقوق دانشجو به‌ عنوان متهم را حذف و اصل را بر سرعت دادرسی و اثر پیشگیرانه از طریق تشدید مجازات‌ها کرده است.»
 
دانشگاه‌ های ایران از ابتدای سال تحصیلی و همزمان با آغاز اعتراضات سراسری در پی مرگ مهسا امینی در اواخر شهریورماه به یکی از کانون‌های اصلی این اعتراضات تبدیل شد. در این اعتراضات، دانشجویان شعارهایی را بویژه علیه رهبر جمهوری اسلامی سر دادند.
 
اما پس از حمله نیروهای حکومتی به دانشگاه‌ها و سرکوب خشونت‌ بار اعتراض‌ ها، بازداشت، تعلیق و ممنوع‌الورود کردن صدها دانشجو، دانشجویان معترض با شدت بخشیدن به اعتراض‌ ها، خواستار خروج نیروهای حکومتی از دانشگاه‌ ها، برداشتن فشار از دانشجویان،‌ آزادی فوری بازداشت‌ شدگان و ابطال احکام صادره علیه دانشجویان از سوی مسئولان دانشگاه و دستگاه قضائی شدند.
 
علی شمسی‌ پور، سخنگوی وزارت علوم، در دفاع از «ممنوع‌ الورود شدن» تعدادی از دانشجویان از آن به عنوان «یک عامل بازدارنده» با هدف «آرام کردن دانشگاه‌ ها» نام برد و گفت: «رؤسای دانشگاه‌ ها مجاز هستند که متناسب با اتفاقی که افتاده است، اجازه ورود به دانشجویی را ندهند».
 
آقای شمسی‌ پور در ادامه دانشجویان را به «خشونت» متهم کرد و با ادعای ارتباط اعتراضات دانشجویی با «تشکیلات و شبکه‌ های خارج از کشور» از حضور «نیروهای غیردانشگاهی» در دانشگاه‌ها دفاع کرد و به صورت تلویحی تهدید کرد که در صورت عدم پایبندی دانشجویان به آیین‌ نامه‌ ها، «متناسب با رفتار متخلفان نسبت به اجرای قوانین انضباطی اقدام می‌ شود».
 
مقامات جمهوری اسلامی ایران در حالی دانشجویان را به خشونت متهم می‌ کنند که گزارش‌ های تصویری متعددی از بکارگیری اسلحه و باتوم از سوی نیروهای حکومتی و لباس‌ شخصی در دانشگاه‌ ها منتشر شده و دانشجویان بارها از استفاده از گاز اشک‌آور از سوی این نیروها خبر داده‌ اند.
 
بر اساس اعلام کمیته پیگیری وضعیت بازداشت‌ شدگان، تاکنون بازداشت حدود ۶۷۰ دانشجو از دانشگاه‌ های مختلف کشور تأیید شده، اما تاکنون آماری از تعداد دقیق دانشجویان اخراجی و تعلیق‌ شده منتشر نشده است.
 
***
 
علی شمسی‌ پور: دانشجویان ... مصونیت ندارند هیچ صنفی نباید مصونیت داشته باشد - اگر این دیدگاه که نتوان با یک استاد برخورد کرد وجود داشته باشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌ شود1
 
اعتمادآنلاین: علی شمسی پور، سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ما در وقایع اخیر شاهد برخی تخلفات بودیم که در محیط دانشگاهی بی‌ سابقه بوده است. لذا آئین‌ نامه قبلی تناسبی با وقایع اخیر نداشت و نیازمند به روزرسانی متناسب با وضعیت امروز دانشگاه‌ ها بود.
 
به گزارش ایسنا، علی شمسی‌ پور درباره ممنوع‌الورود شدن تعدادی از دانشجویان به محیط دانشگاه‌، گفت: در حوادث اخیر عده‌ ای از دانشجویان، قوانین و مقررات حاکم بر دانشگاه‌ ها را زیرپا گذاشته‌ اند. با تخلف‌ هایی که در درون دانشگاه‌ ها اتفاق می‌ افتد، بر مبنای قوانین و مقررات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برخورد می‌ شود. همانطور که ما بر مبنای قانون، مخالف حضور نیروهای غیردانشگاهی در محیط دانشگاه هستیم، برمبنای همان قانون باید به آئین‌ نامه‌ ها و قوانین دانشگاهی پایبند باشیم و متناسب با رفتار متخلفین نسبت به اجرای قوانین انضباطی اقدام کنیم.
 
وی با بیان اینکه تذکر و گفتگو برای برخورد با متخلفان همواره در گام اول، در دستور کار قرار می‌ گیرد، گفت: برخی از تخلف‌ های دانشجویان در حوادث اخیر، ویژه و بی‌ سابقه است. این تخلف‌ ها مانند مسائل همیشگی و معمول دانشگاه‌ ها نیست و نسبت به سال‌ های گذشته متفاوت است.
 
به گفته سخنگوی وزارت علوم، در حوادث اخیر بعضاً هم‌ گامی و هم‌ نوایی مستقیم با ضد انقلاب را شاهد بودیم. همچنین در جریان اتفاقات اخیر، ارتباط با تشکیلات و شبکه‌ های دشمنان رسانه‌ ای و غیر رسانه‌ ای خارج از کشور و کار تشکیلاتی، خط‌ دهی مستقیم دشمن و همراهی از درون دانشگاه‌ ها را تجربه کردیم.
 
وی افزود: همچنین خشونت‌ های کلامی و رفتاری بی‌ سابقه‌ ای از طرف برخی از دانشجویان مشاهده شد.
 
شمسی‌ پور همچنین خاطر نشان کرد: بروز مسائلی از این دست سبب می‌ شود که برخورد متناسب با رفتار دانشجویان با آنها صورت گیرد.
 
به گفته وی، فرآیند صدور حکم زمان‌ بر است، چرا که پرونده انضباطی تشکیل می‌ شود و برای صدور حکم به کمیته انضباطی می‌ رود. در ادامه دانشجو نسبت به حکم صادر شده اعتراض می‌ کند، سپس کمیتۀ انضباطی پس از تجدید نظر، حکم صادر می‌ کند.
 
به گفته وی، رؤسای دانشگاه‌ ها مجاز هستند که متناسب با اتفاقی که افتاده است، اجازۀ ورود به دانشجویی را ندهند. البته ممنوع الورودی یک حکم قطعی نیست.
 
سخنگوی وزارت علوم با بیان اینکه ممنوع‌ الورودی به نحوی می‌ تواند یک عامل بازدارنده برای دانشجویان باشد، گفت: به هر حال دانشگاه‌ ها را باید از این طریق آرام کنیم.
 
وی ادامه داد: دانشجویان هم‌ مانند اساتید، پزشکان و روحانیون مصونیت ندارند، هیچ صنفی نباید مصونیت داشته باشد. برخورد محترمانه با حفظ جایگاه و شئون اجتماعی لازم است. به طور مثال، دادگاه ویژه روحانیت در کشور وجود دارد که با روحانیون متخلف برخورد می‌ کند و برخی از این برخوردها بسیار جدی است.
 
رئیس حوزه ریاست وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ادامه داد: هیئت‌ های انتظامی نیز با اساتید متخلف برخورد می‌ کنند و اینگونه نیست که به صرف اینکه فرد یک استاد است، نتوان با وی برخورد کرد. اگر چنین دیدگاهی وجود داشته باشد، سنگ روی سنگ بند نمی‌شود و حقوق دانشجویان و کارکنان زیر سؤال می‌رود.
 
وی با بیان اینکه اگر تخلفی صورت گرفته، متناسب با نوع تخلف باید با آن برخورد کرد و در این موضوع هیچ شکی نیست، تصریح کرد: اتفاقات درون دانشگاه‌ ها مزید بر علت شد تا از ظرفیت‌ های قانونی استفاده شود.
 
سخنگوی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در پاسخ به پرسشی درباره تبیین آیین‌ نامه جدید انضباطی، گفت: طبیعی است که کمیته‌ های انضباطی متناسب با اتفاقاتی که می‌ افتد، ابزار در دست داشته باشند.
 
شمسی‌ پور در پایان با بیان اینکه باید ابزار مناسب در دست وجود داشته باشد، خاطرنشان کرد: ما در وقایع اخیر شاهد برخی تخلفات بودیم که در محیط دانشگاهی بی سابقه بوده است. لذا آئین‌ نامه قبلی تناسبی با وقایع اخیر نداشت و نیازمند به روز رسانی متناسب با وضعیت امروز دانشگاه‌ ها بود. مدیریت دانشگاه‌ ها و کمیته‌ های انضباطی بر مبنای تغییر رویکرد اغتشاشات اخیر باید ابزار در دست داشته باشند. تغییرات آیین‌ نامه انضباطی جدید، متناسب‌ سازی ابزار است که به صورت حداقلی اتفاق افتاده است.

در این رابطه