Uncategorised

وزارت خارجه آلمان: آلمان دلیلی برای احیای مذاکرات متوقف شده برجام نمی بیند

vezarat kharejeh allemagneبنا بر گزارش خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه، کریستوفر برگر، سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان، روز چهارشنبه در جمع خبرنگاران در برلین، با اعلام اینکه از دیدگاه کشورش، در حال حاضر هیچ نشانه یا دلیلی برای از سرگیری مذاکرات هسته ای ایران وجود ندارد، تاکید کرد که "آلمان بارها به صراحت اعلام کرده است که این مذاکرات در حال حاضر انجام نمی شود".

سخنگوی وزارت امور خارجه آلمان تاکید کرد که تمرکز اصلی برلین، نه بر شروع سریع مذاکرات هسته‌ای ایران، بلکه بر حمایت از جنبش اعتراضی در ایران است:

تمرکز ما در حال حاضر روی مذاکرات نیست. متوجه مردمی که در خیابان‌های ایران قیام کرده‌اند تا بتوانند در آزادی و عزت زندگی کنند، و روی فشار بر تهران از طریق تحریم‌های جدید برای توقف ظلم به مردم است.

آلمان، هفته گذشته، بعد از ورود هیئت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تهران در راستای تحقیقات درباره آثار اورانیوم غنی‌شده در تاسیسات هسته‌ای مخفی ایران، از جمهوری اسلامی خواسته بود تا «اراده سیاسی» خود را برای برطرف کردن این بن‌بست نشان دهد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مستقر در وین، سال‌هاست که از ایران می‌خواهد درباره وجود آثار اورانیوم غنی‌شده در سه سایت اعلام‌نشده‌اش توضیح داده و درخواست «دسترسی به مکان‌ها و مواد» و همچنین جمع‌آوری نمونه‌ کرده است.

تهران بارها مدعی شده که آثار اورانیوم غنی شده مذکور از خارج وارد ایران شده است. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اعلام کرده که در صورت عدم همکاری تهران در راستای شفاف‌سازی، نمی تواند صلح‌آمیز بودن و اصالت و یکپارچگی برنامه هسته ای ایران را تضمین کند. ایالات متحده و متحدان غربی این کشور می‌گویند که مذاکرات احیای برجام به دلیل مطرح کردن «خواسته‌های فرابرجامی» توسط تهران به بن بست خورده است.

منبع: رادیو بین المللی فرانسه


در این رابطه