Uncategorised

دودستگی میان فرماندهان نظامی در قبال سرکوب/ حمید اباذری: سرداران بزرگی کم آوردند و مقابل آقاشان ایستادند

Sepah-Pasdaran2-1 رادیو فردا: ویدئویی در شبکه‌ های اجتماعی منتشر شده است که در آن، حمید اباذری، مشاور فرمانده کل سپاه، اذعان می‌ کند که فرماندهان ارشد و «مسئولان درجه یک نظام» مقابل علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، «ایستادند».
 
در این ویدئو که روز پنجشنبه، هشتم دی، منتشر شد و گفته می‌ شود بخشی از سخنرانی پخش شدۀ اباذری از شبکه تبرستان (شبکه استانی صدا و سیما در مازندران) است، به نظر می‌ رسد که او از عدم تأیید رفتار حکومت با معترضان، از سوی روحانیون بلندپایه و همچنین فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، انتقاد می‌ کند.
 
این فرماندۀ ارشد سپاه پاسداران در این ویدئو می‌ گوید: «امروز داریم می‌ بینیم چه بزرگانی، چه خواصی کم آوردند».
 
او بدون آنکه از روحانیِ خاصی نام ببرد، ادامه می‌ دهد: «آقا جان، تو اینقدر القاب پشت سرت هست، کلی بیت ات، برو و بیا دارد، چرا حرف نمی‌ زنی؟»
 
بر اساس گزارش رسانه‌های اجتماعی، این سخنرانی روز سه‌ شنبه ششم دی، از صدا و سیما پخش شد، اما با این حال، تاریخ دقیق این سخنرانی مشخص نیست.
 
آخرین گزارشی که در رسانه‌ های داخل کشور از سخنرانی‌ های اباذری منتشر شده اند، مربوط به اواخر مهرماه سال جاری است که بر اساس گزارش این رسانه‌ ها، او در آن زمان در مصلی قائم‌ شهر در استان مازندران دربارۀ اعتراضات سراسری سخنرانی کرد.
 
اعتراضات سراسری در ایران در روز ۲۶ شهریورماه پس از مرگ مهسا امینی آغاز شد و به سرعت ماهیتی ضدحکومتی به خود گرفت. این اعتراضات با وجود سرکوب مرگبار و خونین همچنان به شکل‌های مختلف ادامه دارد.
 
مشاور فرمانده سپاه در این ویدئو همچنین از دودستگی میان فرماندهان ارشد نظامی، در جمهوری اسلامی در قبال سرکوب اعتراضات خبر می‌ دهد.
 
او می‌ گوید: «کسان زیادی را دیدیم، بریدند. به چشم خود دیدم، سرداران بزرگی که کم آوردند ... مقابل ارزش‌ ها ایستادند، مقابل آقاشان [خامنه‌ای] ایستادند، مقابل نظام ایستادند».
 
اباذری از فرد خاصی نام نبرد، اما تأکید کرد که «مسئولین درجه یک نظام» در میان این افراد بودند.
 
پیشتر در بخشی از بولتن‌ های محرمانۀ خبرگزاری فارس که به دست بلک‌ ریوارد، هک شد، در خبرنامۀ مورخه ۱۹ آذرماه، آمده بود که رهبر جمهوری اسلامی در دیدار با غلامعلی حدادعادل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و یکی از نزدیک‌ ترین افراد به خود، گلایه کرده است «که چرا برخی خواص سکوت کردند؟»
 
از این سخنرانی مشخص نیست که اشارۀ مشاور فرمانده سپاه به کدام مسئول جمهوری اسلامی است، اما برخی از مقام‌ های جمهوری اسلامی، از جمله محمود احمدی‌نژاد که اکنون عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام است، در جریان اعتراضات جاری سکوت کردند.
 
همچنین پس از اعدام اولین معترض به اتهام «محاربه»، برخی از روحانیون سخنانی در انتقاد از قوه قضائیه مطرح کردند.
 
علی خامنه‌ ای در همان هفته‌ های آغازین اعتراضات، کشورهای خارجی، بویژه آمریکا و اسرائیل را به دست داشتن در اعتراضات متهم کرد.
 
اما مقام‌ های آمریکایی در رد این اتهام، تأکید کردند که این اعتراضات، نتیجۀ عملکرد خود جمهوری اسلامی است.