Uncategorised

اعدام علیرضا اکبری مشاور و معاون وزیر دفاع علی شمخانی در حکومت محمد خاتمی

edam بهار نیوز: رسانه‌ نزدیک به نیروی قدس سپاه، از اعدام علیرضا اکبری در صبح پنجشنبه خبر داده است.
 
به نوشته صابرین نیوز، «علیرضا اکبری که اطلاعات مهمی در حوزه‌های نظامی، هسته‌ ای، دیپلماتیک و سیاست‌های منطقه‌ای ایران را در اختیار سرویس جاسوسی انگلیس قرار داده بود، صبح امروز اعدام شد».
 
این در حالیست که خبرگزارهای رسمی حکومتی و میزان «رسانه قوه قضائیه» هنوز این خبر را تأیید نکرده‌ اند.
 
گفتنی اینکه، یک روز پس از تأیید حکم اعدام علیرضا اکبری در دیوان عالی کشور، به اتهام جاسوسی برای بریتانیا، خبرگزاری تسنیم، از رسانه‌ های نزدیک به سپاه پاسداران چند ویدئو از اظهارات او را منتشر کرد. در این ویدئو ها که روز پنج‌شنبه، ۲۲ دی ماه منتشر شدند، معاون سابق وزارت دفاع از نحوه ارتباط خود با مأموران اطلاعاتی بریتانیا و اطلاعاتی که در اختیار آنها قرار داده سخن می‌ گوید. اکبری در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی مشاور و معاون وزیر وقت دفاع، علی شمخانی بود که اکنون دبیر شورای عالی امنیت ملی است.
 
مقام ارشد وزارت دفاع از اواخر دهه هشتاد خورشیدی در بریتانیا اقامت داشته و ضمن کسب شهروندی این کشور به فعالیت‌های اقتصادی مشغول بوده است. او سال ۱۳۹۸ به اتهام جاسوسی بازداشت و به اعدام محکوم شد.
 
وزارت اطلاعات دولت ابراهیم رئیسی روز چهارشنبه در بیانیه‌ ای علیرضا اکبری را "یکی از مهم‌ترین عوامل نفوذی سرویس جاسوسی" بریتانیا خواند.
 
اکبری متولد سال ۱۳۴۰ بوده و به گزارش برخی خبرگزاری‌ ها، برادر «شهید» است و سابقه ۷۰ ماه جبهه دارد. او سوابقی چون معاون حوزه روابط خارجی وزارت دفاع، همکار دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، مشاور فرمانده نیروی دریایی، مسئول حوزه دفاعی و امنیتی مرکز تحقیقات وزارت دفاع، مسئول سازمان نظامی اجرای قطعنامه ۵۹۸، رئیس بخش مطالعات دفاع وزارت دفاع، مشاور امور استراتژیک وزیر دفاع و فعالیت در مرکز تحقیقات استراتژیک ریاست‌ جمهوری را در کارنامه خود دارد. 
 
اکبری از نزدیکان علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی، به شمار می‌ رفت و برخی رسانه‌ ها گمانه‌ زنی کرده‌ اند که بازداشت و صدور حکم اعدام برای او، احتمالاً به معنای پایان کار شمخانی نیز باشد.