Uncategorised

مولوی عبدالحمید: مشکلات کشور با سخنرانان و مداحان حل نمی‌ شوند - پاسخ به محمد جواد لاریجانی

abdolhamid molavi بی بی سی فارسی: مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، گفت، مشکلات کشور با سخنرانان و مداحان حل نمی‌ شوند، نیاز به گفتگو با نخبگان و سیاستمداران منتقد است».
 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر امام جمعه اهل سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید درباره مسئولیت حاکم گفت: «حاکم باید بیدار باشد و نگاهش تنها به یک گروه و قشر نباشد. حاکم باید همۀ ملت را ببیند و به خواستۀ همه توجه کند و مهم است که نگذارد در حق کسی بی‌ عدالتی و ظلم شود.
 
آقای عبدالحمید درحالی غیرمستقیم رهبر جمهوری اسلامی را خطاب قرار داد و از اوضاع حکمرانی انتقاد کرد که آیت‌ الله خامنه‌ ای روز گذشته با مداحان دیدار داشت و گفته بود «احساس برانگیزی مداحی در معرکه های حساس به داد کشور رسید».
 
امام جمعه اهل تسنن زاهدان گفته «راه برون‌ رفت از مشکلات، سرکوب و اعدام نیست. کار مداحان چیز دیگری است و برای حل مشکلات به مغزهای متفکر نیاز داریم».
 
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان از حاکمیت خواسته با این «مردم» مذاکره کند و گفت: «مردم تغییرات بزرگی در زمینه‌ های مختلف می‌ خواهند. این مشکلات علاج و راه‌ حل دارد. دید وسیع می‌ خواهد».
 
امام جمعه اهل‌سنت زاهدان با اشاره به انتقاد برخی مبنی بر اینکه چرا در گذشته این اعتراضات را مطرح نمی‌ کردید، گفته «ما ٣٠ سال است که این حرف‌ ها را می‌ زنیم و بحث امروز نیست. در گذشته در قالب نرم‌ تری بیان می‌ شد، اما حالا شرایط عوض شده اند و صریح‌ تر گفته می‌ شوند. رئیس‌ جمهور و بزرگان وقت ملاقات نمی‌ دهند. اگر این حرف‌ ها را در منبر نگوییم، کجا بگوییم؟ یکی از مسئولان امنیتی به من گفت این حرف‌ ها را به من بگویید. من گفتم شما نظامی هستید. گفتگو باید با افراد سیاسی انجام شود».
 
هفتۀ گذشته رسانه خبری «حال‌ وش» در گزارشی اعلام کرد که مولوی عبدالحمید از سوی نیروهای امنیتی «به شدت تحت فشار» است تا از خطبه‌ های انتقادی دست بردارد، اما آقای عبدالحمید جواب منفی به خواسته آنان داده است.
 
***
 
مولوی عبدالحمید در بارۀ اظهارات اخیر محمد جواد لاریجانی: امیدواریم کسانی که حرف می‌ زنند بفهمند چه حرفی می‌ زنند
 
رادیو فردا: مولوی عبدالحمید در واکنش به اظهارات جنجالی اخیر محمد جواد لاریجانی، از چهره‌ های تندرو حکومتی، علیه مهمترین مسجد اهل سنت استان سیستان و بلوچستان، گفت: «امیدواریم کسانی که حرف می‌ زنند، بفهمند چه حرفی می‌ زنند.»
 
عبدالحمید اسماعیل‌زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، روز جمعه، ۲۳ دی، در  سخنرانی هفتگی خود در نمازجمعه زاهدان بدون آن که مستقیماً از آقای لاریجانی نام ببرد، گفت: «تعجب کردیم چگونه کسی جرأت می‌ کند ادعای اسلامی داشته باشد و خانه خدا را "ضرار" بخواند».
 
بر اساس متون مربوط به دین اسلام، مسجد ضرار در زمان حیات پیامبر اسلام برای دشمنی با او ساخته شده بود.
 
محمد جواد لاریجانی چند روز پیش آقای عبدالحمید را به دامن زدن به «مسائل فرقه‌ ای» متهم کرده و گفته بود: «مسجد مکی امروز به مسجد ضرار تبدیل شده است».
 
مسجد جامع مکی زاهدان، مهمترین مسجد اهل سنت سیستان و بلوچستان است که در سال ۱۳۵۳ توسط عبدالعزیز ملازاده، یکی از روحانیان شناخته شده اهل سنت ایران ساخته شد.
 
اکنون مدیریت این مسجد و حوزه علمیه اهل سنت وابسته به آن بر عهده مولوی عبدالحمید است و او هر هفته نماز جمعه اهل سنت زاهدان را در آنجا برگزار می‌کند.
 
حمله محمد جواد لاریجانی به این مسجد پس از آن بود که مولوی عبدالحمید در واکنش به سرکوب اعتراضات سراسری در ایران، هر هفته در سخنرانی‌ های خود در نماز جمعه، انتقادهایی را علیه سرکوب حکومتی ابراز و از مردم معترض حمایت کرده است.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان تأکید کرد که در مسجد مکی «ضرر هیچ ملت و دولتی در نظر نبوده است» و «اینجا به غیر از خیر مسلمانان، خیر همۀ مردم، در اینجا فکر [دیگری] نمی‌ شود.»
 
مولوی عبدالحمید در واکنش به اتهام‌ ها درباره تفرقه‌ افکنی میان شیعه و سنی نیز گفت که در مسجد مکی «فکر شیعه و سنی نیست، فکر جهان اسلام و مسلمانان است. اینجا برای انسانیت فکر می‌ شود».
 
او بار دیگر بر اظهارات پیشین خود دربارۀ سرکوب اعتراضات سراسری تأکید کرد و خواستار مذاکره حکومت با مردم معترض شد.
 
پس از سخنرانی مولوی عبدالحمید، معترضان در زاهدان بار دیگر تظاهرات کردند و شعارهایی چون «لاریجانی برو گم شو» سر دادند.
 
یشتر مولوی عبدالحمید از اینکه جمهوری اسلامی اجازه نمی‌ دهد، اهل سنت در دیگر شهرهای ایران، بویژه تهران، مسجد مخصوص خود را داشته باشند، انتقاد کرده بود.
 
اظهارات لاریجانی پیشتر واکنش مدیران جامعه مدرسین حوزه‌ های علمیه و امامان جمعه و جماعات چند شهرستان استان سیستان و بلوچستان را نیز برانگیخته بود.
 
آنان در بیانیه‌ ای شدیداللحن، محمد جواد لاریجانی را «یاوه‌ گو و هتاک» خطاب کرده و نوشتند که «اظهارات توهین‌ آمیز» او علیه امام جمعه زاهدان را «با شدیدترین الفاظ» محکوم می‌ کنند.
 
حمله محمد جواد لاریجانی به مولوی عبدالحمید پس از آن صورت گرفت که بر اساس بولتن‌ های هک‌ شده خبرگزاری فارس، علی خامنه‌ ای رهبر جمهوری اسلامی، خواستار «بی‌ آبرو کردن» مولوی عبدالحمید شده است.
 
مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگری از سخنان روز جمعه خود به شرایط به اعتراضات اخیر در ایران پرداخت و تأکید کرد که مردم ایران خواهان آزادی هستند و آنها از آزادی لازم برخوردار نیستند، به طوری که هر انتقاد و اعتراضی که می‌ کنند، برایشان تبعات دارد.
 
وی سپس با اشاره به مشکلات فراگیر و بنیادی مردم ایران گفت که این مسائل «نه با خطبه‌ های ائمه جمعه و وعظ حل می‌شود و نه با مداحی مداحان.»
 
یک روز پیش‌ از این علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در دیدار با گروهی از مداحان مذهبی بار دیگر بر ادعای خود مبنی بر نقش «دشمنان خارجی» در اعتراضات سراسری تأکید کرده و گفته بود: «نقشه‌ دشمن نقشه‌ جامعی بود، اما محاسبه‌‌ اش غلط بود».