Uncategorised

قطع و کمبود گاز و نفت سفید/ مولوی عبدالحمید: با بی‌ توجهی و ناکارآمدی، مردم مشکل گرم‌ کردن دارند

Sarma Kamboud Gaz رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در توئیتی از ناکارآمدی جمهوری اسلامی در تأمین انرژی گرمایشی مورد نیاز شهروندان ایران در زمستان انتقاد کرد.
 
وی علت این ناکارآمدی را «بی‌ توجهی به نخبگان جامعه و گزینش مدیران ناکارآمد» عنوان کرده است.
 
آقای عبدالحمید نوشته: «نتیجه بی‌ توجهی به نخبگان جامعه و گزینش مدیران ناکارآمد آن است که مردم کشوری که روی سفره نفت و گاز نشسته‌ اند، برای گرم‌ کردن منازل خود با سختی و مشکل مواجه هستند».
 
مقام‌ های جمهوری اسلامی که در تابستان و همزمان با تب و تاب مذاکرات احیای برجام، به کشورهای اروپایی طعنه می‌ زدند، به دلیل خودداری روسیه از صادرات گاز به این قاره، «زمستان سختی» خواهند داشت، خود توان تأمین گاز مصرفی مورد نیاز برای تأمین گرمایش در فصل زمستان را ندارند.
 
با این حال مقام‌های جمهوری اسلامی هرگز به ناکارآمدی خود در این حوزه همچون دیگر زمینه‌ ها اعتراف نکرده‌ اند.
 
در شرایطی که گاز خانگی در بخش‌ هایی از کشور قطع شده و بسیاری از شهرها نیز به دلیل کمبود گاز در تعطیلی بسر می‌ برند، روزنامه حکومتی همشهری در روزهای اخیر ضمن ستایش از عملکرد دولت رئیسی در تأمین انرژی، مدعی شد که بحران قطع گاز و برق در کشور به شرایط پایدار رسیده است.
 
این در حالی است که محمد سرگزی، نماینده زابل، زهک و هیرمند در مجلس به ایلنا گفت، در روزهای اخیر، با کمبود گاز مایع و نفت سفید، «شرایط آنقدر سخت بود که در روستاها هیزم و فضولات حیوانی می‌ سوزاندند».
 
وی گفت: «طی چند روز گذشته که دمای هوا تا ۲۰- درجه رسید و طوفان ۱۰۰ کیلومتری هم آمد، ما نتوانستیم نفت سفید و گاز مایع در اختیار مردم بگذاریم که در این سرما بتوانند استفاده کنند. شرایط آنقدر سخت بود که در روستاها هیزم و فضولات حیوانی می‌سوزاندند».
 
سرگزی با اشاره به ادامۀ شرایط سرما، به صراحت گفت که «تا الان هم حرکت موثری از ناحیه دوستان در دستگاه‌های اجرایی صورت نگرفته است.»
 
این نماینده در پاسخ به سؤالی در خصوص پیگیری از مسئولان اجرایی در دولت درباره مشکلات مردم منطقه نیز گفت: «بله، پیگیری کردم، منتها آقای وزیر نفت که گوشی‌شان خاموش بود، آقای [ستاد] بحران که گوشی‌شان خاموش بود، با آقای مخبر [معاون اول ابراهیم رئیسی] تماس گرفتیم رد تماس کردند، همه. اصلاً ما مانده‌ ایم».
 
وی با بیان اینکه «کسی به فکر این مردم نیست، آقا ما مردم همین ممکلت هستیم»، این پرسش را مطرح کرده که «در یک خانه‌ ای بچه‌ ها چطور می‌ توانند شرایط را طاقت بیاورند، وقتی هیچ وسیله گرمایشی‌ ای نیست و نفت و گاز هم که ندارند؟»
 
این انتقادها پس از آن مطرح می‌ شود که در بسیاری از مناطق ایران، گاز برخی شهرها و شمار قابل توجهی از جایگاه‌ های سی‌ ان‌ جی که گاز طبیعی فشرده است، به دلیل کمبود قطع است.
 
ایران در حالی که یکی از بزرگ‌ ترین ذخایر نفت و گاز جهان را در اختیار دارد، اما در بهره برداری از میدان انرژی خود ناموفق بوده است.
 
باوجود ناکارآمدی حاکمیت در تأمین انرژی گرمایشی مورد نیاز شهروندان، وزارت نفت ایران از مردم خواسته به دلیل کمبود گاز، صرفه‌ جویی کنند.
 
جواد اوجی وزیر نفت ایران گفته است: «به محض اینکه وارد خانه می شوم، سریع لباس گرم و جوراب می‌ پوشم و نمی گذارم اسرافی شود».
 
کمبود گاز در هفته‌ های اخیر باعث شده  است که بجای آن از سوخت مازوت در نیروگاه های ایران استفاده شود که این وضعیت به آلودگی شدید هواهای شهرها منجر شده است.
 
کارشناسان هشدار می‌ دهند با کمبود گاز، نیروگاه های حرارتی تولید برق هم ممکن است بزودی دیگر قادر به تولید نباشند.

در این رابطه