Uncategorised

گزارش از صدور حکم اعدام ، بازداشت ، زندان ، رهایی از اعدام و تجمع اعتراضی

hoghughe bashar2

صدور یک حکم اعدام همزمان با رهایی دو زندانی از چوبه دار
خبرگزاری هرانا – یک زندانی مرد در گنبدکاووس توسط دادگاه کیفری به اعدام محکوم شد. از سوی دیگر، دو زندانی در شهرستان های خوی و صحنه که پیشتر در پرونده هایی جداگانه به اعدام محکوم شده بودند، با کسب رضایت اولیای دم از چوبه دار رهایی یافتند. در گزارشی دیگر مسئولان قضایی در استانهای کردستان و خوزستان از رهایی دهها زندانی از اعدام در استان های متبوع خود خبر دادند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، به نقل از فارس، یک متهم در گنبدکاووس از توابع استان گلستان از بابت اتهام قتل به اعدام محکوم شد.
بر اساس این گزارش، این شهروند متهم است که در شامگاه ۲۵ شهریور در جریان یک نزاع دسته جمعی در یکی از روستاهای شهرستان رامیان، “علی سراوانی”، از ماموران نیروی انتظامی را به قتل رسانده بود.
در این گزارش آمده است که این حکم توسط دادگاه کیفری یک گنبدکاووس صادر و پرونده برای فرجام خواهی به دیوان عالی کشور فرستاده شده است.
رهایی یک زندانی از اعدام در خوی
به گزارش خبرگزاری صداوسیما، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی از رهایی یک زندانی از اعدام در شهرستان خوی خبر داد.
ناصر عتباتی گفت: “صبحگاه روز پنجشنبه ۲۹ دی ماه هنگام اجرای حکم اعدام یک محکوم در زندان شهرستان خوی، با تلاش مقامات قضایی و کارکنان زندان، موضوع منجر به مصالحه شد و با گذشت اولیاء دم در زمان اجرای حکم، محکوم علیه از مجازات مرگ رهایی و فرصت دوباره زندگی یافت”.
رهایی یک زندانی از اعدام در شهرستان صحنه
به گزارش ایرنا، رییس دادگستری شهرستان صحنه گفت: “گذشت اولیای دم، فرصت زندگی دوباره را به یک محکوم به اعدام داد”.
صادق عزیزی، اظهار کرد: “به دنبال وقوع یک درگیری در منطقه دربند شهرستان صحنه در سال ۱۳۹۶ متأسفانه یک شهروند متولد ۱۳۸۰ به کما رفته و پس از پنج سال، ابتدای امسال درگذشت”.
وی افزود: “پس از این درگیری، متهم دستگیر و تاکنون در زندان مرکزی کرمانشاه بود که سرانجام پس از تشکیل جلسات متعدد، با وساطت معتمدان و پیگیری‌های سفیران صلح و مسئولان قضایی، اولیای دم از حق قانونی خود گذشتند”.
.............
دستکم پنج تجمع اعتراضی در روز گذشته برگزار شد
خبرگزاری هرانا – امروز یکشنبه ۲ بهمن ماه، مالباختگان صرافی کریپتولند، در مقابل ساختمان دادسرای جرایم اقتصادی در تهران، جمعی از شهروندان دارای معلولیت و خانواده های آنان در مقابل ساختمان مجلس در تهران، بازنشستگان شهرستانهای شوش، هفت تپه و کرخه در مقابل سازمان تامین اجتماعی شوش، کارگران شرکتی شاغل در مجموعه شهرداری‌ های خوزستان در مقابل ساختمان استانداری واقع در اهواز و کارگران خدماتی شهرداری یاسوج در مقابل شورای این شهر در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست به تجمع اعتراضی زدند.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجوعه فعالان حقوق بشر در ایران، امروز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، شماری از مالباختگان صرافی کریپتولند، در مقابل ساختمان دادسرای جرایم اقتصادی در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.
شهروندان معترض با سر دادن شعارهایی از قبیل “مقام قضایی، پول ما رو پس بده” خواستار بازپس‌ گیری اموال خود شدند که حدود ۲ سال از بلوکه شدن آن می‌گذرد.
تجمع اعتراضی افراد دارای معلولیت در تهران
به گزارش خبرگزاری هرانا، امروز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، جمعی از شهروندان دارای معلولیت و خانواده های آنان در مقابل ساختمان مجلس در تهران دست به تجمع اعتراضی زدند.
تجمع این شهروندان در اعتراض به حذف ردیف بودجه قانون حمایت از حقوق معلولان در لایحه بودجه سال ۱۴۰۲ صورت گرفته است.

تجمع اعتراضی بازنشستگان در شوش
به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲ بهمن ماه، جمعی از بازنشستگان شهرستانهای شوش، هفت تپه و کرخه در مقابل سازمان تامین اجتماعی شوش دست به تجمع اعتراضی زدند.
بازنشستگان در این تجمع خواستار اجرای ۲۵ درصد متناسب‌ سازی سال۱۴۰۰، اجرای متناسب‌ سازی سال ۱۴۰۱، پرداخت عیدی کارگری، اجرای ماده ۸۹ تامین اجتماعی و درمان رایگان، اجرای انتخابات کانون بازنشستگان شهرستان، عدم واگذاری بانک رفاه در قالب اصل ۴۴ به بخش خصوصی و دیگر مطالبالشان شدند.

تجمع اعتراضی کارگران شرکتی شاغل در مجموعه شهرداری‌ های خوزستان
به گزارش ایلنا، امروز یکشنبه ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، جمعی از کارگران شرکتی شاغل در مجموعه شهرداری‌ های خوزستان، در مقابل ساختمان استانداری واقع در اهواز، دست به تجمع اعتراضی زدند.
تجمع این کارگران در اعتراض به عدم تحقق وضعیت استخدامی خود از سوی مسئولان و دیگر مطالبات خود صورت گرفته است.
یکی از کارگران با بیان اینکه استانداری خوزستان از تبدیل وضعیت استخدامی کارگران مشمول این طرح خودداری می‌کند، درباره دلیل مخالفت استانداری گفت: “استانداری و سازمان امور شهرداری‌ها با استناد به رایی که ۲۲ شهریور ماه سال جاری از سوی هیات عمومی دیوان عدالت اداری با شکایت یکی از شاکیان خصوصی در استان گیلان صادر شده است، از تبدیل وضعیت استخدامی کارگران مشمول این طرح خوداری می‌کند. طبق ماده ۴ قانون آیین دادرسی و ماده ۱۳ دیوان عدالت اداری اثر ابطال مصوبات از زمان صدور رای هیات عمومی است این در حالی است که همه ما ۲۰۰ کارگر قبل از صدور این رای مراحل قانونی استخدامی خود را پشت سر گذاشته و باید تبدیل وضعیت شویم.”
وی با بیان اینکه در حال حاضر امیدمان به اجرای بخشنامه طرح تبدیل وضعیت استخدامی است که وزارت کشور و سازمان شهرداری‌ها برای تامین امنیت شغلی کارگران آن را به شهرداری‌های کشور ابلاغ کرده‌اند، گفت: “قرار بود موضوع تبدیل وضعیت شغلی ما طی سال گذشته و سال جاری مشخص شود اما سازمان امور شهرداری‌های استان خوزستان از صدور احکام کارگران مشمول کوتاهی می‌کند.”

تجمع اعتراضی کارگران شهرداری در یاسوج
به گزارش ایسنا، امروز ۲ بهمن ماه ۱۴۰۱، کارگران خدماتی شهرداری یاسوج در مقابل ساختمان شورای این شهر در اعتراض به عدم پرداخت حقوق، بیمه و دیگر مطالبات خود دست به تجمع اعتراضی زدند.
در این گزارش به نقل از یکی از پاکبانان آمده است: “ما از شهریورماه امسال تاکنون حقوق نگرفته ایم و بیمه برای ما واریز نشده است.”
علاوه بر این یکی دیگر از کارگران عنوان کرد: “کارگران فضای سبز نیز نزدیک به ۱۳ ماه است که حقوق نگرفته اند و با مشکلات معیشتی زیادی رو به رو هستند.”
.......................
احضار و بازداشت یک معلم در مشهد
خبرگزاری هرانا – روز شنبه ١ بهمن ماه، محمدرضا علیجانی، معلم ساکن مشهد پس از احضار توسط مرجع قضایی بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شد.
هویت وی “محمدرضا علیجانی، دبیر دبیرستان‌ های مشهد و گلبهار” عنوان شده است.
بر اساس این گزارش، آقای علیجانی پس از دریافت احضاریه و مراجعه به دادسرا، توسط نیروهای امنیتی بازداشت و به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده است.
تاکنون از اتهامات مطروحه علیه این شهروند، اطلاعی حاصل نشده است.
...........................
بازداشت گروهی از شهروندان در ارومیه
خبرگزاری هرانا – روز دوشنبه ۲۶ دی ماه، روابط عمومی اطلاعات سپاه آذربایجان غربی با صدور بیانیه ای از بازداشت گروهی از شهروندان معترض در ارومیه خبر داد. ویدیویی از این شهروندان تحت عنوان “جوانان محلات ارومیه” توسط رسانه های رسمی منتشر شده است.
روابط عمومی اطلاعات سپاه آذربایجان غربی با انتشار بیانیه ای در این رابطه، اعتراضات مردمی اخیر را “اغتشاشات” عنوان کرد و مدعی شد: «در پی اقدامات اطلاعاتی و فنی، تمام اعضای اصلی شبکه ضد امنیتی جوانان محلات ارومیه که در “اغتشاشات” اخیر نقش اساسی داشتند توسط سازمان اطلاعات سپاه استان آذربایجان غربی دستگیر شدند.»
در اطلاعیه مورد اشاره همچنین ادعا شده است: «هدف اصلی این گروه فریب جوانان و نوجوانان از طریق شبکه‌ های اجتماعی و فضای مجازی و تحریک آنان برای پیوستن به “اغتشاشات” بود. راه بندان و تخریب اموال عمومی در خیابان‌ های خیام، وکیلی، محتشم و فرهنگ ارومیه توسط این تشکیلات ضد امنیتی ساماندهی شده بود.»
روابط عمومی اطلاعات سپاه آذربایجان غربی در این بیانیه تعداد شهروندان بازداشت شده را ۲۵ شهروند از جمله ۸ زن عنوان کرده است.