Uncategorised

مولوی عبدالحمید: مردم اعدام نمی‌ خواهند - خواسته‌ های ١٣۵۷ را فریاد می‌ زنند - تظاهرات و بازداشت‌ ها در زاهدان

abdolhamid molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، پرنفوذترین روحانی اهل سنت ایران، بار دیگر خواستار توقف اجرای احکام اعدام در ایران شد و گفت: «ملت ایران به اعدام "نه" می‌گوید».
 
آقای عبدالحمید روز جمعه، هفتم بهمن، در سخنرانی هفتگی خود در مسجد مکی زاهدان تأکید کرد که مردم ایران «اعدام را برای هیچ کجای دنیا نمی‌ خواهد».
 
او همچنین از عربستان سعودی، که پس از جمهوری اسلامی، آمار اجرای حکم اعدام بالایی دارد، خواست که از اجرای این مجازات خودداری کند.
 
تأکید مولوی عبدالحمید بر اجرا نشدن مجازات اعدام در حالی است که جمهوری اسلامی تاکنون ۴ معترض اعتراضات سراسری را اعدام کرده و ده‌ ها معترض دیگر نیز در خطر چنین مجازاتی قرار دارند.
 
همچنین در هفته‌ های اخیر، اعدام علیرضا اکبری شهروند ایرانی بریتانیایی واکنش‌ های گستردۀ کشورهای غربی را به دنبال داشته است.
 
مواضع اخیر مولوی عبدالحمید در انتقاد از جمهوری اسلامی، خشم مقام‌ های حکومتی را برانگیخته است.
 
همچنین بر اساس گزارش‌ ها، روز جمعه پس از سخنرانی مولوی عبدالحمید معترضان بار دیگر به خیابان‌ های زاهدان آمدند و شعار «مرگ بر خامنه‌ ای» و «مرگ بر بسیجی» سر دادند.
 
سایت حال‌ وش روز جمعه از تیراندازی و پرتاب گاز اشک‌ آور به سوی مردم معترض در زاهدان در پاسخ به تظاهرات اعتراضی آنها خبر داد.
 
انتقاد از عملکرد اقتصادی جمهوری اسلامی:
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین بار دیگر از عملکرد اقتصادی دولت جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت مردم ایران که به فقر و تنگدستی دچارند، «عدالت»، «آزادی متعارف و مشروع» می‌ خواهند.
 
او گفت، چرا کشوری که دارای «گنج و نعمت‌ های فراوان» است، به جایی برسد که «برخی توانایی خرید یک شانه تخم مرغ یا یک مرغ» را نداشته باشند و برخی که درآمد ندارند، «قدرت خرید نان» را هم نداشته باشند.
 
این چهره اهل سنت ایران پیشتر نیز از افزایش قیمت دلار آمریکا در ایران انتقاد کرده بود.
 
مولوی عبدالحمید با این حال به «انسجام، اتحاد، همدردی و دلسوزی» در میان مردم ایران در شرایط کنونی اشاره کرد و گفت که قبلاً «کمتر این شرایط دیده شده است» و این اتحاد «مثال‌ زدنی» است.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین به وضعیت دشوار مردم در کشور افغانستان به دلیل سرمای هوا اشاره کرد.
 
او گفت: «ملت افغانستان قابل درک است. ما از جامعه جهانی می‌ خواهیم که به ملت افغانستان ترحم کنند و به خاطر مردم افغانستان، روابط دیپلماتیک با افغانستان شاید منصفانه باشد».
 
به عقیده آقای عبدالحمید، با برقراری روابط دیپلماتیک با افغانستان «بهتر می‌ شود درباره مسائل حقوق بشر و هم مسئله تحصیل و شغل دختران و زنان» با طالبان مذاکره کرد.
 
***
 
مولوی عبدالحمید: مردم ایران اعدام نمی‌ خواهد ... همان خواسته‌ های سال ١٣۵۷ را فریاد می‌ زنند - تظاهرات و بازداشت‌ ها در زاهدان 
 
بی بی سی: در زاهدان پس از برگزاری نماز جمعه امروز، هفتم بهمن، که در آن مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان «خواسته‌های امروز مردم را همان خواسته‌های انقلاب ۵۷ دانست»، به روال هفته‌های گذشته پس از پایان نماز جمعه مردم معترض در خیابان‌ها شعار دادند.
 
بنا به گزارش سایت حال وش که اخبار سیستان و بلوچستان را پوشش می دهد، نیروهای نظامی به سوی معترضان و منازل مسکونی در تقاطع توحید و مدنی، نزدیک منزل مولوی عبدالحمید تیراندازی و گاز اشک آور پرتاب کردند.
 
معترضان با وجود تشدید فضای امنیتی در زاهدان بار دیگر به خیابان آمدند و شعارهای «مرگ بر سپاهی»، «مرگ بر بسیجی»، «لعنت بر خمینی» «مرگ بر خامنه ای» و« سفره ما خالیه، خامنه‌ای جانیه» سر دادند.
 
براساس گزارش‌ها، نیروهای نظامی و امنیتی با ده‌ها دستگاه خودرو معترضان را در خیابان‌های خیام، مدنی، توحید، مدرس و اطراف مسجد مکی محاصره و تعدادی از معترضان را به شیوه خشونت بار دستگیر و با اتوس به مکان های نامعلوم برده اند. همچنین پهپادهای تجسسی هم بر فراز شهر زاهدان در پرواز است.
 
همچنین معترضان بنری در دست داشتند که بر روی آن نوشته بود: «وکالت ما مدرن است، نه فرد محور.»
 
مولوی عبدالحمید در خطبه‌های امروز گفت: «ملت ایران برای خواسته‌ هایش در سال ۵۷ انقلاب کرد. برای آزادی و عدالت و رسیدن به حق و حقوق شعار دادند و مبارزه کردند و پیروز شدند. امروز هم مردم همان خواسته‌ های سال ۵۷ را فریاد می‌ زنند. آن‌ ها آزادی و عدالت می‌ خواهند. ملت ایران آزادی بیان و قلم و حقوق خود را می‌ خواهد».
 
به گفته آقای عبدالحمید «باید در دادگاه‌ ها به حق و حقوق ملت توجه شود و اگر در حقشان ظلم و اجحاف بشود همه نگرانند. مردم اتحادی با هم دارند و اگر برای کسی مشکلی پیش بیاید همه با او همدردند. مردم ایران این روزها در کنار هم قرار دارند.»
 
او در ادامه خطبه‌ ها گفت: «ملت ایران مخالف اعدام است. ملت ایران اعدام را نهی می‌ کند و اعدام را برای هیچ جای ایران و جهان نمی‌ خواهد. باید در اعدام احتیاط کرد. خانواده‌ هایی که نان آورشان و عزیزانشان را از دست می‌ دهند برایشان خیلی سخت است».
 
امام جمعه زاهدان در پاسخ به انتقادات از او برای سکوت در برابراعدام‌ ها در عربستان گفت: «به عربستان سعودی هم می‌ گوییم که نباید اعدام کرد. در دین اسلام اعدام نیست، مگر در قصاص و در موارد نادر، مگر وقتی که قتل باشد، آن را هم می‌توان عفو کرد و دیه گرفت و صلح کرد».
 
در هفته‌ های گذشته چهار نفر از معترضان ایرانی اعدام شده‌اند و تعداد بسیاری هم به اتهام «محاربه» و«افساد فی الارض» در خطر اجرای حکم اعدام قرار دارند.
 
آقای عبدالحمید همچنین گفت «ملت ایران به صلح فکر می‌کند. ملت ایران پیام آور مخالفت با جنگ‌ است».
 
به گفته مولوی عبدالحمید «باید در روابط خارجی تنش زدایی شود و ایران یک کشور صلح دوست شود. باید صلح در یمن برقرار شود. باید در فلسطین هم صلح برقرار شود و دو دولت مستقل فلسطین و اسرائیل تشکیل شود. جنگ اوکراین و روسیه هم تمام شود و صلح برقرار شود.»
 
امام جمعه زاهدان با اشاره به فقر وتنگدستی در کشور گفت: «امروز دلار شده ۴۵ هزار تومان. خیلی پیش نیست که دلار هزار تومان بود. مردم نامه می‌نویسند که چگونه زندگی کنیم؟ مردم نمی‌توانند مرغ و تخم مرغ بخرند. بعضی خانوارها حتی قدرت خرید نان ندارند. چرا کشور ما به اینجا رسیده است؟ چرا به این وضعیت گرفتار شدیم؟»
 
او همچنین با اشاره به سرمای سخت افغانستان و مشکلات ناشی از آن گفت: «ما از دولت‌های خارجی می‌خواهیم شرایط افغانستان را درک کنند و روابط دیپلماتیک برقرار کنند. اینطوری شاید مشکلات بهتر حل شود هم درباره حقوق بشر هم حقوق زنان. باید تلاش کرد زنان درس بخوانند و شرایط کار داشته باشند.»
 
پیش از این رسانه «حال‌ وش» و «کمپین فعالین بلوچ» با انتشار تصاویری از ایست و بازرسی‌ها در زاهدان، خبر داده بودند ند که همانند ٢ هفته‌ اخیر نیروهای امنیتی و نظامی با ایجاد ایستگاه‌های ایست و بازرسی در سطح شهر، فضای امنیتی را بیش از گذشته تشدید کردند.
 
کمپین فعالین بلوچ می‌گوید از زمان انتخاب «محمد کرمی» از فرماندهان سابق سپاه پاسداران به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان، تدابیر امنیتی در زاهدان تشدید شده است.
 
جمعه هفته گذشته، ۳۰ دیماه ماه با وجود جو شدید امنیتی و نظامی، معترضان بلوچ با جمعیتی هزاران نفری پس از ادای نماز جمعه دوباره به خیابان‌ها آمده و علیه جمهوری اسلامی شعار سر دادند.
 
از آغاز اعتراضات اخیر در ایران و کشتار خونین مردم زاهدان در دهم مهرماه، در سیستان و بلوچستان جو امنیتی شدیدی در شهرها و روستاهای این استان حاکم‌ شده است و با وجود چنین شرایطی نمازگزاران هرهفته پس از نماز جمعه به امامت مولوی عبدالحمید دست به راهپیمایی می‌زنند.
 
براساس گزارش فعالان حقوق بشر در هفته‌ های اخیر روزانه تعداد زیادی از شهروندان بدون دلیل بازداشت شده اند.

در این رابطه