Uncategorised

شب سخت زلزله‌زدگان خوی؛ اعتراض‌ و انتقاد به وضع اسفناک آنها

zelzeleh khoyانقلاب اسلامی در هجرت :مردم زلزله‌زده خوی شب سختی را در برف و سرما گذراندند. تعداد زخمی‌ها به بیش از هزار نفر رسیده است. وعده‌های دولت مایه دلگرمی نیست. انتقاد و اعتراض به نبود سازماندهی دولت بلند است؛ از اعتراض فعالان مدنی تا شخصیت‌های سیاسی.

گزار‌ش‌ها و ویدیوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی از وضع زلزله‌‌زدگان خوی، مردم بی‌سرپناه را در سرمای زیر صفر کنار آوارها نشان می‌دهد. اگرچه چادر یا کانکس ‌آنها را چندان از گزند سرما در امان نگه نمی‌دارد، اما حتی همان هم به اندازه کافی موجود نیست.

بگزارش دویچه وله :در چنین شرایطی محمد حسن نامی، رئیس سازمان مدیریت بحران در ایران از "۲۵۰ میلیون تومان وام و حدود ۸۰ میلیون تومان کمک بلاعوض" دولت خبر داده است؛ وعده‌ای که نه در این شرایط دردی را دوا می‌کند، نه آینده برای مردم خوی و بیش از ۷۰ روستای خراب شده منطقه می‌شود.

این وعده‌ها در حالی داده می‌شود که بخشی از مردم شهرهای زلزله‌زده در مناطق مختلف ایران، از زلزله مهرماه در خوی تا زلزله‌ در آذربایجان شرقی در سال ۹۱ یا زلزله‌ کرمانشاه در سال ۹۶ تا سال‌ها پس از آن در کانکس زندگی کرده‌اند.

رئیس سازمان مدیریت بحران  همچنین با اشاره به کمبودها گفته چادر تحویل داده شده اما "تقاضای چادر بسیار افزایش داشته" زیرا "میزان وقوع پس لرزه‌ها در منطقه بسیار بالاست" و مردم تقاضای چادرهای بیشتری دارند.

نامی به کمبود غذا هم به شکل ضمنی اشاره کرده و گفته است: «غذای آماده در برخی بخش‌ها توزیع شده اما لازم است به دیگر مناطق روستایی این غذاهای آماده ارسال شود.»

خبرها همچنین حاکی از افزایش مجروحان است. عده زخمی‌ها به گفته استاندار آذربایجان غربی به هزار و ۷۵ نفر رسیده است. کانال اینستاگرام "نصر نیوز" نوشته است: ️«مسئله اصلی در حال حاضر اسکان موقت است که مسئولان معتقدند در حال انجام است، اما برخی از شهروندان از نبود برخی اقلام از جمله چادر و غذای گرم گلایه دارند.»

کمک‌ به زلزله‌‌زدگان در هر نقطه از ایران در گذشته عمدتا با تلاش خود مردم و انجمن‌ها و جمعیت‌های مردم‌نهاد صورت می‌گرفت. اکثر این جمعیت‌ها اما با سرکوب حکومت تعطیل شدند و فعالان آنها به زندان افتادند. یکی از فعالان پیشین این جمعیت توییت کرده است که اگر حکم انحلال جمعیت امام علی داده نشده بود، اکنون اعضای آن در محل زلزله بودند تا به داد مردم برسند.

چهره‌های سیاسی هم به حکومت ایران انتقاد کرده‌اند که مردم را به حال خود رها کرده است. شاهزاده رضا پهلوی نوشته است که جمهوری اسلامی به جای امدادرسانی، نیرو و ادوات سرکوب به خوی فرستاده است. او گفته: «از رژیمی تبهکار و ضدایرانی جز این نیز انتظار نمی‌رفت.» او از مردم خواسته تا زلزله‌زدگان را فراموش نکنند.

علیرضا آخوندی، نماینده پارلمان سوئد در توییتر خود نوشته است: «جمهوری اسلامی جز نابودی و ویرانی توانایی دیگری ندارد». روز گذشته بسیاری کاربران خبر دادند که جمهوری اسلامی به جای کمک در سرمای زمستان با ماشین آب پاش پاسخ مردم درمانده را داده است.

هشدار سیل در استان تهران

یک روز پس از زلزله خوی، شاهین فتحی، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان تهران از آماده باش امدادگران و احتمال سیل در تهران خبر داد. خبرگزاری ایسنا به نقل از او درباره  "هشدار سطح نارنجی" سازمان هواشناسی از احتمال بارش باد، وزش باد شدید، کولاک، آبگرفتگی معابر، افت فشار گاز و قطعی برق در روز دوشنبه برای استان تهران و در روزهای بعدی در سایر نقاط ایران خبر داده است.


در این رابطه