Uncategorised

مولوی عبدالحمید: زندانیِ زن یا مرد، حرمت دارد و زدن و فشار و اهانت بر او حرام است/ راهپیمایی اعتراضی

Abdolhamid-molavi رادیو فردا: مولوی عبدالحمید رهبر پرنفوذ سنی‌ های ایران در تازه‌ ترین اظهاراتش از بدرفتاری با زندانیان، بویژه زندانیان سیاسی و عقیدتی از سوی جمهوری اسلامی انتقاد کرد و گفت که زندانی «حرمت دارد» و فشار آوردن بر او «حرام است».
 
عبدالحمید اسماعیل‌ زهی، معروف به مولوی عبدالحمید، روز جمعه چهاردهم بهمن، در سخنرانی هفتگی خود در نماز جمعه زاهدان، خواستار خودداری حکومت از شکنجه زندانیان برای گرفتن اعترافات اجباری شد و گفت: «اعترافات اجباری ضایع کردن حق زندانی است.»
 
او با تأکید بر این که «زندانی زن باشد یا مرد، حرمت دارد»، افزود: «زدن زندانی، فشار آوردن بر زندانی، اهانت بر زندانی، جایز نیست و حرام است».
 
این روحانی اهل سنت گفت که زندانی نباید احساس کند که بازجویش می‌ خواهد بر او «حمله کند» و نباید احساس کند که دست «دشمنانش» افتاده است.
 
حکومت جمهوری اسلامی طی دهه‌ های گذشته مخالفان و منتقدان خود را زندانی کرده و در مواردی با پخش اعترافات اجباری این زندانیان، انتقادهای گسترده بین‌ المللی را برانگیخته است.
 
همچنین برخی از زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران بر اثر شکنجه و بدرفتاری مأموران زندان، جان خود را از دست داده‌ اند.
 
پیشتر، گروه هکری «عدالت علی» با هک کردن دوربین‌ های مدار بسته زندان اوین، از برخی از بدرفتاری مأموران با زندانیان پرده برداشت، اما قوه قضایئه با وجود وعده برای پیگیری این بدرفتاری‌ ها، هنوز عوامل این بدرفتاری‌ ها را به دست عدالت نسپرده است.
 
در جریان اعتراضات سراسری ایران، حکومت علاوه بر هزاران معترض، تعداد بیشتری از منتقدان، از جمله منتقدان سرشناس را زندانی کرده است.
 
همچنین در روزهای اخیر، مولوی عبدالمجید مراد زهی، مشاور و از اعضای دفتر مولوی عبدالحمید نیز بازداشت شده است.
 
آقای عبدالحمید ضمن هشدار به زندانی کردن منتقدان، گفت: «بیشترین مشکل از این پیدا شده که درهای انتقاد بسته شده است».
 
او خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی شد و گفت: «بهترین نظام در دنیا نظامی است که آزادی بیان و آزادی قلم داشته باشد».
 
اعدام‌ ها، قاچاق مواد مخدر را در ایران متوقف نکرده است:
 
مولوی عبدالحمید همچنین خواستار توقف اعدام‌ ها بویژه اعدام‌ های مرتبط با پرونده‌ های مواد مخدر شد و گفت که اعدام‌ های مرتبط با مواد مخدر «هیچ منفعتی نداشته» و قاچاق این مواد را «متوقف نکرده است».
 
این رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران با اشاره به اعدام دو برادر در کرمان به اتهام قاچاق مواد مخدر گفت که اعدام این دو نفر «مرا خیلی تکان داد» و نشان دهندۀ «بی‌ رحمی قاضی» بود.
 
اعدام متهمان قاچاق مواد مخدر، بخش عمده‌ ای از آمار اعدام‌ ها در ایران را تشکیل می‌ دهد، اما به عقیدۀ کارشناسان، این مجازات هرگز نتوانسته تأثیری در جهت جلوگیری از قاچاق مواد مخدر داشته باشد.
 
جمهوری اسلامی تحت فشارهای بین‌ المللی، چند سال پیش قانون خود دربارۀ اعدام متهمان مرتبط با پرونده‌ های قاچاق مواد مخدر را اصلاح کرد و اصلاح این قانون تا حدودی منجر به کاهش تعداد اعدام‌ ها شد. اما در سال‌ های اخیر، بار دیگر آمار اعدام، از جمله اعدام این متهمان افزایش یافتهاند و بسیاری از اعدام‌ ها در این رابطه نیز در زندان‌ های استان سیستان و بلوچستان انجام می‌ شوند.
 
مولوی عبدالحمید گفت که با اعدام هر یک از این متهمان، خانواده‌ های آنان بی‌ سرپرست می‌ شوند و به مشکلات مردم اضافه می‌ شود.
 
***
 
مولوی عبدالحمید خواستار حکومت فرادینی و .../ راه‌ پیمایی مردم زاهدان بعد از نماز جمعۀ امروز زاهدان
 
rfi فارسی: شهر زاهدان در هجدهمین جمعۀ متوالی شاهد تظاهرات و راه‌پیمایی مردمی بود که از بیش از چهار ماه قبل علیه حکومت جمهوری اسلامی به پاخاسته‌اند. مولوی عبدالحمید، اما جمعۀ اهل سنت نیز یکبار دیگر از مسئولان نظام خواست که به سرکوب و اعدام پایان دهند.
 
روز ۱۴ بهمن، مولوی عبدالحمید در نماز جمعۀ سنّیان زاهدان خطاب به مسئولان رژیم گفت: «زندانی را کتک نزنید! با زندانی وحشیانه برخورد نشود! برای گرفتن اعتراف شکنجه نشود!»
 
این در حالی است که چهار روز از بازداشت عبدالمجید مراد زهی روحانی سرشناس اهل سنت و از مشاوران نزدیک مولوی عبدالحمید می‌ گذرد.
 
مولوی عبدالحمید که اینک تنها روحانی منتقد نظام است که همچنان می‌ تواند از تریبون نماز جمعه مستقیماً با مردم سخن بگوید، مثل هفته‌ های گذشته خواستار تغییرات بنیادین در نحوۀ کشورداری شد و از جمله گفت: «باید افراد ورای اینکه چه دینی دارند در حکومت باشند. لائیک هم باید در حکومت باشد. یهودی و مسیحی هم باشد... ملاک باید شایستگی و دلسوزی افراد باشد، نه دین آنها. همۀ مردم ایران دین‌ دار نیستند و بعضی دین را قبول ندارند و اگر نگاه حکومت فرادینی باشد، کشور بر اساس شایستگی بنا می‌ شود، نه دین‌ داری افراد».
 
وی که قبلاً بر لزوم اصلاح قانون اساسی تأکید کرده بود، این بار نیز مخالفت خود را با مجازات اعدام اعلام کرد و با اشاره به سرنوشت دو برادر که به جرم قاچاق مواد مخدر در کرمان اعدام شدند گفت: «این خبر من را خیلی تکان داد. تمام اعدام‌ های مواد مخدر تا حالا هیچ فایده ای برای جامعه نداشت ... خانواده‌ هایی که یتیم و بی سرپرست می‌ شوند، چه کسی تکفل این‌ ها را می‌ کند؟ ما که پدرانشان را اعدام کرده‌ ایم، برایشان چه کرده ایم؟»
 
امام جمعۀ سنّی زاهدان باز هم گوشزد کرد که مشکلات کشور ناشی از بسته شدن درهای انتقاد است. او خواستار آزادی اهل قلم شد و گفت که حکومتی را که مردم نخواهند، هیچ ارزشی نخواهد داشت.
 
پروندۀ جمعۀ خونین همچنان معلق است:
 
مولوی عبدالحمید مثل هفته‌ های قبل خواستۀ اولیۀ خود و مردم سیستان  وبلوچستان را یادآوری کرد: رسیدگی به پروندۀ کشتار هشتم مهر که به جمعۀ خونین زاهدان معروف شد. او که سه روز قبل با شماری از آسیب‌ دیدگان آن واقعۀ هولناک دیدار داشت، گفت: «بعضی‌ ها چشم ندارند، پایشان قطع شده یا قطع نخاع شده‌ اند... عاملین این اقدامات باید محاکمه شوند».
 
وی در دیدار سه روز پیش نیز گفته بود که «اگر مسئولان ردۀ بالا این جنایت را محکوم، و عاملان و آمران آن را مجازات می‌ کردند، مردم تسلی می‌ یافتند».
 
کشتار [جمعۀ خونین] زاهدان، آغاز مخالفت صریح مولوی عبدالحمید با رژیم و تظاهرات منظم و هفتگی مردم سیستان و بلوچستان محسوب می‌ شود. اما به رغم گذشت بیش از چهار ماه از این واقعه، هنوز انگیزۀ آن [کشتار] به درستی معلوم نیست. چنان که مولوی عبدالحمید گفته است، مردمی که «صرفاً برای ادای نماز جمعه آمده بودند، در صحن مصلی مورد هدف قرار گرفتند و از چهار طرف با آمادگی قبلی به سمت این مردم شلیک شد». این پرسش بزرگ همچنان باقی است که طراحان کشتار به دنبال چه نوع واکنش‌ هایی بوده‌اند و چگونه می‌خواسته‌ اند از این واقعۀ خونین استفاده کنند؟
 
مولوی عبدالحمید نیز به این ابهام بزرگ اشاره کرده و گفته است: «مردم ما هنوز نمی‌ دانند، چرا چنین جنایتی در حق‌ شان صورت گرفت ... اما این موضوع کاملاً مشخص شده است که مردم، بی‌ گناه و بدون هیچ جرمی، زده شده‌ا ند. این را بسیاری از مسئولان، حتی رهبری هم مطلع شد که مردم بدون دلیل زده شده‌ اند».
 
مثل هفته‌ های قبل، بعد از نماز جمعۀ ۱۴ بهمن، مردم زاهدان در راه‌ پیمایی شرکت کردند و علیه رژیم شعار دادند. گهگاه شعارهای تندی نیز علیه علی خامنه‌ ای شنیده شد.
 
خواسته‌ های اقتصادی و معیشتی نیز از سوی راه‌پ یمایان مطرح شد. مولوی عبدالحمید نیز در سخنرانی هفتگی خود از زلزله‌ زدگان خوی یاد کرد و از مسئولان و مردم خواست که به آنان یاری دهند.